MKTG SR - pasek na kartach artykułów

[WIDEO] Bractwo Kurkowe z Radomia laureatem Nagrody świętego Kazimierza (zdjęcia)

Barbara Koś.
Radomskie Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana zostało laureatem  Nagrody Świętego Kazimierza
Radomskie Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana zostało laureatem Nagrody Świętego Kazimierza Tadeusz Klocek
Radomskie Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana zostało laureatem Nagrody Świętego Kazimierza. Drużyna Muzeum imienia Jacka Malczewskiego zwyciężyła w I Wielkim Teście Wiedzy o Radomiu. Niedziela była drugim dniem Radomskich Kazików 2014.
Nagroda Świętego Kazimierza dla Bractwa Kurkowego

Nagroda Świętego Kazimierza dla Bractwa Kurkowego

I miejsce zajęła drużyna z Muzeum Imienia Jacka Malczewsksiego w składzie: Andrzej Leżon, Piotr Rogólski i Marek Słupek.
I miejsce zajęła drużyna z Muzeum Imienia Jacka Malczewsksiego w składzie: Andrzej Leżon, Piotr Rogólski i Marek Słupek.
Tadeusz Klocek

I miejsce zajęła drużyna z Muzeum Imienia Jacka Malczewsksiego w składzie: Andrzej Leżon, Piotr Rogólski i Marek Słupek.

(fot. Tadeusz Klocek)

Do I Wielkiego Testu Wiedzy o Radomiu zgłosiło się aż 27 trzyosobowych drużyn rekrutujących się z różnych środowisk. Byli drużyny piekarzy, duchowieństwa, radomskiego uniwersytetu, historyków, dziennikarzy, działaczy PTTK. Była też drużyna prezydencka.

Wszystkie drużyny posadzono przy stolikach w sali widowiskowej i rozdano druki testów.

Renata Metzger, szefowa Resursy i Marcin Kępa, pracownik tej placówki, zaczęli odczytywać pytania, widoczne też na podświetlanej tablicy. Były one bardzo różnorodne. Trzeba było, na przykład, odpowiedzieć na pytania, skąd się wzięła nazwa Piotrówka, który wybitny sportowiec kończył "Chałubińskiego", ilu jest już Honorowych Obywateli Miasta Radomia lub w którym roku rozpoczęła się budowa Osiedla Południe.

Rundy były aż cztery a przerwy na zbieranie kartek z odpowiedziami i zanoszenie ich do pokoju jurorów wypełniały popisy wokalne io taneczne młodzieży z Resursy. Wystąpili miedzy innymi Marlena Beresińska i Wiktor Tokarski - wokalisci a także drużyna Ochotniczej Legii Kobiet z Liceum "Kochanowskiego" i taneczna grupa dziecięca z Resury "Przygarnij."

Wreszcie ogłoszono zwycięzców. I miejsce zajęła drużyna z Muzeum Imienia Jacka Malczewsksiego w składzie: Andrzej Leżon, Piotr Rogólski i Marek Słupek.

Swoją nagrodę- sprzęt komputerowy, ufundowany przez AIG Lincoln, zwycięska ekipa przekazała dla szkoły polskiej w Zajunach na Litwie. Taki był zapis w regulaminie testu.

Nagrodę odebrał Wiktor Dulko, jeden z członków litewskiej Kapeli Wujka Mańka, która zagrała na zakończenie wieczoru.

Po teście wręczono Nagrodę Świętego Kazimierza.honorującej osobę lub instytucję najlepiej popularyzującą historię i kulturę Radomia.

Decyzją kapituły, której przewodniczył wiceprezydent Ryszard Fałek, nagrodę otrzymało Bractwo Kurkowego Świętego Sebastiana.

- Ta młoda, niespełna dwuletnia organizacja krzewiąca patriotyczne tradycje i organizująca w Radomiu liczne imprezy kulturalne - podkreślił historyk, profesor Dariusz Kupisz, członek kapituły.

Przypomniał, że Bractwo Kurkowe organizowało lub współorganizowało takie wydarzenia, jak: Orszak Trzech Króli, imprezy w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, wystawę z okazji 3 maja, a potem Święta Niepodległości 11 listopada, zorganizowało spotkanie w 70 - lecie zbrodni wołyńskiej, włączyło się w uroczystość umieszczenia relikwi Świętego Kazimierza w kościele Świętego Wacława, a potem w obchody 400-lecia Trybunału Królewskiego Koronnego.

- Ta organizacja skupia przedstawicieli różnych środowisk, których łączy wspólna pasja - mówił wręczając nagrodę laureatom prezydent Andrzej Kosztowniak.

- Jednoczy nas idea popularyzowania historii i kultury - potwierdził hetman Bractwa Sławomir Adamiec, który jednocześnie dziękował placówkom kultury, z którymi organizacja współpracuje.

Zapowiedział, że nagroda - 5 tysięcy złotych- zostanie przekazana na cele charytatywne.

- Pieniądze trafią do jedynego na Litwie hospicjum Michała Sopoćki oraz do dwóch radomskich - imienia ojca Pio i Królowej Apostołów - mówił Adamiec.

Po ceremonii ogłoszenia laureata rozpocznie się koncert wileńskiej grupy Kapela Wujka Mańka z Wilna.

Kapela ma 20 -letnią tradycję, a grają w niej czołowi muzycy Litwy. Wzruszający koncert sławiący polskość Wileńszczyzny i Kresów bardzo podobał się publiczności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie