Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Rafał Czajkowski kandydatem na prezydenta Radomia. Startuje z własnego komitetu. Jakie ma cele?

tnt
Rafał Czajkowski ma 44 lata. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na Wydziale Prawa. Posiada 24 - letnie doświadczenie zawodowe. Od 1994 roku zawodowo zajmuje się zamówieniami publicznymi. W latach 2006-2017 Sekretarz Miasta Radomia. Przewodniczący stowarzyszenia Bezpieczne Miasto, wolontariusz. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi dla Państwa Polskiego. Wielokrotnie reprezentował Radom na konferencjach. Żonaty, ma syna. Hobby: sport crossfit, gotowanie, historia.
Rafał Czajkowski ma 44 lata. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na Wydziale Prawa. Posiada 24 - letnie doświadczenie zawodowe. Od 1994 roku zawodowo zajmuje się zamówieniami publicznymi. W latach 2006-2017 Sekretarz Miasta Radomia. Przewodniczący stowarzyszenia Bezpieczne Miasto, wolontariusz. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi dla Państwa Polskiego. Wielokrotnie reprezentował Radom na konferencjach. Żonaty, ma syna. Hobby: sport crossfit, gotowanie, historia. archiwum prywatne
Przed wyborami samorządowymi pytamy wszystkich kandydatów na prezydenta Radomia, jaki mają pomysł na dalszy rozwój miasta. Wywiady z nimi prezentujemy w kolejności alfabetycznej. Jako pierwszego prezentujemy Rafała Czajkowskiego.

Zacznijmy od tego, dlaczego Pan stratuje i czemu taka formuła?

Ostatnie jedenaście lat, a w zasadzie dwanaście, to ciągła praca na rzecz samorządu. Przypomnę, że od grudnia 2006 do grudnia 2017 pracowałem na stanowisku Sekretarza Miasta Radomia, a mój zakres obowiązków co roku rozrastał się. Będąc prelegentem na ogólnopolskich zjazdach sekretarzy, mogłem się przekonać, że mój zakres obowiązków był znacznie większy niż jest to standardowo przyjęte w innych miastach. Podlegał mi szereg spaw, zaczynając od spraw obywatelskich, przez bezpieczeństwo na realizacji projektów unijnych kończąc. To była konkretna, bardzo odpowiedzialna praca. I to zdobyte doświadczenie chciałbym zaoferować mieszkańcom. Myślę, że samorząd potrzebuje przede wszystkim doświadczonej i kompetentnej osoby do zarządzania miastem. Osoby wolnej od instrukcji partyjnych, takiej która nie będzie ciągle tkwiła w konflikcie międzypartyjnym i to jest odpowiedź na pytanie, dlaczego taki komitet. Własny komitet daje mi całkowitą niezależność, ale również możliwość rozmowy z każdym kto chce działać na rzecz miasta. Radom potrzebuje zmiany. Faktem jest, że to trudne zadanie, a jak trudne najlepiej świadczy fakt, że już dwie partie w Radomiu zrezygnowały ze startu pod własnym szyldem i przyłączyły się do innych komitetów.

Jakie zmiany są potrzebne miastu?

Program, który przygotowałem na wybory opiera się o moje doświadczenie, wiedzę i opinie osób z którymi udało mi się ten program skonsultować. Kandydaci powinni mieć wizje Radomia jak ma wyglądać za kilka lat, a nie skupiać się na realizacji zadań bieżących. Po pierwsze Radom powinien znów być miastem wojewódzkim. Utrata tego statusu to wielka strata dla miasta, także w wymiarze rozwoju i dostępu do środków zewnętrznych, w tym unijnych. Druga sprawa to warunki do rozwoju gospodarczego. Miasto nie ma dziś uzbrojonych terenów inwestycyjnych, więc nie ma czym przyciągać inwestorów. Trzeba to zmienić przez skupowanie, scalanie i uzbrajanie gruntów pod inwestycje. Kolejna ważna sprawa to stan finansów miejskich. W kadencji 2014-2018 zadłużenie wzrosło o ponad 100 mln i to już ponad 530 mln do tego jak dodamy zobowiązania spółek w tym MOSIR ponad 150 port lotniczy 350 plus poprzednie kredyty to wychodzi ponad 1 miliard 200 mln a to już bardzo dużo.

IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!


Ale inwestować trzeba?

Tak i to bezwzględnie. Brak rozwoju to stagnacja. Potrzeba zmiany, bo statystycznie wydatki na inwestycje w tej kadencji są bardzo niskie w stosunku do dochodów. Świadczy to o „przejadaniu” pieniędzy przez 4 ostatnie lata. Inwestycje są niezbędne także ze względów bezpieczeństwa. Przykładem są choćby będące w fatalnym stanie radomskie wiadukty czy ul. Wolanowska. Potrzebne są inwestycje w kulturę np. radomski amfiteatr, aby przestał być obiektem żartów kabaretowych. Radomska biblioteka od dawna oczekuje na remonty a sala koncertowa w urzędzie miejskim pamięta czasy jej budowniczych. Radomianie potrzebują też miejsc do spędzania wolnego czasu i rekreacji. Należy scalać ścieżki rowerowe, dokończyć radomskie bulwary, inwestować w tereny rekreacyjne. Mowa oczywiście o Borkach, Piotrówce czy Koniówce. Ścieżki rowerowe to element nie tylko rekreacyjny, ale także kwestia zrównoważonego transportu. Rozwój ekologicznego transportu, zmiana cen biletów, tani bilet czasowy, który dzisiaj jest realny i szybki do wprowadzenie, dostosowanie siatki połączeń do potrzeb mieszkańców to również tak samo ważne sprawa jak system parkingów miejskich. Na pewno w Radomiu brak jest miejsc w żłobkach a z drugiej strony za chwile będziemy mieli problem z budynkami, które opuszczą wygaszane gimnazja. Mam na to rozwiązanie.

Co Pan myśli o radomskim lotnisku?

To jest poważniejszy problem. Całkiem niedawno byliśmy mamieni wielkim sukcesem jakim miało się okazać przejęcie lotniska przez PPL. Mieliśmy dostać prezent a dostaliśmy paczkę o nieznanej zawartości za pobraniem. Pobranie warte 350 mln. O szczegółach inwestycji trudno się czegokolwiek dowiedzieć wiec trudno jest na chwilę obecną (opierając się tylko o relacje medialne) obiektywnie ocenić to rozwiązanie. Natomiast trzeba pamiętać, że rozwój lotniska to także rozwój samego miasta. To poprawa dostępności komunikacyjnej, atrakcyjności gospodarczej, to także rozwój infrastruktury towarzyszącej takiej jak dawno wyczekiwana szybka kolej do Warszawy natomiast na pewno musi się zmienić sposób komunikowania z mieszkańcami. Mieszkańcy mają prawo znać szczegóły zobowiązań.

Tu też jest jeszcze wiele do zrobienia. Bardzo potrzebny jest odział opieki paliatywnej. Na pewno inwestycji wymaga Radomskie Pogotowie, odział rehabilitacji. Równie ważny problem to osoby nietrzeźwe na Izbie Przyjęć. Odział detoksykacyjny stałby się miejscem, gdzie te osoby mogły by trafiać i rozpocząć proces leczenia. Leczenia nie tylko bieżącego, ale również popartego poradnią i praca nad ich chorobą.Radom stoi też przed poważnym problemem demograficznym. Mówiąc krótko wyludnia się i starzeje to powoduje, że należy rozpocząć prace związane z budowa oddziału geriatrii, ale również wyczekiwany od dawna odział rehabilitacji nie wystarczy tylko organizowanie potańcówek, ale trzeba tez wyjść do tych osób, które nie są wstanie przychodzić na potańcówki. Potrzebni są opiekunowie osób starszych, ale również dom całotygodniowego pobytu. Radom musi też dbać o tych słabszych w tym również zadbać o poprawę warunków w Radomskim Schronisku dla Zwierząt jako uczestnik biegu na sześć łap mogę się przekonać, że jest tam jeszcze wiele do zrobienia. Z ochrona zdrowia związana nie rozerwalnie jest również kwestia dbałości o jakość powietrza a tu na pewno należy kontynuować program wymiany pieców, dziać na rzecz promocji transportu zbiorowego i kwestia sadzenie sosny czarnej (dobrze pochłaniającej pyły zawieszone) na nieużytkach miasta. Rozpoczniemy to jeszcze w trakcie kampanii.

Jakie są Pana pomysły na edukację i sport?

Nie da się zmienić Radomia bez wysokiej klasy edukacji. Edukacji inteligentnej, dopasowanej do potrzeb pracodawców i dającej dobre wyniki. Należy tez poprawiać wyniki z egzaminów maturalnych, bo te dzisiejsze są niesatysfakcjonujące. Oczywiście trzeba dać nauczycielom niezbędne narzędzia i warunki pracy, zainwestować więcej pieniędzy w pracownie i laboratoria, jeszcze raz zastanowić się nad liczebnością klas, ale jakość edukacji w Radomiu trzeba poprawić. Równie istotna jak stała współpraca z pracodawcami w systemie uczenia jest kwestia działań na rzecz promocji radomskich uczelni. Realizacja wspólnych projektów w oparciu o szkoły średnie, uczelnie wyższe i miasto. Należy stworzyć system wsparcia uczestników tego procesu. System wsparcia dla najlepszych i najaktywniejszych tak jak to sprowadza się w radomskim sporcie. Kończąc uważam, że na pewno musi się zmienić styl i jakoś sprawowania władzy. Władza musi dotrzymywać danego słowa. Musi umieć rozliczyć się ze złożonych i niezrealizowanych zobowiązań a nie tworzyć alternatywną rzeczywistość. Musi umieć dopilnować wykonania zleconych zadań w terminie. Zaczynając od sprzątania i koszenia w mieście a kończąc na inwestycjach.

Główne tezy PLANU NA RADOM RAFAŁA CZAJKOWSKIEGO

* Podjęcie działań, które mają przywrócić wojewódzkie znaczenie miasta.

*Inwestycje w radomską służbę zdrowia - geriatria, rehabilitacja, odział detoksykacyjny.

*Skup, scalanie i uzbrajanie terenów pod inwestycje. *Budowa zakładu opieki paliatywnej.

*Rozwijanie terenów zielonych i parków miejskich.

*Rozwój infrastruktury rowerowej i dokończenie bulwarów.

*Niskoemisyjny transport publiczny, wprowadzenie taniego biletu czasowego. *Wymiana pieców na ekologiczne.

*Sadzenie drzew na gruntach miejskich.

*Biuro obsługi przedsiębiorcy.

*Rozwój narzędzi teleinformatycznych w celu ułatwienia załatwienia spraw.

*Zamknięcie Placu Konstytucji dla ruchu.

*Poprawa bezpieczeństwa przez remont i przebudowę ulic i wiaduktów.

*Budowa systemu parkingów miejskich. *Większe wyczulenie na problemy starości, samotności, nałogi, bezdomność w tym również bezdomność zwierząt.

*Działania na rzecz promocji radomskich szkół i uczelni przy współpracy z pracodawcami

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie