MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu ruszy akcja szczepień HPV przeciwko rakowi szyjki macicy

ik
We wrześniu w Radomiu ruszy program darmowych szczepień dla nastolatek.

Groźny wirus

Groźny wirus

Brodawczak ludzki, HPV może wywołać raka szyjki macicy. Jest przenoszony podczas aktywności seksualnej (niekoniecznie podczas stosunku płciowego). Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, a część nowotworów złośliwych jak właśnie rak szyjki macicy i rak prącia Obok nowotworów piersi, płuc i jelita grubego, należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Stanowi również jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie wirusem HPV zakażonych jest 10-20% osób w wieku 15-49 lat, w tym niemal 40% kobiet poniżej 25 roku życia. Co roku w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera około 1800 kobiet.

Ponad 500 dziewczynek weźmie udział w akcji, na którą pieniądze zarezerwowano w tegorocznym budżecie obywatelskim.

W Urzędzie Miejskim powstał program profilaktyki zakażeń HPV, czyli brodawczakiem ludzkim wywołującym raka szyjki macicy. Miasto już podpisało umowę z Radomskim Szpitalem Specjalistycznym, który przeprowadzi akcję.

ZACZNĄ OD WRZEŚNIA

W programie darmowych i dobrowolnych szczepień mogą wziąć udział dziewczynki zameldowane w Radomiu i urodzone w 2001 roku. Z danych urzędu wynika, ze jest ich w mieście około 1 tysiąca.
Aby zostały zaszczepione zgodę musieli wyrazić rodzice, albo opiekunowie prawni. Specjalne druki były dostępne w szkołach i radomskich poradniach. Złożyło je ponad 500 osób.

Miejski szpital kupi szczepionki, a później przeprowadzi szczepienia. Mają się one zacząć w połowie września w Poradni Konsultacyjnej Szczepień z Punktem Szczepień przy ulicy Lekarskiej.

- Każdy z rodziców lub opiekunów dostanie informację, kiedy ma się zgłosić do poradni - wyjaśnia Ryszarda Kitowska z biura prasowego radomskiego Urzędu Miejskiego. - Szczepienia poprzedzi badanie lekarskie.

TRZY DAWKI

We wrześniu nastolatki dostaną pierwszą dawkę remedium.

- Szczepienie to trzy dawki preparatu - wyjaśniała doktor Stanisława Szcześniak - Mazur, konsultant do spraw szczepień. - Po pierwszej dawce muszą być dwa miesiące przerwy. Po upływie kolejnych sześciu, do 12 miesięcy ostatnią.

Szczepienia są skuteczne, ale też kosztowne. Dlatego warto skorzystać z możliwości wykonania ich bezpłatnie.

- Często są obawy, że wszczepiamy wirusa, a to zupełna nie prawda. Nowoczesne preparaty zawierają w sobie elementy białkowe, których zadaniem jest mobilizacja przeciwciał - wyjaśnia Stanisława Szcześniak - Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie