Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W "Elektrowni" zobaczymy sztukę inspirowaną buddyzmem

/bk/
-Po raz pierwszy zobaczymy w Radomiu dzieła inspirowane buddyzmem - mówi Zbigniew Belwoski, zastępca dyrektora artystycznego "Elektrowni".
-Po raz pierwszy zobaczymy w Radomiu dzieła inspirowane buddyzmem - mówi Zbigniew Belwoski, zastępca dyrektora artystycznego "Elektrowni". Fot. Barbara Koś
"Koany w "Elektrowni" - to wystawa, która otwarta zostanie w środę, 9 września w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia".Po raz pierwszy zobaczymy w Radomiu dzieła inspirowane buddyzmem.

Koan o paradoksalna opowieść lub pytanie, stosowane w buddyzmie zen w celu wstrzymania u osoby pracującej nad koanem bezustannego toku myśli i dzięki temu odblokowania możliwości osiągnięcia oświecenia.

Koany składają się z fragmentów kazań i pytań uczniów oraz odpowiedzi ich mistrzów, albo stanowią po prostu pojedyncze paradoksalne pytanie.
Praca nad koanem jest jedną z podstawowych technik zen i polega na skupianiu umysłu całkowicie na treści koanu, jednak nie w celu jego umysłowego poznania, ale "zjednoczenia się z jego duchem".

Zaprezentowane dzieła Janusza Bałdygi, Mirosława Bałki, Marcin Berdyszaka, Andrzeja Dłużniewskiego, Leszek Golca, Koji Kamoji, Leszek Knaflewskiego, Piotra Kurka, Ryszarda Ługowskiego, Tomasz Sikorskiego, Marka Sobczyka i Robert Szczerbowskiego mają właśnie strukturę semantyczną i działania analogiczne do struktury koanów. Pozornie niezrozumiałe, mogą wprowadzić odbiorcę w stan rezonansu z czymś bardzo ważnym, ale nieuchwytnym: czymś jednocześnie bardzo bliskim i odległym - bo własnym, a nierozpoznawalnym. Są pułapkami i bezdrożami dla myśli - specyficznymi zagadkami powodującymi mnożenie pytań bez odpowiedzi. Są pozornie niedostępne: nie mają wejścia ani wyraźnego "przesłania", ale wciągają.

Jak przypomina Tomasz Sikorski, kurator wystawy, dzieła-zagadki o koanicznej naturze pojawiają się rzadko i w twórczości tylko nielicznych artystów. Na gruncie polskim pojedyncze utwory o takim charakterze zaczęły być widoczne w połowie lat 80 - tych. Wiele wybitnych dzieł tego rodzaju przyniosły szczególnie ostatnie dwie dekady.

Wystawę uzupełni sesja teoretyczna "Dzieło sztuki jako koan" która odbędzie się 2 października w godzinach 10-17. O godzinie 17 organizatorzy zaproszą na finisaż wystawy.

Istnieje około 1700 koanów, jednak mistrzowie zen używają około pięciuset. Przykłady koanów: Jaki jest dźwięk jednej klaszczącej dłoni?... Jak wygląda twoja twarz przed narodzeniem twoich rodziców?...Wyobraź sobie pokój. Okno w pokoju jest otwarte. I wyobraź sobie byka za oknem. Byk przechodzi przez okno. Przeszedł cały poza ogonem. Dlaczego ogon nie przeszedł?...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie