Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wielka wystawa malarstwa księdza Władysława Paciaka

Barbara Koś
Ksiądz Władysław Paciak  był artystą wybitnym, wyjątkowym w sztuce polskiej  - podkreślali podczas spotkania w muzeum przed wystawą Mieczysław Szewczuk i ksiądz Edward Poniewierski.
Ksiądz Władysław Paciak był artystą wybitnym, wyjątkowym w sztuce polskiej - podkreślali podczas spotkania w muzeum przed wystawą Mieczysław Szewczuk i ksiądz Edward Poniewierski. Barbara Koś
250 dzieł księdza Władysława Paciaka znajdzie się na wystawie "Władysław Paciak. Malarstwo rysunek." której uroczyste otwarcie odbędzie się w niedzielę, 15 września, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.
Obecne wydawnictwa o księdzu Paciaku są niedostępne –pokazuje ksiądz Edward Poniewierski.- Dlatego wydamy nowy album
Obecne wydawnictwa o księdzu Paciaku są niedostępne –pokazuje ksiądz Edward Poniewierski.- Dlatego wydamy nowy album Barbara Koś

Obecne wydawnictwa o księdzu Paciaku są niedostępne -pokazuje ksiądz Edward Poniewierski.- Dlatego wydamy nowy album
(fot. Barbara Koś)

- Będzie to największa z dotychczasowych wystaw retrospektywnych tego artysty - zapowiada Mieczysław Szewczuk, kurator ekspozycji.

Jest ku temu okazja: w tym roku przypada bowiem 110 rocznica urodzin i 30 - sta śmierci najwybitniejszego z radomskich malarzy, którego nowoczesne dzieła nie zawsze były zgodne z tradycyjnymi kanonami sztuki sakralnej.

10 lat temu, w 2003 roku, Muzeum Sztuki Współczesnej zorganizowało obszerną wystawę w stulecie urodzin i wydało pierwszy album, prezentujący sztukę artysty.

- Obecnie na wystawie zamieszczamy także dzieła dotąd nie pokazywane - mówi Mieczysław Szewczuk. - To głównie miniaturowe rysunki zawierające motywy martyrologii okresu wojny i okupacji odnalezione przez rodzinę księdza.

Zostaną pokazane również kolejne odnalezione prace, a także wczesne, dotychczas pomijane: na przykład, kopie z obrazów wielkich mistrzów z lat międzywojennych, obraz "Portret księdza Jana Wiśniewskiego", założyciela radomskiego muzeum, namalowany w czasie okupacji, a także większy zestaw prac z lat 50 - tych. Będzie też wiele nowych dzieł z późniejszych okresów.

Ksiądz Władysław Paciak był artystą wybitnym, utalentowanym, wyjątkowym w sztuce polskiej tego czasu.
Ukończył teologię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował późno, a jeszcze później zaczął tworzyć dzieła.

- Jego pierwsza indywidualna wystawa w Radomiu, w 1957 roku, była w kraju sensacją: ksiądz tworzy sztukę nowoczesną! - przypomina Szewczuk. - Jako twórca nowoczesnej sztuki sakralnej, w latach 60- tych był w Polsce prekursorem.

Jednym z najważniejszych tematów dla Paciaka były obozy koncentracyjne i zagłady - choć autor nie był więźniem obozu - a także zagłada Żydów.

Ksiądz Władysław Paciak malując obrazy zarówno w nurcie abstrakcyjnym jak i sakralnym podejmował wielkie tematy sztuki dawnej.

Stworzył między innymi, cykle: "Madonny", "Ukrzyżowanie", "Sąd Ostateczny" i "Żydzi," jak również cykl obejmujący tematy ze Starego i Nowego Testamentu.

W dziele "Droga Krzyżowa" obrazy na blasze stały się częścią obiektów montowanych z drewna, gwoździ, drutów.

W latach 1963-71 powstały najbardziej znane dzieła- cykle "Majdanek" oraz "Dziecko w obozie hitlerowskim".

Spuścizna artysty obejmuje ponad 700 obrazów, kolaży i rysunków,

500 z nich znajduje się w kolekcji radomskiego Muzeum Sztuki Współczesnej ,a ponad 100 w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Tu też znajduje się cykl obrazów "Jan Paweł II w Polsce" powstały na początku 1979 roku. To wizja papieskiej pielgrzymki do ojczyzny, która wkrótce miała się odbyć.

Obecna wystawa przygotowana jest przez muzeum we współpracy z Parafią Katedralną w Radomiu.

Proboszcz parafii, ksiądz Edward Poniewierski, jest od początku opiekunem dzieł księdza Paciaka.
Tworzył paciakowską kolekcję w Seminarium Duchownym.

- W tym jubileuszowym roku staramy się o wydanie drugiego, znacznie wzbogaconego o odnalezione materiały albumu poświęconego księdzu Paciakowi - mówi ksiądz Edward Poniewierski.

Zostanie też wmurowana tablica w kościele parafialnym we Wrzosie. W niedalekiej Potkannie Władysław Paciak przyszedł na świat.

Otwarcie wystawy "Władysław Paciak (1903-1983).Malarstwo i rysunek. W 110. rocznicę urodzin i 30. śmierci" odbędzie się w niedzielę, 15 września, o godzinie 16 w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Rynek 11

.

Przygotowania do niedzielnej wystawy w muzeum są już na ukończeniu
Przygotowania do niedzielnej wystawy w muzeum są już na ukończeniu Barbara Koś

Przygotowania do niedzielnej wystawy w muzeum są już na ukończeniu
(fot. Barbara Koś)

W niedzielę wielka wystawa malarstwa księdza Władysława Paciaka
Barbara koś

(fot. Barbara koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie