Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstępy 2023 w Skaryszewie. W poniedziałek i wtorek, 27 i 28 lutego ruszy handel końmi, a także festyn Estrada Folkloru

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
- Zapraszamy wszystkich do Skaryszewa na nasze Wstępy. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć konie i kulturę ludową – mówił Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa (z prawej)
- Zapraszamy wszystkich do Skaryszewa na nasze Wstępy. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć konie i kulturę ludową – mówił Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa (z prawej) Antoni Sokołowski
Od setek lat na handlowanie końmi wyznaczony jest „wstępny” poniedziałek i wtorek. Wtedy do Skaryszewa przyjeżdżają hodowcy wierzchowców i kupcy. Tak też będzie w tym roku 27 i 28 lutego. Poza samymi targami końskimi organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek.

Wstępy 2023 czyli Targi Końskie w Skaryszewie

W tym roku, po turbulencjach związanych z pandemia koronawirusa, Wstępy wracają do swojej stałej, sprawdzonej formuły. Na jedną z największych imprez targowych w Europie, na której handluje się końmi, zapraszał na konferencji prasowej Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.

- Handel końmi odbędzie się na zadaszonym targowisku miejskim przy ulicy Krasickiego 17. Prowadzimy aktualnie rejestrację elektroniczną. Ilość miejsc ograniczona, większość miejsc jest zajęta, zostało nieco ponad 20 procent miejsc – mówi burmistrz Dariusz Piątek.

Organizatorzy Wstępów dodają, że wejście na Wstępy mają wierzchowce, które muszą posiadać paszport, a wcześniej powinny być zgłoszone i zaszczepione. Dodają, że od wielu lat w Skaryszewie zrezygnowano z handlowania końmi przeznaczonymi na rzeź.

- Przypominam, że wciąż na terenie powiatu radomskiego jest wścieklizna, dlatego należy surowo przestrzegać zasad sanitarnych. Będą obecne na miejscu służby porządkowe, sanitarno – weterynaryjne, w tym przedstawiciele Powiatowego Lekarza Weterynarii. Wstępy będą też wspierać przedstawiciele fundacji „Centaurus”. Służby kontrolować będą paszporty koni, orzeczenia lekarskie o stanie zdrowia koni – dodaje Dariusz Piątek.

Zobacz więcej:

Skaryszewski Jarmark Koński Wstępy od wieków odbywa się w normalnie funkcjonującej przestrzeni miejskiej. Dziś, gdy handel końmi odbywa się na targowisku, centrum Skaryszewa staje się miejscem starannie przygotowanej Alei Twórców Ludowych, gdzie czekać nas będzie bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski. To okazja, aby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, potraw regionalnych, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje.

- Tegoroczne Wstępy wzbogacimy o pokaz pracy spotkanie z podkuwacza koni i kowala. Pomogą oni zgłębić tajemnicę tych dwóch zawodów. Ponadto w tym roku Rada Miejska przychyliła się do naszego wniosku o zwolnienie twórców ludowych z opłaty targowej i w tym roku nie płacą oni za swoje stoiska, tylko wcześniej należy zgłosić się do nas i zarejestrować swoje miejsce - powiedział Daniel Rogala, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie.

Ruszy też Estrada Folkloru – przegląd wykonawców pieśni i piosenek ludowych i kapel ludowych. Widzowie usłyszą melodie nucone przez naszych dziadków. Na estradzie wystąpi cała gama wykonawców z regionu.

- Wzbogacimy Wstępy o wystawę rzeźb Zygmunta Żaka. Ponadto 27 lutego wydamy płytę z „wstępową” muzyką ludową. Na płycie znalazły się utwory zespołów ludowych z gminy Skaryszew, regionu radomskiego, a nagraliśmy te utwory w ciągu ostatnich lat w naszym Ośrodku Kultury - dodaje dyrektor Daniel Rogala.

Pokaz koni

Od 11 lat, Skaryszewskiemu Jarmarkowi Końskiemu Wstępy towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Licznie zgromadzona publiczność będzie podziwiać między innymi konie rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlachetnej półkrwi i zimnokrwistej.
Obecnie Wstępy są jedną z największych atrakcji turystycznych regionu radomskiego – jedną z najstarszych i największych plenerowych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i jedna z największych w Europie. Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat kultury ludowej i osobliwa atmosfera. Jarmark, to wiele stoisk rzemieślniczych, artystycznych, wielobranżowych i gastronomicznych, ale też mnóstwo wydarzeń towarzyszących: koncertów, wystaw i pokazów. A do tego co krok trafiamy na lokalne i ponadregionalne smakołyki: wypieki, sery, wędliny, przyprawy.

Skąd nazwa?

Jarmark Koński odbywa się nieprzerwanie od 1633 roku, a jego nazwa wywodzi się z przywileju targowego nadanego na najbliższy poniedziałek po niedzieli wstępnej Wielkiego Postu – stąd nazwa Wstępy. Do Skaryszewa przyjeżdżają rolnicy, hodowcy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy.

Program
27 luty, poniedziałek

  • Godzina 6.30 – 16.00 – prezentacja koni na targowisku miejskim, ulica Krasickiego 17
  • 7.00 – 16.00 Aleja Twórców Ludowych – ulica Mickiewicza
  • 10.00 Oficjalne otwarcie Wstępów – estrada ulica kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • 10.30 -15.00 Estrada Folkloru ulica kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • 11.30 – 13.30 XI Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. - parking przy cmentarzu, ulica Partyzantów

28 luty, wtorek

  • 6.30 – 14.00 – prezentacja koni na targowisku miejskim, ulica Krasickiego 17
  • 7.00 – 14.00 Aleja Twórców Ludowych – ulica Mickiewicza
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie