Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu ukazała się długo oczekiwana książka RADOMIR

Barbara Koś
PTTK
Ukazała się długo oczekiwana książka RADOMIR. Została wydana na wzór publikowanego w latach 1985–1989 kwartalnika turystyczno-krajoznawczego PTTK „Radomir”. Zawiera ponad 30 artykułów o regionie radomskim, ludziach regionu i historii ciekawych przedsięwzięć. Objętość 440 str. Autorami są zarówno przedstawiciele środowiska naukowego, jak i miłośnicy Radomia i jego okolic.

Z książki dowiesz się o wczesnośredniowiecznej zamożności miasta i o tym, że Radom był ważnym centrum grodowym, jak żyli radomianie, gdy na drugim krańcu świata Kolumb odkrywał Amerykę. O zapomnianych i nie tylko dworach obronnych okolic Radomia, zespole bernardyńskim w Radomiu, symbolu tego miasta, wpisanym na listę Pomników Historii, ciekawych miejscach o niepoznanej do końca przeszłości, tak jak np. ulica Rwańska, kolonizacji kozienickiego powiśla i terenów przyległych przez osadników holenderskich.

O tym, czego już nie ma w Iłży, czyli synagogi, macew na cmentarzu i koszernych garnków, o potrzebie szanowania historii swojego miasta, a także o niezapominaniu historii jego rodzin, o historii zapomnianego cmentarza wojennego, o Olgierdzie Łotoczko, radomianinie, miłośniku gór i sztuki pogranicza polsko- ruskiego, o budynku ZEOW, jednym z wielu wybitnych obiektów tworzących tożsamość Radomia i o powojennych pocztówkach Radomia.

O tym, czy warto chodzić zimą po górach, o najdłużej odbywającej się nocnej imprezie turystycznej w Polsce, o pierwszej radomskiej wyprawie w Himalaje... Także o Stanisławie Zielińskim, Konradzie Bieleckim, Dariuszu Kubacie, Konradzie Dyjasie, Henryku Nesce i innych, którzy niedawno byli z nami, a teraz wędrują po niebieskich połoninach i o wielu, wielu innych ciekawych rzeczach...

W tej unikatowej publikacji poświęconej dziejom miasta i dziedzictwu kulturowemu regionu odnaleźć można wiele pasjonujących opowieści, które bez wątpienia poszerzą wiedzę nie tylko radomian, ale także turystów odwiedzających gród nad Mleczną.

- Mamy nadzieję, że niebawem uda nam się wznowić wydawanie „Radomira” w formie kwartalnika – będzie to powrót do dobrej tradycji - zapowiada w imieniu wydawcy Wojciech Jabłoński.

Projekt okładki i opracowanie graficzne – Janusz Popławski. Książka powstała z mojej inicjatywy i wydana ze środków własnych. Współpraca wydawnicza: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu.

Książkę można nabyć w Oddziale Miejskim PTTK w Radomiu, ul. Traugutta 46/48 i w Antykwariacie przy ulicy Kilińskiego 19.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie