Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Centrum Rzeźby Polskiej pięć nowych wystaw

Barbara Koś
Podczas otwracia Triennale Młodych były ciekawe performance
Podczas otwracia Triennale Młodych były ciekawe performance Jan Gaworski
Nowe formy, nowe techniki, nowe wyzwania artystyczne - to wszystko zobaczyć można na pięciu ekspozycjach sztuki współczesnej w galeriach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
A to wystawa w Pałacu Józefa Brandta
A to wystawa w Pałacu Józefa Brandta Jan Gaworski

A to wystawa w Pałacu Józefa Brandta
(fot. Jan Gaworski)

Największa z nich to "Triennale Młodych 6 TM" w Muzeum Rzeźby Współczesnej.

Triennale Młodych jest promocją tak zwanej "młodej sztuki". W celu wyboru prac kolegium kuratorów związanych z Centrum Rzeźby Polskiej wizytowało wszystkie najważniejsze ośrodki akademickie w Polsce. Z każdego środowiska wyłonione zostały dwie osoby, co w sumie stworzyło dwudziestosiedmioosobową reprezentację "młodej sztuki" do prezentacji w Orońsku.
Wyłonieni artyści uzyskali nominację do udziału w wystawie i teraz pokazują swoje dokonania.

W Galerii Oranżeria zobaczyć można wystawę "Ontohigiena" Artura Malewskiego.
Artur Malewski tworzy rzeźby, instalacje i obiekty, zajmuje się sztuką video. W swoich pracach systematycznie podejmuje temat antropologiczno-kulturowej relacji człowiek - zwierzę, bada problem niejasnej relacji i związków człowieka z naturą, podejmując próbę uwidocznienia ludzko-zwierzęcej więzi, pełnej napięć i sprzeczności.

Z kolei w Galerii Kameralnej czekają "Objawy".

Autorzu prac: Jerzy Dobrzański, Ewa Juszkiewicz, Julia Kurek i Dagmara Latała są doktorantami krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podejmują problem szeroko rozumianego doświadczenia objawów fizycznych i duchowych. Symptomów i oznak choroby ciała i duszy.

Prace, jakie zostaną zaprezentowane na wystawie zostały zrealizowane zarówno w technikach tradycyjnych jak i nowych mediach. Objawy, objawienia, objawić się - słowa "odmieniane" na różne sposoby przez czwórkę młodych artystów stanowią zatem zaproszenie do odkrywania świata, budzącego lęk i niepokój, świata o którym czasami wolelibyśmy zapomnieć.

Galeria Kaplica pokazuje wystawę Balkon (Sextus decimus), a autorką prac jest Emilia Kuryłowicz. Artytka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Tworzy video, instalacje, teledyski. Mieszka i pracuje w Berlinie i Łodzi.

W Galerii Kaplica w Orońsku prezentowany jest film video "Balkon(Sextus decimus)".Pokazuje moment tuż przed ogłoszeniem nowego papieża w 2005 roku. Film pochodzi z cyklu, w którym zostały wykorzystane rozmaite materiały archiwalne dokumentujące między innymi, ceremonie papieskie.

I wreszcie w Pałacu Brandta pokazywana jest wystawa "Pałac" Olafa Brzeskiego.
Olaf Brzeski to jeden z najciekawszych młodych twórców, autor rzeźb, instalacji i filmów eksperymentalnych. Wystawa, którą rzeźbiarz prezentuje w Orońsku jest instalacją przestrzenną typu site specific. To autorska interpretacja zastanej rzeczywistości oraz próba odczytania przez artystę kontekstu zabytkowych wnętrz i tradycji związanej z osobą patrona Józefa Brandta.

Cztery wystawy można oglądać do 31 października a Triennale Młodych do 11 listopada od wtorku do piątku w godzinach 8 -16, w soboty i w niedziele od 10 -18

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie