MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2015. Prezentujemy kandydatów z ziemi przysuskiej

Antoni Sokołowski [email protected]
Zakończyła się rejestracja kandydatów do Sejmu i Senatu w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Układaniu list wyborczych, na których się znaleźli, towarzyszyły wielkie emocje i jeszcze większe niespodzianki. Przyszłych wyborców zaskoczyły zwłaszcza największe partie polityczne.

Szacują mandaty

Na zdecydowaną dominację w regionie liczy PiS. Gdyby wynik z wyborów prezydenckich przełożył się na wybory parlamentarne, to posiadaczem aż pięciu mandatów w regionie zostałoby Prawo i Sprawiedliwość. Na radomskiej liście tej partii jest dwóch głównych nieobecnych: poseł Krzysztof Sońta, który został skreślony ze wstępnej listy, bo - jak sam twierdzi - nie chciał się zapisać do PiS i pozostać we Wspólnocie Samorządowej oraz Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej Radomia, który zrezygnował niezadowolony z odległego miejsca.

Listę otwiera lider lokalnych struktur Marek Suski, dalej jest obecny senator Wojciech Skurkiewicz, Andrzej Kosztowniak, poseł Dariusz Bąk i Anna Kwiecień, była wiceprezydent Radomia. Wśród kandydatów jest też mieszkająca w Chechłach w powiecie zwoleńskim Anna Fiet. Startuje z miejsca 11. Z miejsca 14 wystartuje mieszkający w Jaworskiej Woli w gminie Sienno Zbigniew Tuzinek. Do Senatu kandydują obecny marszałek wyższej izby Parlamentu Stanisław Karczewski oraz były europoseł Adam Bielan. Na 13 miejscu PiS znalazła się Ewa Białecka z Odrzywołu. Pracuje jako księgowa.

Walczą o wieś

Polskie Stronnictwo Ludowe nie zamierza łatwo oddać pola, bo akurat w powiecie przysuskim PSL ma bardzo mocne struktury. Na trzecim miejscu listy jest Piotr Papis, wójt Klwowa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych samorządowców w regionie radomskim.

- Dobrze byłoby, aby nasz powiat wreszcie doczekał się parlamentarzysty, niezależnie od barw klubowych. Takie powiaty, jak kozienicki, grójecki czy zwoleński miały lub mają w tej chwili swego reprezentanta w Sejmie, a powiat przysuski wciąż czeka na swoją szansę - podobne opinie słyszymy od dawna w Przysusze i w całym powiecie.
Czy w PSL dojdzie do zmiany warty? Od wielu kadencji ludowcy dostają w regionie radomskim jeden mandat, choć kilka kadencji temu mieli aż 9 parlamentarzystów. W tym roku listę PSL otwiera obecny poseł z Grójca, działacz PSL, Mirosław Maliszewski.

Idzie Platforma

Sporo emocji towarzyszyło układaniu list Platformy Obywatelskiej. Najpierw z kandydowania zrezygnował szef lokalnych struktur PO Zbigniew Banaszkiewicz, a potem kozienicki poseł Czesław Czechyra. Na pierwszym miejscu na liście w 17 okręgu wyborczym umieszczono Leszka Ruszczyka, wicemarszałka mazowieckiego. Kandydatem do Senatu w Radomiu jest Wojciech Gęsiak, prezydent Radomia I kadencji. Na tej liście jest też reprezentantka naszego powiatu - Anna Szeliga z gminy Wieniawa.

Lewica na starcie

Jako jedna z ostatnich rejestrowała się Zjednoczona Lewica. We wtorek nieoczekiwanie dla wszystkich okazało się, że jedynką na radomskiej liście Zjednoczonej Lewicy jest związana ze Śląskiem Elżbieta Fornalczyk z Polskiej Partii Pracy.

Od partii KORWiN po Kukiz 15

W ostatnim dniu rejestracji swoje listy dostarczył jeszcze Kongres Nowej Prawicy. Z kolei z komitetu KORWIN z numerem 5 staruje z tej listy mieszkający w Nieznamierowicach Krzysztof Lechowski, który startował na wójta Rusinowa.

Kandydaci do Sejmu z powiatu przysuskiego

Piotr Papis startuje do Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Piotr Papis jest trzeci na liście PSL. Jest wójtem gminy Klwów. Mieszka w Jelonku, z zawodu jest inżynierem zootechnikiem. Od kilku kadencji z powodzeniem kieruje gminą Klwów, zawsze wygrywając wybory na wójta w I turze. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wójtów w regionie. Dzięki jego zapobiegliwości gmina bardzo rozwinęła się.

Anna Szeliga startuje do Sejmu z Platformy Obywatelskiej.
Alina Szeliga z zawodu jest pielęgniarką. Mieszka w Komorowie na terenie gminy Wieniawa. Należy do Platformy Obywatelskiej. W przeszłości była wójtem Wieniawy.

Krzysztof Lechowski startuje do Sejmu z Komitetu Wyborczego KORWIN.
Krzysztof Lechowski ma 33 lata, z zawodu jest technologiem technologii drewna. Mieszka w Nieznamierowicach na terenie gminy Rusinów. W ostatnich wyborach samorządowych startował na wójta Rusinowa, ale bez powodzenia. Zabiegał też o mandat do Rady Powiatu.

Ewa Białecka startuje do Sejmu z Prawa i Sprawiedliwości.
Ewa Białecka z zawodu jest księgową, pracuje w Starostwie Powiatowym w Przysusze. Mieszka w Odrzywole, a przeprowadziła się tu z terenu powiatu kozienickiego. Według opinii pracowników, świetnie zarządza finansami w urzędzie, jest dobrej klasy fachowcem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie