MKTG SR - pasek na kartach artykułów

[WIDEO] W Radomiu ruszyło głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego. Do podziału jest 4,2 miliona złotych

Izabela KOZAKIEWICZ
- Czas na głosowanie w budżecie obywatelskim jest do 10 czerwca. Myślę, że każdy chętny zdąży oddać swój głos – mówi Paweł Dycht, kierownik Centrum Komunikacji Społecznej w Radomskim magistracie.
- Czas na głosowanie w budżecie obywatelskim jest do 10 czerwca. Myślę, że każdy chętny zdąży oddać swój głos – mówi Paweł Dycht, kierownik Centrum Komunikacji Społecznej w Radomskim magistracie. Tadeusz Klocek
Po raz drugi radomianie mogą zdecydować, na co wydać pieniądze z budżetu obywatelskiego. Do 10 września można głosować. Czy w ślady Radomia pójdą inne samorządy? Póki co Grójec wprowadza namiastkę budżetu obywatelskiego, są też gminy z budżetami sołeckimi. Radom w ubiegłym roku dołączył do wciąż niezbyt licznej grupy polskich miast, które mają budżety obywatelskie. Polegają one na tym, że samorządy wydzielają w swojej kasie część pieniędzy i pozwalają mieszkańcom zdecydować na co je wydać.

Radomski budżet obywatelski to w tym roku 4,2 miliona złotych. Miasto podzielone jest na pięć sektorów wyborczych z grubsza odpowiadających okręgom wyborczym, każdy z nich dostanie po 700 tysięcy złotych. Jest też pula 700 tysięcy złotych na projektu ogólnomiejskie.

Pomysły na wydanie pieniędzy zgłaszali radomianie. Urzędnicy, wspomagani przez radnych wybrali 89 spełniających wszelkie kryteria. Pod głosowanie zostało poddanych 89 projektów. - W tym roku mniej wniosków, niż w roku ubiegłym, ale za to były lepiej przygotowane. To świadczy, że wszyscy zdobywamy doświadczenie w kwestii budżetu obywatelskiego - mówił prezydent Andrzej Kosztowniak.
Głosowanie ruszyło w poniedziałek. Będzie trwało przez całe wakacje, aż do 10 września. Głos będzie można oddać w stałych punktach "wyborczych", ale także podczas imprez plenerowych. Prawo udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Radomia, który ukończył 16. rok życia.

- Czasu na głosowanie jest dużo, każdy chętny zdąży wrzucić swój głos do urny. Zachęcamy, aby to robić - mówi Paweł Dycht, kierownik Centrum Komunikacji Społecznej w radomskim Urzędzie Miejskim.
Ostatecznie wybrane propozycje poznamy do 15 listopada. Wszystkie mają się znaleźć w budżecie na 2015 roku i wtedy też będą realizowane.

Radom jest pierwszym miastem w regionie, które zdecydowało się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Pierwszą próbę podzielenia się z mieszkańcami możliwością dzielenia się samorządowymi pieniędzmi podjął Grójec.

Tam jednak nie wydzielono z gminnej kasy konkretnej sumy pieniędzy. Nie było też głosowania. Mieszkańcy mogli za to do specjalnej urny wrzucać kupony ze swoimi propozycjami zadań do realizacji.

Swoje pomysły zgłosiło około 100 osób. Najwięcej chciało remontu Grójeckiego Ośrodka Kultury. W budżecie gminy na 2014 roku, co prawda pieniędzy na ten cel nie zarezerwowano. Ale ostatecznie remont będzie, z zaoszczędzonych pieniędzy na rekultywację wysypiska śmieci.

- Na najbliższej sesji przesuniemy na remont sali kinowej w ośrodku kultury 1,3 miliona złotych - mówi Jacek Stolarski, burmistrz Grójca. - To odpowiedź na wnioski z budżetu obywatelskiego.

W tym roku w Grójcu też zapytają mieszkańców o ich pomysły. Urna ma być wystawiona w urzędzie w czerwcu. Znowu jednak nie ma określonej puli pieniędzy.

W wielu gminach naszego regionu funkcjonują też tak zwane fundusze sołeckie. To namiastka budżetów obywatelskich. Jako jedna z pierwszych wprowadziła je gmina Białobrzegi. Co roku każde z sołectw dostaje określoną kwotę i mieszkańcy decydują, o za nie zrobić. Zwykle utwardzane są drogi, czy dobudowywane oświetlenie.

- Ale już na przykład w Kamieniu wybudowane zostało boisko, w Jasionnie wyremontowana była świetlica wiejska. Mieszkańcy Suchej wybudowali plac zabaw i co roku go modernizują - wylicza Wiesław Banachowicz, burmistrz Białobrzegów. - Na razie mamy budżet sołecki, ale może w przyszłości pomyślimy o budżecie obywatelskim.

Gdzie głosować?

Głosowanie rusza 19 maja i potrwa do 10 września. Urny i karty do głosowania czekają od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15. 30 w: Biurze Obsługi Mieszkańca na parterze Urzędu Miejskiego przy ulicy Kilińskiego; w Centrum Komunikacji Społecznej na parterze Urzędu Miejskiego, pokój numer 4 , wejście od ulicy Żeromskiego; Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Struga (za Resursą Obywatelską) oraz Biurze rady Miejskiej przy ulicy Moniuszki. Głosy można oddawać także: w szkole numer 4 przy ulicy Wyścigowej, w dniach od 19 maja do 15 lipca; w Domu Kultury Idalin przy ulicy Bluszczowej od 16 lipca do 10 września; w Zespole Szkół Integracyjnych przy ulicy Wierzbickiej 81/83 od 19 maja do 30 czerwca; w Domu Kultury Borki przy ulicy Suchej 2 od 1 lipca do 10 września; w szkole numer 29 przy ulicy Ceglanej 14 od 19 maja do 15 lipca; w "Kuźni Artystycznej" przy ulicy Daszyńskiego 5 od 16 lipca do 10 września; w szkole numer 19 w Radomiu przy ulicy Energetyków 10 od 19 maja do 15 lipca; w szkole numer 33 przy ulicy Kolberga 5 od 16 lipca od 10 września. Do dyspozycji mieszkańców będą również tzw. urny mobilne umożliwiające głosowanie podczas imprez i wydarzeń miejskich, otwartych dla wszystkich mieszkańców.

Napiszemy

Jeśli chcecie, żeby Wasz projekt zgłoszony do tegorocznego budżetu obywatelskiego został dokładniej zaprezentowany, zgłoście to do naszej redakcji. Jeśli nas zaprosicie i opowiecie, o szczegółach przedsięwzięcia i uzasadnicie, dlaczego ten właśnie projekt zasługuje na poparcie radomian - napiszemy o tym. Przyślijcie maila na adres: [email protected] lub zgłoście się telefonicznie na numer 697 770 612.
Już w środę, 21 maja zaprezentujemy pierwszy tekst o jednej z propozycji zgłoszonej do tegorocznego budżetu obywatelskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie