Wypadek w Wierzbicy. Kewin K. skazany na dziesięć lat...

  Wypadek w Wierzbicy. Kewin K. skazany na dziesięć lat więzienia

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Stańczak

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Proces dotyczył wypadku, w którym zginęły trzy osoby - dwie kobiety oraz obywatel Włoch. Zdarzenie miało miejsce w nocy 14 sierpnia na ulicy Radomskiej

  Proces dotyczył wypadku, w którym zginęły trzy osoby - dwie kobiety oraz obywatel Włoch. Zdarzenie miało miejsce w nocy 14 sierpnia na ulicy Radomskiej w Wierzbicy. ©OSP KRSG Wierzbica

  W czwartek przed Sądem Rejonowym w Szydłowcu zapadł wyrok w procesie 21-letniego Kewina K. z Rudy Małej. Został on skazany za spowodowanie wypadku drogowego na ulicy Radomskiej w Wierzbicy, w którym zginęły trzy osoby. Tragedia miała miejsce nocą 14 sierpnia 2016 roku.
  Proces dotyczył wypadku, w którym zginęły trzy osoby - dwie kobiety oraz obywatel Włoch. Zdarzenie miało miejsce w nocy 14 sierpnia na ulicy Radomskiej

  Proces dotyczył wypadku, w którym zginęły trzy osoby - dwie kobiety oraz obywatel Włoch. Zdarzenie miało miejsce w nocy 14 sierpnia na ulicy Radomskiej w Wierzbicy. ©OSP KRSG Wierzbica  Jak ustalono w trakcie śledztwa, tamtej feralnej nocy pochodzący z Rudy Małej w gminie Kowala Kewin K. jechał mercedesem AMG, wiózł ze sobą trójkę pasażerów - kobietę, która siedziała na przednim siedzeniu samochodu oraz dwójkę mężczyzn z tyłu.
  Kierował autem z prędkością około 167 kilometrów na godzinę, w terenie zabudowanym. Chwilę wcześniej robił zakupy na stacji paliw przy Radomskiej, gdzie kupił butelkę wódki oraz napój. Wjechał w tył prawidłowo jadącej mazdy. W ciągu czterech sekund mercedes uderzył w mazdę dwa razy, to drugie auto wjechało i uszkodziło ogrodzenia dwóch posesji! Tym samochodem podróżowały cztery osoby, jechały z lotniska w Warszawie do Starachowic. Zginęły: matka i córka oraz obywatel Włoch - narzeczony młodszej z kobiet. Kierowca mazdy przeżył, ale skutki tamtego wypadku odczuwa do dziś. Doznał m.in. wstrząsu mózgu, pęknięcie śledziony, stłuczenia płuc, złamania żeber oraz wiele innych obrażeń. Dziś musi się leczyć i rehabilitować. Zbigniew K. razem ze swoim bratem Leszkiem K. oraz wujem Janem J. występował w procesie jako oskarżyciel posiłkowy.

  CZYTAJ: Wypadek w Wierzbicy. Biegli psychiatrzy badali Kewina K. Co stwierdzili?

  Kewin K. był oskarżony o to, że spowodował wypadek, a potem oddalił się z miejsca zdarzenia. Wcześniej dzwonił z pożyczonego telefonu komórkowego do swych rodziców, którzy przebywali na wczasach w górach. Na przesłuchanie zgłosił się dopiero 17 sierpnia w towarzystwie adwokata. W trakcie procesu utrzymywał, że nie pamięta, co działo się z nim po wypadku. Miał obudzić się w nieznanym mu miejscu, w stodole, a do domu zawiózł go przypadkowo zatrzymany kierowca. Badania nie wykazały, jakoby był pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. K. trafił do aresztu śledczego, w którym będzie przebywał do czasu ogłoszenia wyroku.


  Proces przed szydłowieckim sądem trwał od sierpnia ubiegłego roku. Przesłuchano ponad pięćdziesięciu świadków, na wnioski obrońców oskarżonego analizowano opinie wielu biegłych - poczynając od tych zajmujących się wypadkami oraz ruchem drogowym i motoryzacją, na psychiatrach kończąc. Mowy końcowe prokurator i pełnomocnik oskarżycieli oraz adwokaci Kewina K. wygłosili w poprzedni czwartek 7 czerwca. Prokuratura wnioskowała o dziesięć lat więzienia dla 21-latka i także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz wypłacenie finansowych odszkodowań rodzinom ze Starachowic i Włoch. Adwokat oskarżonego, Włodzimierz Rożdżyński-Stańczak wnioskował o zmniejszenie wymiaru kary i wymierzenie takiej, jak dla osoby młodocianej (w momencie zdarzenia K. nie miał jeszcze ukończonych 19 lat). Drugi z mecenasów, Piotr Wojcieszek chciał uniewinnienia, za powód podając choćby rozbieżności w opiniach biegłych.

  Podczas czwartkowego posiedzenia sędzia Jarosław Żurowski odczytał wyrok. Kewin K. został skazany łącznie na dziesięć lat pozbawienia wolności, na poczet kary doliczył mu okres spędzony w areszcie śledczym (od 17 sierpnia 2016 do 14 czerwca 2018 roku), dostał też dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Sąd zasądził ponadto odszkodowania - finansowe zadośćuczynienia dla rodzin i bliskich ofiar w wysokości: w jednym 20 oraz w czterech przypadkach po 30 tysięcy złotych.

  Wyrok odczytał w czwartek sędzia Sądu Rejonowego w Szydłowcu Jarosław Żurowski. Mateusz Kaluga


  Bez dozoru i poręczenia


  Wymierzając karę sąd uwzględnił też fakt, że w momencie wypadku Kewin K. nie posiadał uprawnień do kierowania autem. Odebrał mu je drogą urzędową starosta radomski - za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 kilometrów na godzinę. Niespełna 19-letni wówczas mieszkaniec Rudy Małej miał odebrać dokument trzy dni później od czasu, kiedy doszło do wypadku. Za okoliczność łagodzącą sąd uznał natomiast młody wiek sprawcy, który chce studiować. O przedterminowe zwolnienie z więzienia będzie mógł ubiegać się po odbyciu połowy zasądzonej kary.

  Wyrok nie jest prawomocny, obrona skazanego zapowiada złożenie apelacji do Sądu Okręgowego w Radomiu. Jeden z adwokatów Kewina K., Włodzimierz Rożdżyński-Stańczak wnioskował do sądu, aby do czasu uprawomocnienia się orzeczenia skazany mógł zamiast w areszcie przebywać pod dozorem policyjnym, proponował też zastosowanie poręczenia majątkowego. Sędzia nie przychylił się jednak do tego wniosku i 21-latek pozostanie nadal za kratami.

  CZYTAJ TAKŻE: Wypadek w Wierzbicy i proces Kewina K. Czy oskarżony doznał wstrząśnienia mózgu?

  PIERWSZE INFORMACJE O WYPADKU TUTAJ
  CZYTAJ WIĘCEJ: Śmiertelny wypadek w Wierzbicy. Zginęły trzy osoby. Policja zatrzymała kierowcę mercedesa  Straty bliskich nic nie zrekompensuje


  O przedterminowe zwolnienie z więzienia Kewin K. będzie mógł ubiegać się po odbyciu połowy kary. Sędzia Jarosław Żurowski wskazywał na skalę szkodliwości czynu, o który oskarżony był Kewin K. Chodzi tu o fakt, że zginęły trzy osoby, zaś kierowca, który przeżył do dziś odczuwa skutki wypadku. - Po stronie rodziny oskarżonego także jest dramat, ale odwracalny. Jest on młody, na poczet kary zaliczono mu czas spędzony w areszcie, może uczyć się i podnosić kwalifikacje również w zakładzie karnym. W przypadku rodzin ofiar możemy mówić o nieodwracalnej w skutkach tragedii - wyjaśniał sędzia Żurowski.

  Oskarżony nie był obecny podczas czwartkowego ogłaszania wyroku. Zjawili się jego rodzice. Zbigniew K., który kierował mazdą oraz Jan J. po wyjściu z sądowej sali stwierdzili: - Wysokość kary nigdy nie będzie adekwatna do tego, co się stało. Pewnie, że oczekiwalibyśmy jeszcze wyższej, ale ona nie przywróci nam naszych bliskich. Tej straty nie zrekompensują nam też pieniądze z odszkodowania. Cieszymy się jednak, że mamy to już za sobą - dodali, opuszczając siedzibę sądu.  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych
  TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY


  Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]
  Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!

  Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?
  Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (53)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (53) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>