Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ossie pod Odrzywołem uczcili pamięć powstańców styczniowych

/Sok/
Żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zaciągnęli wartę honorową przy pomniku powstańców w Ossie.
Żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zaciągnęli wartę honorową przy pomniku powstańców w Ossie. Archiwum
Posłowie, samorządowcy, młodzież szkolna, mieszkańcy Odrzywołu wzięli udział w niedzielę w uroczystości 150 - lecia wybuchu powstania styczniowego w Ossie, pod Odrzywołem.

Obchody rocznicowe odbyły się w miejscowej kaplicy i na cmentarzu powstańców styczniowych w Ossie. Uroczystości zorganizował Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu, przy współpracy proboszcza parafii Odrzywół księdza Adama Łukiewicza i pułkownika Ryszarda Młodzianowskiego ze szkoły Kadetów w Lipinach.

MODLITWA W KAPLICY

Uroczystość zaczęła się od mszy świętej w intencji ojczyzny i powstańców poległych w Ossie odprawionej przez księży odrzywolskich - księdza proboszcza Adama Łukiewicza i wikariusza księdza Sebastiana Kijaka. Po mszy referat o bitwie i represjach wobec powstańców i społeczeństwa wygłosił wójt Marian Kmieciak, historyk z wykształcenia.

Dalsze uroczystości odbyły się na Cmentarzu Powstańczym. Żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zaciągnęli wartę honorową przy pomniku. Uroczysty apel poległych zakończyła salwa honorowa.

Wieńce pod pomnikiem powstańczym złożyli: posłowie Zbigniew Kuźmiuk i Dariusz Bąk, a także: wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk, Starosta Przysuski Marian Niemirski, delegacja samorządowców na czele z wójtami gmin: Rusinów, Gielniów I Klwów. W imieniu mieszkańców Odrzywołu wieniec złożył Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gapys i Sekretarz Gminy Celina Pogorzała.

Poseł doktor Zbigniew Kuźmiuk przypomniał, że pokolenie wychowane w kulcie pamięci o powstaniu styczniowym doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.
Na zakończenie uroczystości wójt Odrzywołu zaprosił wszystkich uczestników na grochówkę żołnierską.

KRWAWA BITWA

10 lipca 1863 roku w Ossie doszło do kilkugodzinnej bitwy powstańców z pułku "Dzieci Warszawy" dowodzonego przez majora Ludwika Żychlińskiego i miejscowego pułku Władysława Grabowskiego z kolumną rosyjską złożoną z piechoty i kozaków dowodzonych przez majora Szukalskiego. W bitwie po stronie powstańców wzięła udział formacja kosynierów. Krwawa bitwa zakończyła się rozbiciem części sił rosyjskich i ich pośpiesznym wycofaniem z pola bitwy. W bitwie wzięło udział około 2000 powstańców i żołnierzy rosyjskich.

Żychliński w swoich pamiętnikach podał, że stracił w Osiie 70 zabitych i 60 rannych, a liczba zabitych Rosjan wyniosła 198. Straty poniósł też drugi pułk powstańczy.

Na cmentarzu w Ossie pochowano co najmniej 70 powstańców i nieznaną liczbę Rosjan. Za czynną pomoc powstańcom władze carskie skonfiskowały majątek Ossa, nakazały rozebranie dworu i zabudowań dworskich, a dziedzica Kaliksta Jagmina po torturach zesłano na Sybir.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie