Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta duszpasterska w powiecie szydłowieckim. Zamiast kolędowania msze w kościele

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Polska Press
W zdecydowanej większości parafii Diecezji Radomskiej odwoływane są kolędowe wizyty duszpasterskie, choć w niektórych nich możliwe są wizyty na indywidualne zaproszenie rodzin. Teoretycznie dopuszczalna jest też wizyta w tradycyjnej formie, a decyzję w tej sprawie władny jest podejmować proboszcz.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

- Ksiądz biskup nie przedstawił żadnych ustaleń narzucanych księżom odgórnie. Pozostawił sposób przeżywania wizyty duszpasterskiej do własnego rozeznania. Wydaje się, że zdecydowana większość księży nie podejmie wizyty duszpasterskiej w znanym nam kształcie - mówi ksiądz Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Radomiu.

Ksiądz Edward Poniewierski dodaje, że być może w małych parafiach, gdzie zagrożenie epidemiologiczne nie jest duże, księża zdecydują się na odwiedziny, oczywiście za zgodą zainteresowanych.

Ksiądz Marek Kucharski, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Zygmunta w Szydłowcu i dziekan dekanatu szydłowieckiego w rozmowie z nami podkreśla, iż wizyta w tradycyjnej formie nie jest możliwa. - Myślę, że w naszej parafii będziemy zapraszać sołectwa, czy mieszkańców z poszczególnych ulic na msze, adorację Najświętszego Sakramentu. Będzie kolejność, tak jak w przypadku zwykłej wizyty duszpasterskiej. Każdy otrzyma od nas obrazki z modlitwą za rodzinę. Myślę, że wszystko rozpoczniemy już no nowym roku - mówi nam Marek Kucharski. Ksiądz proboszcz dodaje jednocześnie, że każdy proboszcz z dekanatu podejmuje indywidualną decyzję. - Myślę jednak, że w Szydłówku, czy Wysokiej może być podobnie, ale nie wiem jak do tego księża ostatecznie podejdą - kończy proboszcz szydłowieckiej parafii.

Podobna praktyka ma być w parafii świętego Jana Chrzciciela w Jastrzębiu. - Będziemy zapraszać poszczególne wioski od stycznia. Pomodlimy się wspólnie za zmarłych, porozmawiamy - mówi ksiądz proboszcz Zbigniew Tuchowski.

Warto przypomnieć, że w związku z epidemią praktyki religijne regulowane są specjalnymi przepisami epidemiologicznymi. W kościele na jedną osobę musi przypadać nie mniej niż 15 metrów kwadratowych. Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust, dezynfekcja rąk. W większości parafii księża apelują o rezygnację z przekazywania sobie znaku pokoju, a komunie święto przyjmuje się zarówno do ust jak do rąk. W przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa sanitarnego można powstrzymać się od przystąpienia do Komunii świętej i przyjąć komunię świętą duchową. Księża przypominają, że komunia święta przyjmowana na klęcząco obniża ryzyko ewentualnego przenoszenia wirusa, gdyż zwiększa dystans fizyczny pomiędzy kapłanem a wiernym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie