Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W trzech gminach powiatu lipskiego powstaną Odnawialne Źródła Energii. Projekt kosztuje 11 milionów złotych

pat
Wójt Karol Burek podpisał umowę w obecności (od lewej) Edyty Walczyk, skarbnik gminy i sekretarz Justyny Niedzieli-Gawlik.
Wójt Karol Burek podpisał umowę w obecności (od lewej) Edyty Walczyk, skarbnik gminy i sekretarz Justyny Niedzieli-Gawlik. Urząd Gminy w Rzeczniowie
We wtorek, 28 kwietnia, została podpisana pierwsza umowa w wielkim projekcie gmin Rzeczniów, Ciepielów i Solec nad Wisłą dotycząca Odnawialnych Źródeł Energii. Do października tego roku mają w nich powstać setki instalacji na bazie fotowoltaiki, a także kolektory słoneczne i pompy ciepła. Łącznie inwestycja pochłonie prawie jedenaście milionów złotych. Większość tej kwoty pochodzi ze funduszy unijnych.

Umowa została podpisana w Urzędzie Gminy w Rzeczniowie, który jest liderem projektu. Jej wartość wynosi nieco ponad 626 tysięcy złotych i będzie ona polegać na dostawie i montażu pomp ciepła w budynkach mieszkalnych zlokalizowanych na terenie gminy Ciepielów i Solec nad Wisłą.

Współpraca gmin i wielomilionowe dofinansowanie

Przypomnijmy, że trzy gminy powiatu lipskiego zawarły współpracę już ponad dwa lata temu. Miało to na celu pozyskanie wielomilionowego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Procedura była bardzo skomplikowana i długotrwała, jednak pod koniec zeszłego roku udało się - Rzeczniów, Ciepielów i Solec nad Wisłą dostali wsparcie unijne w wysokości aż 8.6 miliona złotych, gdzie wartość całego projektu to 10 milionów 808 tysięcy.

Więcej umów już wkrótce

Jest do pierwsza umowa z wielu, które mają zostać ostatecznie podpisane. W ich ramach ma ostatecznie zostać zamontowanych ponad pół tysiąca instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Gmina Ciepielów jest zdecydowanie największym beneficjentem dotacji. Mają tam powstać niemal dwieście ekologicznych mikroinstalacji. Oznacza to, że niemal 5 milionów złotych unijnego dofinansowania otrzymają właśnie mieszkańcy tej gminy.

Ekologiczne rozwiązania

Projekt polega na budowie instalacji na bazie fotowoltaiki, kolektorów słonecznych i pomp ciepła w budynkach mieszkalnych, szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej. Działania mają na celu poprawę stanu środowiska naturalnego oraz obniżenie kosztów energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna oznacza obniżenie kosztów energii nawet do 90 procent. Wówczas dzięki panelom, zamieniającym energię słoneczną w prąd dom staje się mini-elektrownią. Kolektory słoneczne pozwalają na uzyskanie gorącej wody przez sześć miesięcy w roku, co redukuje koszty energii elektrycznej oraz eliminuje konieczność palenia w piecu, aby podgrzać wodę. Z kolei pompy ciepła zapewniają całoroczny dostęp do ciepłej wody, a przy okazji zmniejszają koszty ogrzewania domu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie