Wypadek w Wierzbicy. Kewin K. skazany na dziesięć lat...

  Wypadek w Wierzbicy. Kewin K. skazany na dziesięć lat więzienia

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Stańczak

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Proces dotyczył wypadku, w którym zginęły trzy osoby - dwie kobiety oraz obywatel Włoch. Zdarzenie miało miejsce w nocy 14 sierpnia na ulicy Radomskiej

  Proces dotyczył wypadku, w którym zginęły trzy osoby - dwie kobiety oraz obywatel Włoch. Zdarzenie miało miejsce w nocy 14 sierpnia na ulicy Radomskiej w Wierzbicy. ©OSP KRSG Wierzbica

  W czwartek przed Sądem Rejonowym w Szydłowcu zapadł wyrok w procesie 21-letniego Kewina K. z Rudy Małej. Został on skazany za spowodowanie wypadku drogowego na ulicy Radomskiej w Wierzbicy, w którym zginęły trzy osoby. Tragedia miała miejsce nocą 14 sierpnia 2016 roku.
  Proces dotyczył wypadku, w którym zginęły trzy osoby - dwie kobiety oraz obywatel Włoch. Zdarzenie miało miejsce w nocy 14 sierpnia na ulicy Radomskiej

  Proces dotyczył wypadku, w którym zginęły trzy osoby - dwie kobiety oraz obywatel Włoch. Zdarzenie miało miejsce w nocy 14 sierpnia na ulicy Radomskiej w Wierzbicy. ©OSP KRSG Wierzbica  Jak ustalono w trakcie śledztwa, tamtej feralnej nocy pochodzący z Rudy Małej w gminie Kowala Kewin K. jechał mercedesem AMG, wiózł ze sobą trójkę pasażerów - kobietę, która siedziała na przednim siedzeniu samochodu oraz dwójkę mężczyzn z tyłu.
  Kierował autem z prędkością około 167 kilometrów na godzinę, w terenie zabudowanym. Chwilę wcześniej robił zakupy na stacji paliw przy Radomskiej, gdzie kupił butelkę wódki oraz napój. Wjechał w tył prawidłowo jadącej mazdy. W ciągu czterech sekund mercedes uderzył w mazdę dwa razy, to drugie auto wjechało i uszkodziło ogrodzenia dwóch posesji! Tym samochodem podróżowały cztery osoby, jechały z lotniska w Warszawie do Starachowic. Zginęły: matka i córka oraz obywatel Włoch - narzeczony młodszej z kobiet. Kierowca mazdy przeżył, ale skutki tamtego wypadku odczuwa do dziś. Doznał m.in. wstrząsu mózgu, pęknięcie śledziony, stłuczenia płuc, złamania żeber oraz wiele innych obrażeń. Dziś musi się leczyć i rehabilitować. Zbigniew K. razem ze swoim bratem Leszkiem K. oraz wujem Janem J. występował w procesie jako oskarżyciel posiłkowy.

  CZYTAJ: Wypadek w Wierzbicy. Biegli psychiatrzy badali Kewina K. Co stwierdzili?

  Kewin K. był oskarżony o to, że spowodował wypadek, a potem oddalił się z miejsca zdarzenia. Wcześniej dzwonił z pożyczonego telefonu komórkowego do swych rodziców, którzy przebywali na wczasach w górach. Na przesłuchanie zgłosił się dopiero 17 sierpnia w towarzystwie adwokata. W trakcie procesu utrzymywał, że nie pamięta, co działo się z nim po wypadku. Miał obudzić się w nieznanym mu miejscu, w stodole, a do domu zawiózł go przypadkowo zatrzymany kierowca. Badania nie wykazały, jakoby był pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. K. trafił do aresztu śledczego, w którym będzie przebywał do czasu ogłoszenia wyroku.


  Proces przed szydłowieckim sądem trwał od sierpnia ubiegłego roku. Przesłuchano ponad pięćdziesięciu świadków, na wnioski obrońców oskarżonego analizowano opinie wielu biegłych - poczynając od tych zajmujących się wypadkami oraz ruchem drogowym i motoryzacją, na psychiatrach kończąc. Mowy końcowe prokurator i pełnomocnik oskarżycieli oraz adwokaci Kewina K. wygłosili w poprzedni czwartek 7 czerwca. Prokuratura wnioskowała o dziesięć lat więzienia dla 21-latka i także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz wypłacenie finansowych odszkodowań rodzinom ze Starachowic i Włoch. Adwokat oskarżonego, Włodzimierz Rożdżyński-Stańczak wnioskował o zmniejszenie wymiaru kary i wymierzenie takiej, jak dla osoby młodocianej (w momencie zdarzenia K. nie miał jeszcze ukończonych 19 lat). Drugi z mecenasów, Piotr Wojcieszek chciał uniewinnienia, za powód podając choćby rozbieżności w opiniach biegłych.

  Podczas czwartkowego posiedzenia sędzia Jarosław Żurowski odczytał wyrok. Kewin K. został skazany łącznie na dziesięć lat pozbawienia wolności, na poczet kary doliczył mu okres spędzony w areszcie śledczym (od 17 sierpnia 2016 do 14 czerwca 2018 roku), dostał też dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Sąd zasądził ponadto odszkodowania - finansowe zadośćuczynienia dla rodzin i bliskich ofiar w wysokości: w jednym 20 oraz w czterech przypadkach po 30 tysięcy złotych.

  Wyrok odczytał w czwartek sędzia Sądu Rejonowego w Szydłowcu Jarosław Żurowski. Mateusz Kaluga


  Bez dozoru i poręczenia


  Wymierzając karę sąd uwzględnił też fakt, że w momencie wypadku Kewin K. nie posiadał uprawnień do kierowania autem. Odebrał mu je drogą urzędową starosta radomski - za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 kilometrów na godzinę. Niespełna 19-letni wówczas mieszkaniec Rudy Małej miał odebrać dokument trzy dni później od czasu, kiedy doszło do wypadku. Za okoliczność łagodzącą sąd uznał natomiast młody wiek sprawcy, który chce studiować. O przedterminowe zwolnienie z więzienia będzie mógł ubiegać się po odbyciu połowy zasądzonej kary.

  Wyrok nie jest prawomocny, obrona skazanego zapowiada złożenie apelacji do Sądu Okręgowego w Radomiu. Jeden z adwokatów Kewina K., Włodzimierz Rożdżyński-Stańczak wnioskował do sądu, aby do czasu uprawomocnienia się orzeczenia skazany mógł zamiast w areszcie przebywać pod dozorem policyjnym, proponował też zastosowanie poręczenia majątkowego. Sędzia nie przychylił się jednak do tego wniosku i 21-latek pozostanie nadal za kratami.

  CZYTAJ TAKŻE: Wypadek w Wierzbicy i proces Kewina K. Czy oskarżony doznał wstrząśnienia mózgu?

  PIERWSZE INFORMACJE O WYPADKU TUTAJ
  CZYTAJ WIĘCEJ: Śmiertelny wypadek w Wierzbicy. Zginęły trzy osoby. Policja zatrzymała kierowcę mercedesa  Straty bliskich nic nie zrekompensuje


  O przedterminowe zwolnienie z więzienia Kewin K. będzie mógł ubiegać się po odbyciu połowy kary. Sędzia Jarosław Żurowski wskazywał na skalę szkodliwości czynu, o który oskarżony był Kewin K. Chodzi tu o fakt, że zginęły trzy osoby, zaś kierowca, który przeżył do dziś odczuwa skutki wypadku. - Po stronie rodziny oskarżonego także jest dramat, ale odwracalny. Jest on młody, na poczet kary zaliczono mu czas spędzony w areszcie, może uczyć się i podnosić kwalifikacje również w zakładzie karnym. W przypadku rodzin ofiar możemy mówić o nieodwracalnej w skutkach tragedii - wyjaśniał sędzia Żurowski.

  Oskarżony nie był obecny podczas czwartkowego ogłaszania wyroku. Zjawili się jego rodzice. Zbigniew K., który kierował mazdą oraz Jan J. po wyjściu z sądowej sali stwierdzili: - Wysokość kary nigdy nie będzie adekwatna do tego, co się stało. Pewnie, że oczekiwalibyśmy jeszcze wyższej, ale ona nie przywróci nam naszych bliskich. Tej straty nie zrekompensują nam też pieniądze z odszkodowania. Cieszymy się jednak, że mamy to już za sobą - dodali, opuszczając siedzibę sądu.  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych
  TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY


  Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]
  Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!

  Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?
  Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (53)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (53) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>