Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Ciepielowie w powiecie lipskim powstanie obwodnica. Jej koszt to aż 141 milionów złotych. Budowa ma ruszyć jesienią przyszłego roku

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Ostatnie spotkanie obejmowało ustalenie dokładnego przebiegu trasy, wraz z jej zjazdami i drogami technicznymi. Na zdjęciu: dyrektor kontraktu Anna Wilk i wójt Artur Szewczyk.
Ostatnie spotkanie obejmowało ustalenie dokładnego przebiegu trasy, wraz z jej zjazdami i drogami technicznymi. Na zdjęciu: dyrektor kontraktu Anna Wilk i wójt Artur Szewczyk. Urząd Gminy w Ciepielowie
Za nami kolejne spotkanie techniczne w sprawie budowy obwodnicy Ciepielowa w powiecie lipskim. To największa w historii tej gminy inwestycja, opiewająca na kwotę aż 141 milionów złotych. Umowa na jej budowę została podpisana w sierpniu tego roku. Aktualnie trwają prace nad ustaleniem dokładnej trasy objazdu Ciepielowa. Wykonawcą prac jest firma Budimex, czyli to samo przedsiębiorstwo, które obecnie zajmuje się budową obwodnicy Lipska. Prace mają ruszyć jesienią przyszłego roku.

W Ciepielowie zostanie wybudowana obwodnica za ponad 141 milionów złotych

Po uroczystym podpisaniu w Ciepielowie w 2 sierpnia tego roku umowy na realizację inwestycji przez dyrekcję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie i wykonawcę: firmę Budmiex, rozpoczął się okres uzgadniania szczegółowych rozwiązań technicznych dotyczących obwodnicy.

Więcej o podpisaniu umowy w artykule poniżej:

Podczas kolejnego spotkania w tej sprawie, umiejscowienie zjazdów, przebieg dróg serwisowych, przejścia dla pieszych, dobór oświetlenia drogowego, zbiorniki na odprowadzenie wody, wójt Artur Szewczyk omawiał z dyrektor kontraktu Anną Wilk oraz reprezentującym Budimex Pawłem Ciepluchem.

Żeby przybliżyć szczegółowość spraw, które trzeba ustalić przed rozpoczęciem inwestycji, niech świadczy chociaż element całego projektu związany z inwentaryzacją przyrodniczą budowy obwodnicy, która wykazała istnienie w obrębie pasa drogowego obwodnicy stanowiska gatunku inwazyjnego Kolczurka Klapowana. To inwestycja za ponad 141 milionów złotych. Nie można pominąć, żadnego szczegółu, który w przyszłości będzie miał wpływ na eksploatację nowej drogi krajowej. Wszystkie wnioski wykonawcy rozpatrywane są na bieżąco, tak aby zminimalizować okres wszystkich uzgodnień

- mówi Artur Szewczyk, wójt Ciepielowa.

Dodatkowo na terenie gminy, w miejscowości Stary Ciepielów, dokonane zostały wszelkie środowiskowe uzgodnienia co do uruchomienia przez firmę Budimex wytwórni masy, która będzie wykorzystywana przy budowie obwodnicy Lipska, następnie obwodnicy Ciepielowa.

Wszystko idzie w dobrym kierunku, a inwestycja powinna się rozpocząć już na jesieni przyszłego roku. Tym samym spełnia się moje marzenie, marzenie mieszkańców Ciepielowa i całej gminy

- podkreśla Artur Szewczyk.

Przed wykonawcą stoi nie lada wyzwanie, bowiem mowa o budowie odcinka drogi krajowej w nowym przebiegu oraz rozbudowie istniejącego przebiegu DK-79 wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną oraz urządzeniami bezpieczeństwa ruchu. Inwestycja obejmie też przyległe do obwodnicy drogi lokalne. Tu zakres prac będzie polegał na dostosowaniu ich w zakresie bezpieczeństwa. W grę wchodzi także zaprojektowanie i budowa między innymi obiektów inżynierskich, budowę urządzeń ochrony środowiska, oświetlenia drogowego, chodników i dróg dla rowerów, zatok autobusowych oraz oświetlenia. Ponadto wykonawca będzie zobowiązany do pełnej rekultywacji terenów zajętych przez zaplecza techniczne i socjalne, place budowy, drogi na czas budowy i wszelkie inne tereny przez niego wykorzystywane.

Obwodnica również w Lipsku

Nie jest to jedyna obwodnica na terenie powiatu lipskiego. W ramach Programu 100 Obwodnic w Lipsku powstaje trasa o długości 6,4 kilometra. Jezdnia prowadzona jest w układzie północ-południe. Początek obwodnicy jest około 350 metrów na północ od skrzyżowania z drogą wojewódzką numer 754. Koniec około 500 metrów od nowego przebiegu drogi wojewódzkiej numer 747.

Więcej o budowie obwodnicy Lipska w artykule poniżej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie