Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Skarby wieków średnich” została otwarta w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, to piękny pokaz sztuki zdobniczej tej epoki

Barbara Koś
Ekspozycje przybliżyła Dorota Pogodzińska z działu archeologii Muzeum imienia Jacka Malczewskiego (z lewej).
Ekspozycje przybliżyła Dorota Pogodzińska z działu archeologii Muzeum imienia Jacka Malczewskiego (z lewej). Joanna Gołąbek
Wernisaż wystawy „Skarby wieków średnich” odbył się w piątek, 13 sierpnia, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Zgromadził wielu sympatyków sztuki.

Wernisaż zorganizowano na tarasie muzeum czemu sprzyjała letnia aura. Przybyłych powitał Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum.

- Ekspozycja "Skarby wieków średnich" to prezentacja wyjątkowych ozdób z czasów wczesnego średniowiecza - podkreślił dyrektor Ruszczyk. - Wystawę przygotowało i wypożyczyło radomskiemu muzeum Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Warto podkreślić, że ekspozycja prezentowana była tylko w kilku muzeach w Polsce, następnie przez wiele lat pokazywano ją za granicą - w Irlandii, Niemczech i Grecji - przypomniał Leszek Ruszczyk.

Ekspozycję przybliżyła Dorota Pogodzińska z działu archeologii Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Jak zwykle krótki koncert akordeonowy dał Piotr Zarzyka. Potem można było już wejść do sal muzealnych i oglądać średniowieczne precjoza.

Na wystawie można obejrzeć ponad 400 zabytków prezentujących różne formy ozdób pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza. To wyroby jubilerskie pokazujące kunszt mistrzów jubilerskich. Przedstawione są zarówno proste wyroby jubilerskie wykonane z brązu, jak również wyszukane przedmioty ze srebra i złota noszone jako symbol władzy i statusu społecznego.

Podziwiać można różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie z paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe.

Obok nich pokazane są również rozmaitego kształtu zawieszki, krzyżyki, zapinki, dzwoneczki i miniaturowe toporki oraz ozdobne sprzączki do pasów.

Osobne miejsce na wystawie poświęcone jest doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego w miejscowości Borucin. W odnalezionym tam glinianym garnku znajdowała się tylko biżuteria.

Ozdoby pokazane na wystawie pochodzą z archeologicznych odkryć dokonanych w ciągu ostatniego stulecia na cmentarzyskach, grodziskach i w skarbach. Zostały znalezione w Polsce, na Białorusi i Ukrainie.

Wystawie towarzyszy katalog i folder ułatwiający zwiedzanie.

Wystawa została ona uhonorowana nagrodą przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach XXIX edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku - Sybilla 2008 oraz zdobyte w tym samym roku I miejsce w konkursie Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie