Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wolność zdarta z murów" - wystawa w Archiwum Państwowym w Radomiu

bk
"Wolność zdarta z murów" - wystawa w Archiwum Państwowym w Radomiu.
"Wolność zdarta z murów" - wystawa w Archiwum Państwowym w Radomiu. Tadeusz Klocek
Otwartą w poniedziałek wystawą „Wolność zdarta z murów. Odzyskanie Niepodległości w świetle druków ulotnych z zasobu Archiwum Państwowego w Radomiu” radomskie Archiwum podkreśla 100-lecie niepodległości Polski.

Wystawę otworzył dyrektor Archiwum Państwowego Kazimierz Jaroszek. O ekspozycji mówiły jej kuratorki, Aleksandra Nosowska i Agnieszka Lewandowska.

Historia na plakatach

Wystawa pokazuje druki ulotne, plakaty, broszury, widokówki oraz fotografie, czym pragnie przybliżyć mieszkańcom Radomia i okolic przełomowe wydarzenie, które w 1918 roku uwolniło Polskę spod jarzma zaborców.

Na ekspozycji można zobaczyć materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Radomiu obejmujące lata 1916 -1922. Liczną grupę materiałów stanowią odezwy, które pojawiały się w tamtych czasach na murach, a za pomocą których władze miasta, organizacje czy stowarzyszenia komunikowały się z mieszkańcami.

Można zobaczyć niepodległościowe plakaty oraz pocztówki, znaczki kwestowe, a także ówczesne pieniądze. Fotografie pozwalają przenieść się do Radomia sprzed stu lat i poczuć atmosferę tamtych listopadowych dni.

Ekspozycja składa się z dwunastu części, które obrazują walkę o niepodległość, odwołania do bohaterów powstań narodowych i zabiegi dyplomatyczne służące utworzenia państwa polskiego.

Kolejne fragmenty to moment odzyskania wolności tworzenie struktur państwa w nowej rzeczywistości i zaangażowanie różnych grup społecznych i politycznych a także pomoc społeczna.

Tytuły mówią same za siebie: „Bagnet na broń!”, „Walczymy też za Was”! „Na przednówku Niepodległej”, „Kaganek oświaty czy też „Kobiety Niepodległe”.

- Pragniemy przybliżyć lokalnej społeczności historię Radomia i zaszczepić młodemu odbiorcy poczucie patriotyzmu lokalnego a także wywołać refleksje nad wydarzeniami , którymi sto lat temu żyła odrodzona Polska – mówiły Aleksandra Nosowska i Agnieszka Lewandowska.

Ciekawe eksponaty

Jest ich wiele. Na przykład- plakat ukazujący walkę o Niepodległą Polskę z roku 1917 albo „List otwarty Młodzieży Polskiej do Rady Regencyjnej z 1917 roku. Cegiełka- znaczek na gwiazdkę dla Szczypiorny czyli internowanych legionistów w Szczypiornie (1917). Zaproszenie na wiec kobiet z tego samego roku. Pocztówki z roku 1918 obrazujące odzyskanie niepodległości. Ciekawe są fotografie: z ogłoszenia niepodległości Polski 5 listopada 1918 roku. Czy fotografia Rady Miasta Radomia z 1921 roku.
Wiele eksponatów pochodzi ze zbiorów majora Tadeusza „Brzęk” Osińskiego i historyka, Krzysztofa Skarżyckiego, obecnie kustosza Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Miłym akcentem, wernisażu było wręczenie widzom „Jednodniówki wydanej na 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę „Rzeczpospolita Radomska”.

Wystawę można oglądać do 31 marca 2019 roku.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie