Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udana "Niedziela z archeologią" w radomskim muzeum

Barbara Koś
Trup ścielił się gęsto.
Trup ścielił się gęsto. Barbara Koś
Najmłodsi pracowali przy wykopaliskach i malowali zabytki, archeolodzy prezentowali cenne przedmioty a szlachta polska walczyła dzielnie z Kozakami. III "Niedziela z archeologią" zorganizowana w niedzielę, 28 września, przez Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, była udana.
Udana
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Wydarzenia "Niedzieli" rozpoczęły się już o godzinie 10 a na radomskim Mieście Kazimierzowskim w Muzeum imienia Malczewskiego oraz w Kamienicy Starościńskiej - w stacji archeologicznej Polskiej Akademii Nauk proponowano wiele ciekawych spotkań i zajęć związanych z archeologią i historią naszego regionu.

Interesujący był pokaz animowanych bajek opowiadających o początkach neolitu. Bajki powstały w ramach projektu" Agri Cultura", podczas którego dzieci z przedszkola i szkoły w Górach Wysokich koło Sandomierza podczas weekendowych spotkań z archeologią i plastyką uczyły się o najstarszych społecznościach rolników.

Bajki prezentowano w Domu Gąski i Esterki na wystawie archeologicznej "Zanim powstało miasta. Początki Radomia".

Wykład "Od przyłbicy do kontusza czyli przemiana rycerstwa w stan szlachecki", przygotował Mariusz Kozdrach z Zespołu Naukowego do Badań Dziejów Radomia. Była to barwna opowieść o rodach rycerskich i szlacheckich ziemi radomskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przemian w sferze kultury materialnej na przykładzie rezydencji, uzbrojenia i ubiorów.

Z kolei Przemysław Ziemba, prezes Radomskiego Towarzystwa Numizmatycznego, opowiedział o "Zagadkowych znaleziskach monet znalezionych na Piotrówce": denarach Władysława Łokietka.

Prelekcjom prowadzonym w Domu Gąski i Esterki towarzyszyły warsztaty dla dzieci i rodzin. Trwały wykopaliska dla najmłodszych a także warsztaty plastyczne czyli ornamentowanie naczyń, lepienie paciorków i tworzenie plecionek.

W Kamienicy Starościńskiej przy ulicy Grodzkiej 8 można było zobaczyć unikatowe skarby pochodzące ze zbiorów muzealnych. Oba obiekty zostały odkryte przez przypadkowych znalazców na terenie regionu radomskiego. To biżuteria, należąca do dziewczynki-dziecka z epoki brązu i ozdoby, których właścicielem był mężczyzna żyjący w epoce żelaza.

Młodzi archeolodzy z Rewitalizacji Sp. z o.o. i Instytutu Archeologii PAN Stanowisko Radom zapoznawali także gości Kamienicy Starościńskiej z warsztatem pracy archeologa.

Pokazywali narzędzia pracy archeologów wykorzystywane podczas prac wykopaliskowych.

Licznie zwiedzano też wystawę archeologiczną w podziemiach Muzeum imienia Malczewskiego: ekspozycję architektoniczno- archeologiczna zamku radomskiego.

Atrakcyjną częścią niedzielnego spotkania były pokazy radomskiej grupy rekonstrukcji historycznej "Chorągiew Rycerska Ziemi Radomskiej", która prezentowała walkę między polską szlachtą i Kozakami. A przy okazji stroje i oręż dawnej szlachty.

Warsztaty plastyczne prowdziła Maria Ostrowska.
Warsztaty plastyczne prowdziła Maria Ostrowska. Barbara Koś

Warsztaty plastyczne prowdziła Maria Ostrowska.
(fot. Barbara Koś)

-Bardzo mi się tu podoba - powiedziała nam na warsztatach Amelka.
-Bardzo mi się tu podoba - powiedziała nam na warsztatach Amelka. Barbara Koś

-Bardzo mi się tu podoba - powiedziała nam na warsztatach Amelka.
(fot. Barbara Koś)

Zwiedzano wystawę archeologiczną.
Zwiedzano wystawę archeologiczną. Barbara Koś

Zwiedzano wystawę archeologiczną.
(fot. Barbara Koś)

Wykład "Od przyłbicy do kontusza czyli  przemiana rycerstwa w stan szlachecki”, wygłosił Mariusz Kozdrach z  Zespołu Naukowego do Badań Dziejów
Wykład "Od przyłbicy do kontusza czyli przemiana rycerstwa w stan szlachecki”, wygłosił Mariusz Kozdrach z Zespołu Naukowego do Badań Dziejów Radomia. Barbara Koś

Wykład "Od przyłbicy do kontusza czyli przemiana rycerstwa w stan szlachecki", wygłosił Mariusz Kozdrach z Zespołu Naukowego do Badań Dziejów Radomia.
(fot. Barbara Koś)

Trwają przygotowania do bitwy.
Trwają przygotowania do bitwy. Barbara Koś

Trwają przygotowania do bitwy.
(fot. Barbara Koś)

Można było zwiedzić Kamienicę Starościńską.
Można było zwiedzić Kamienicę Starościńską. Barbara Koś

Można było zwiedzić Kamienicę Starościńską.
(fot. Barbara Koś)

Rozpoczął się pojedynek.
Rozpoczął się pojedynek. Barbara Koś

Rozpoczął się pojedynek.
(fot. Barbara Koś)

Trzeba nabić armatę.
Trzeba nabić armatę. Barbara Koś

Trzeba nabić armatę.
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie