MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W budownictwie mieszkaniowym wciąż zastój. Ekspert: deweloperzy mogą wkrótce ruszyć z budowami przez „Pierwsze Mieszkanie”

Zastój w budownictwie to efekt połączenia spadku popytu na mieszkania i wysokich kosztów budowy.
Zastój w budownictwie to efekt połączenia spadku popytu na mieszkania i wysokich kosztów budowy. Piotr Krzyzanowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
W budownictwie mieszkaniowym dzieje się coraz mniej – wynika z danych GUS. Spadła zarówno liczba rozpoczynanych, jak i kończonych inwestycji, a deweloperzy zdobyli mniej pozwoleń na budowę niż przed miesiącem. Są jednak przesłanki, by sądzić, że ożywienie może nadejść niedługo – w związku z programem „Pierwsze Mieszkanie”.

Spis treści

Zastój w budownictwie mieszkaniowym trwa. Deweloperzy grają na czas

Luty przyniósł dalsze pogorszenie koniunktury w budownictwie mieszkaniowym – podał Główny Urząd Statystyczny. Ruch w budowlance zamiera już od jesieni ubiegłego roku na skutek połączenia problemów klientów ze zdolnością kredytową i rosnących i inflacji kosztów budowy. Przy niskim popycie na mieszkania deweloperzy postępują dziś ostrożnie, wstrzymując wiele nowych inwestycji i kierując większą niż przedtem część oferty do inwestorów.

Jak poinformował GUS, w lutym:

  • liczba mieszkań oddanych do użytkowania była o 18 proc. niższa niż przed rokiem (8,4 tys. lokali),
  • liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, była o blisko 42 proc. niższa niż przed rokiem (niespełna 6,6 tys. lokali),
  • liczba uzyskanych pozwoleń na budowę była o ponad 38 proc. niższa niż przed rokiem (10,7 tys.).
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto HRE Investments

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, zwraca jednak uwagę, że niska liczba pozwoleń wynika zapewne z tego, iż w poprzednich miesiącach deweloperzy nagromadzili już ich sporo na zapas. Na podstawie dokumentów trzymanych przez firmy w zanadrzu można byłoby zbudować niemal 88 tys. mieszkań.

– Przy tym trzeba pamiętać, że liczba wydawanych pozwoleń na budowę nie jest idealnym wskaźnikiem dla oceny bieżącej koniunktury w mieszkaniówce. Nierzadko właściciele działek występują o pozwolenie na budowę tylko po to, aby podnieść wartość nieruchomości, a nie po to, aby faktycznie wznosić budynek. Bywają również sytuacje, że wydane pozwolenie nie jest potem wykorzystywane albo zanim przekute zostanie w rozpoczętą inwestycję, to mija bardzo wiele czasu – zauważa ekspert.

Ożywienie w budowlance przyjdzie szybciej, niż sądzimy? Może pomóc Bezpieczny Kredyt 2%

Kiedy koniunktura w budownictwie mieszkaniowym się poprawi? Wszystko zależy od tego, czy i kiedy ulegnie zmianie sytuacja rynkowa zniechęcająca deweloperów do budowania. Na spadek kosztów budowy w najbliższym czasie nie ma co liczyć – eksperci spodziewają się raczej dalszego ich wzrostu, a np. Polski Związek Pracodawców Budownictwa prognozuje „długą zimę” w budowlance. Część ekspertów jest jednak zdania, że może poprawić się sytuacja klientów i sprzedaż mieszkań wzrośnie

Sprzedaż mieszkań w największych miastach
Sprzedaż mieszkań w największych miastach HRE Investments

– Na bieżącą koniunkturę wpływać może szczególnie program tanich kredytów dla osób kupujących pierwsze mieszkanie. Ten, zgodnie z rządowymi zapowiedziami, ma zacząć działać już na początku lipca 2023 roku. Jego efektem powinien być skokowy wzrost popytu na mieszkania – uważa Bartosz Turek. – Już samo uchwalenie stosownej ustawy może spowodować, że deweloperzy wrzucą wyższy bieg i zaczną uruchamiać więcej nowych projektów.

Program, o którym mowa, to oczywiście „Pierwsze Mieszkanie”, którego uruchomienie planowane jest na 1 lipca 2023 r. W jego ramach osoby do 45. roku życia będą mogły uzyskać preferencyjny kredyt na zakup pierwszej nieruchomości – tzw. Bezpieczny Kredyt 2 proc. Przewidziano także specjalne konta oszczędnościowe do odkładania na zakup mieszkania, z możliwością uzyskania dopłaty od państwa.

– Ci, którzy będą mogli poczekać z zakupem mieszkania, zrobią to – bo dlaczego nie mieliby skorzystać z preferencyjnych warunków kredytowania, nawet jeśli tego nie potrzebują – ocenia Katarzyna Kuniewicz, Head of Research Otodom Analytics.

Aktualne promocje z Duki

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie