MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018 w regionie radomskim. Wciąż brakuje osób chętnych, żeby szykować wybory

Janusz Petz
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. archiwum
W regionie radomskim trzeba 108 urzędników wyborczych, aby móc przeprowadzić jesienne wybory samorządowe . Tymczasem jak do tej pory zgłosiło się zaledwie 26 chętnych osób. Problemy mogą być też z organizacją kamer, przezroczystych urn i systemem informatycznym pomagającym obsłużyć wybory.

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym organizacją wyborów mają się zająć urzędnicy wyborczy. Urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, w której mieszka lub pracuje (nie licząc miast na prawach powiatu). Zgłoszenia przyjmowane są tylko od osób, które pracują w administracji rządowej, samorządowej, lub w podległych im jednostkach. Kandydaci na urzędników wyborczych powinni składać swoje zgłoszenia do dyrektorów delegatur Krajowego Biura Wyborczego.

- Po kolejnej zmianie Państwowej Komisji Wyborczej w zasięgu działania naszej radomskiej delegatury powinno być 108 urzędników, a mamy na razie tylko 25 chętnych. Termin przyjmowania zgłoszeń został przedłużony do 16 kwietnia, ale trudno dziś spekulować jakie działania podejmie Krajowe Biuro Wyborcze, jeśli wciąż nie będzie można skompletować urzędników - mówi Elżbieta Białkowska, dyrektor radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W większości radomskich gmin w ogóle nie ma chętnych na urzędników wyborczych. - Nie ma też możliwości, aby wydać komukolwiek polecenie pełnienia takiej funkcji, musi być zgoda takiej osoby - mówi Elżbieta Białkowska.

W jesiennych wyborach samorządowych będziemy wybierali wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz członków rad gmin, powiatu i sejmiku wojewódzkiego. Będą one zarządzone w sierpniu i mają się odbyć pod koniec października lub w listopadzie. Nie wiadomo, czy nie będzie problemów z kompletowaniem składów komisji wyborczych. Obecnie kandydatów do komisji mogą zgłaszać komitety wyborcze, ale te, które zyskały mandaty w 2014 roku w wyborach do sejmiku województwa, albo w późniejszych wyborach do Sejmu.

Określoną ilość mogą zgłosić także komitety wyborcze biorące udział w tegorocznych wyborach. Zgodnie ze znowelizowanym kodeksem wyborczym w lokalach wyborczych powinny pojawić się kamery, a także przezroczyste urny. Zamiast jednej będą dwie komisje wyborcze. Jedna ma nadzorować sam przebieg głosowania, a druga komisja ma liczyć wyniki wyborów. Komisje wyborcze będą powoływali komisarze wyborczy.

W regionie radomskim powołano dwóch komisarzy, każdy z nich obejmuje teren jednego okręgu wyborów do Senatu. Komisarzami zostali Łukasz Kluska i Joanna Ćwil.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Casting do Miss Ziemi Radomskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie