Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu interesująca wystawa o Koperniku

Barbara Koś
O wystawie opowiada Michał Kłosiński z Muzeum Okręgowego w Toruniu, kurator. Obok Kopernik jak żywy.
O wystawie opowiada Michał Kłosiński z Muzeum Okręgowego w Toruniu, kurator. Obok Kopernik jak żywy. Barbara Koś
Wystawę „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele” otwarto w czwartek w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. W bardzo ciekawy sposób przypomniano tę postać.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu i opowiadali o niej kuratorzy: Michał Kłosiński i Alicja Lubowicka z toruńskiego muzeum.

- Wystawa „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele” ma dwa cele - mówił Michał Kłosiński. - Ukazanie Mikołaja Kopernika jako inspiratora dla późniejszych astronomów i badaczy Kosmosu oraz zainteresowanie osobą Kopernika dzieci i młodziezy. Dlatego postać wielkiego Polaka jest zaprezentowana w nowoczesny, atrakcyjny dla zwiedzających sposób.

Ekspozycja ma kilka części w które wpisana została opowieść o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika, z zaakcentowaniem epokowego odkrycia w dziedzinie astronomii.

Wystawa przygotowana jest w podziemiach muzeum i półmrok tam panujący doskonale współgra z pokazywana epoką.
Zaczyna się prezentacją panoramy Torunia, miasta z głęboką historią, jeśli przypomnieć, że początek współczesnemu Toruniowi dali Krzyżacy w 1230 roku.

Kolejna salka ukazuje życie codzienne mieszczan toruńskich drugiej połowy XV i pierwszej połowy XVI wieku i towarzyszące im przedmioty kultury materialnej. Są, na przykład, autentyczne zabawki ceramiczne dla dzieci i kto wie, czy mały Mikołaj nie bawił się taką maleńką łódeczką. Jest także późnośredniowieczna ceramika, naczynia klepkowe czy monety.
Fragment wystawy pokazuje Dom Kopernik, stojący przy dawnej ulicy Świętej Anny 15, dziś ulicy Kopernika 15.

Dalsze sale to już bezpośrednie otoczenie Mikołaja Kopernika. On sam patrzy na zwiedzających jak żywy. Leży przy nim „De revolutionibus orbium coelestium”, dzieło życia, przedstawiające heliocentryczną wizję Wszechświata. Są także ukazane jego dokonania nie tylko w astronomii ale w różnych innych dziedzinach. Był bowiem wszechstronnym człowiekiem renesansu a nawet lekarzem.

Ekspozycja zawiera elementy multimedialne:filmy i animacje komputerowe, mające za zadanie w atrakcyjny i dostępny sposób wyjaśniać problematykę odkryć astronomicznych Mikołaja.

Dodatkowo prezentowany jest wybór rzeźb wybitnych polskich artystów z przedstawieniami astronoma. To, między innymi, rzeżby Alfonsa Karnego, Kazimierza Żywuszko, Bronisława Chromego i Józefa Niedźwiedzkiego.

Niewątpliwą atrakcją wystawy są specjalne punkty aktywizujące. Mali i starsi widzowie będą mogli wybić monety, napisać coś gęsim piórem, przygotować sobie mieszanki lecznicze, przymierzyć kopię strojów z epoki lub ułożyć z puzzli portret Kopernika. Te czynności dadzą odbiorcom możliwość w interaktywny sposób lepszego poznania i zrozumienia tak wybitnej i wszechstronnej postaci, jaką był Mikołaj Kopernik.

Punktem kulminacyjnym wystawy jest „przeniesienie” zwiedzającego w symboliczną przestrzeń uniwersum: spojrzenie na ruchomy układ heliocentryczny z wyjątkowej perspektywy.

Wystawa czynna jest do końca roku.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie