Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Przekazy Narodowego Banku Polskiego dla Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu" otwarta

Barbara Koś
Podczas otwarcia wystawy: od lewej kurator, Mikołaj Wilk, dyrektor Leszek Ruszczyk i wicedyrektor, Adam Duszyk.
Podczas otwarcia wystawy: od lewej kurator, Mikołaj Wilk, dyrektor Leszek Ruszczyk i wicedyrektor, Adam Duszyk. Muzeum Malczewskiego Facebook
Muzeum imienia Jacak Malczewskiego zaprosiło w piątek, 11 sierpnia, na otwarcie wystawy "Przekazy Narodowego Banku Polskiego dla Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu".

Wystawa "Przekazy Narodowego Banku Polskiego dla Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu" otwarta

Ekspozycję otworzył dyrektor muzeum, Leszek Ruszczyk wraz z wicedyrektorem, Adamem Duszykiem.

- Cieszę się, że również ten dział naszego muzeum - gabinet numizmatyczny działu historii, wciąż rozrasta się i mam nadzieję, że jego zbiory przetrwają dla kolejnych pokoleń radomian - mówił dyrektor Leszek Ruszczyk. - Wystawa może wygląda skromnie, ale jest bardzo bogata. Nie tylko dlatego, że dotyczy banknotów i monet, ale przypomina też o wielkich rocznicach i postaciach.

Kuratorem wystawy jest Mikołaj Wilk, który opowiedział o ekspozycji.

Stanowi ona zbiór 114 monet i banknotów przekazanych Muzeum przez Narodowy Bank Polski. To około jednej czwartej kolekcji przekazów NBP, na którą składa się łącznie 446 obiektów.

Kolekcję tworzą monety kolekcjonerskie srebrne i monety okolicznościowe wybite przez Mennicę Polską w Warszawie w latach 2007-2022 oraz banknoty wydrukowane przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Emitentem tych numizmatów jest Narodowy Bank Polski.

Pierwsza gablota prezentuje numizmaty związane z formowaniem się państwa polskiego po I wojnie światowej. Są to monety jubileuszowe, a także prezentujące znanych polityków i wojskowych tego okresu. Jest tutaj też jedyny wydany przez Narodowy Bank Polski banknot 19 złotowy.

W następnej gablocie znajdują się monety zaprojektowane w oparciu o medale ze zbiorów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Możemy też zobaczyć monety i banknoty związane z najnowszymi wydarzeniami w kraju, a także wybite na przeróżne rocznice. Następnie widzimy wizerunki uznanych polskich ekonomistów, repliki monet historycznych, a także przedstawiające znanych Polaków.

Do najciekawszych nalezą banknoty z wizerunkami znanych Polaków oraz wydrukowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Jedną z najbardziej interesujących monet jest srebrna moneta w kształcie kuli wybita z tej samej okazji. Wśród podjętych tematów nie brakuje motywów patriotycznych, rocznicowych oraz związanych z najnowszymi wydarzeniami w kraju.

Projektantami prezentowanych numizmatów są: Jacek Jaśkiewicz, Dominika Karpińska - Kopiec, Robert Kotowicz, Sebastian Mikołajczak, Grzegorz Pfeiffer, Agnieszka Próchniak, Dobrochna Surajewska, Tadeusz Tchórzewski, Ewa Tyc - Karpińska, Urszula Walerzak i Anna Beata Wątróbska - Wdowiarska.

Wystawa będzie czynna do 3 września 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie