MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu stanie pomnik żołnierzy 72. Pułku Piechoty

Barbara Koś
Grupa inicjatywna:od lewej - Tadeusz Derlatka, Stanisław Romańczuk, Andrzej Medrzycki, Jarosław Kowalik i Jerzy Paprocki zaprezentowali makietę pomnika.
Grupa inicjatywna:od lewej - Tadeusz Derlatka, Stanisław Romańczuk, Andrzej Medrzycki, Jarosław Kowalik i Jerzy Paprocki zaprezentowali makietę pomnika. Barbara Koś
Nie ma po nim śladu a przecież we wrześniu 1939 roku wyszło z Radomia na wojnę ponad 3 tysiące żołnierzy 72 Pułku Piechoty imienia Dionizego Czachowskiego. Zginęło ponad czterystu.

- Winniśmy jesteśmy im cześć – mówili w środę podczas spotkania członkowie grupy inicjatywnej, która przystąpiła do pracy nad pomnikiem 72 Pułku Piechoty. Jego odsłonięcie nastąpi 8 maja przyszłego roku.

Grupa inicjatywna to: Jarosław Kowalik, Tadeusz Derlatka, Andrzej Medrzycki (jego ojciec Zenon, jako oficer walczył w Pułku w 1939 i dostał się do oflagu), Jerzy Paprocki i Szczepan Kowalski a towarzyszy grupie rzeźbiarz, Stanisław Romańczuk. Panowie zaprezentowali makietę pomnika.

- Składa się ona z dwóch płaszczyzn, przypominających formą nogi żołnierza, z których jedna jest w pozycji ”spocznij” - mówił Jarosław Kowalik. Na jednej płaszczyźnie umieszona zostanie historia 72 Pułku Piechoty, a na drugiej - oznaka pułkowa. Obie części zwieńczy biały orzeł w koronie.

Autorem projektu jest Tadeusz Derlatka a pomnik wykona Stanisław Romańczuk i firma Kamar Szczepna Kowalskiego. Koszt pomnika wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego to około 100 tysięcy złotych. Część funduszy grupa pozyska od sponsorów a w części mogą pomóc też radomianie wpłacając datki na konto.

Pomnik wykonany z granitu norweskiego w tonacji beżu i bieli, wysokości 2, 5 metra, stanie pomiędzy Rogatką a domem mieszkalnym, zamieszkałym przed wojną przez oficerów pułku. Mieszkał w nim z rodziną kapitan Jakub Wajda, który w 1939 roku dostał się do niewoli rosyjskiej i zginął w Katyniu. W 2011 roku syn, Andrzej Wajda, brał udział w odsłonięciu tablicy ku pamięci ojca umieszczonej na kamienicy z inicjatywy Wydziału Sztuki obecnego Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego.

Grupa działa w porozumieniu z miastem. Podczas sesji Rady Miejskiej 30 listopada radni podjęli jednogłośnie uchwałę o budowie pomnika inicjatorzy otrzymali grunt pod pomnik i stosowne zezwolenia.

Inicjatorzy chcą, aby w dniu odsłonięcia obelisku,8 maja 2016 roku, w rocznicę zakończenia II wojny światowej odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej z udziałem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej i Radomskiego Towarzystwa Naukowego, którzy przypomną historię Pułku.

Pomocą w przygotowaniu pomnika służy Zespół Szkół Zawodowych przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego- klasy mundurowe. Szkoła stara się też otrzymać imię Pułku.

Trwają prace nad odtworzeniem sztandaru pułku, bo wskutek działań wojennych sztandar istnieje wyłącznie we fragmentach przechowywanych w zasobach Muzeum Wojska Polskiego.

Grupa podjęła też inne działanie. Na ścianie dawnego zamku radomskiego wmuruje tablicę pamiątkową poświęcaną jednemu z lennych hołdów pruskich, który miał miejsce 18 listopada1489 roku w Radomiu. Wielki mistrz zakonu krzyżackiego, Johann von Tieffen, złożył hołd lenny królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi. Był to jeden z hołdów lennych składanych królom Polski jako suwerenom Prus Zakonnych (1466-1525) i Prus Książęcych (1525-1657).

72 Pułk Piechoty w okresie międzywojennym- od 1922 do 1939 roku stacjonował w koszarach na ulicy Struga w Radomiu. Obecność tak dużej jednostki w mieście i jej kadry miała ogromny wpływ na życie Radomia. Pułk był w składzie 28.Dywizji Piechoty. W roku 1939 pułk miał przydział mobilizacyjny do armii „Łódź”. Wojnę rozpoczął broniąc rzeki Warty na północny wschód od Wielunia, było to 3 września 1939.Następnie toczył krwawe walki pod kilkoma miejscowościami. 13 września w czasie walk do niewoli dostał się dowódca 72 Pułku Piechoty, ppłk Karol Chrobaczyński z częścią podległych mu żołnierzy. Z 72 Pułku Piechoty pozostało jedynie ok. 50 żołnierzy. Pozostałe polskie oddziały wycofały się przez Żuków-Błonie do Puszczy Kampinoskiej.
Na cmentarzu we wsi Grabno znajduje się kwatera wojskowa z 1939 roku. Na pomniku napis: "Polegli na polu chwały w dniach 4 i 5 IX 1939 r. w walce z hitlerowskim najeźdźcą bohaterscy żołnierze 72 pp. z Radomia w bitwie o Józefów i Rogóźno". Niżej: 14 nazwisk.

Konto dla potrzeb grupy inicjatywnej utrwalenia pamięci o 72 Pułku Piechoty
11 2490 0005 0000 4600 3935 7105 Alior Bank
Właściciel konta: SEPo/Radomski

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie