Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za nami VII festiwal imienia Józefa Furmanika w Kozienicach. Wystąpiły cztery chóry i jeden zespół

Kamil Zapora
Za nami VII festiwal imienia Józefa Furmanika w Kozienicach.
Za nami VII festiwal imienia Józefa Furmanika w Kozienicach. Kamil Zapora
Cztery chóry i jeden zespół wokalny zaprezentowali swoje umiejętności podczas VII Festiwalu Muzyki Sakralnej imienia Józefa Furmanika, który odbył się w niedzielę, 28 kwietnia w kościele pw. Świętego Krzyża w Kozienicach.

Już od sześciu lat po Świętach Wielkanocnych w kościele pw. Świętego Krzyża licznie gromadzą się kozieniczanie i goście spoza naszego miasta, żeby wysłuchać koncertów w wykonaniu chórów i zespołów mających w swym repertuarze dzieła o tematyce sakralnej, w tym kompozycje Józefa Furmanika – wybitnego muzyka, organisty i wykładowcy związanego z Kozienicami. Wszystko to za sprawą Festiwalu Muzyki Sakralnej imienia Józefa Furmanika, który już na dobre zagościł w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Kozienic.

Na początku wszystkich przybyłych powitała dyrektor Kozienickiego Domu Kultury, organizatora wydarzenia, Elwira Kozłowska. Następnie oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski. - Ten festiwal inspiruje kulturowo, religijnie, a także humanistycznie, bo muzyka sakralna głosi miłość, zarówno człowieka do Boga jak i do drugiego człowieka –powiedział burmistrz.

Żeby wysłuchać cudownej muzyki do kościoła pw. Świętego Krzyża przybyło wiele osób, a wśród nich znalazł się wicemarszałek senatu Adam Bielan. - Jest to festiwal, który z jednej strony honoruje jednego z najwybitniejszych polskich organistów i kompozytorów muzyki sakralnej, a z drugiej dostarcza nam wszystkim niezapomnianych przeżyć artystycznych – mówił wicemarszałek.

Wśród obecnych były również osoby bezpośrednio związane z Józefem Furmanikiem i festiwalem jego imienia, czyli wnuczka kompozytora Maria Antonina Furmanik i pomysłodawczyni festiwalu - siostra Barbara Wycech. Otrzymały one od burmistrza Piotra Kozłowskiego kwiaty.

Piękna mozaika muzycznej twórczości

W tym roku w czasie siódmej odsłony festiwalu przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się cztery chóry i jeden zespół wokalny. Jako pierwsi wystąpili gospodarze: Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka oraz Chór Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika.

Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury powstał w 2014 roku i pracuje pod kierownictwem Ewy Izdebskiej. Do chóru należy 20 słuchaczy UTW. Wszyscy są amatorami i miłośnikami muzyki. W repertuarze chóru znajdują się utwory o tematyce patriotycznej, okolicznościowej i kolędy.

Chór Fa-Mi-Re działa od 2004 roku, a inicjatorka jego powstania jest jednocześnie pomysłodawczynią Festiwalu im. Furmanika - siostra Barbara Wycech, Franciszkanka od Cierpiących. W swoim repertuarze posiadają wiele utworów kompozytora związanego z Kozienicami, co zaprezentowali w niedzielę pod kierunkiem siostry Anny Sulimy.

Po koncertach gospodarzy przyszedł czas na Chór Parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie „Jubilate Deo” pod dyrekcją siostry Wojciechy Agnieszki Tarnawskiej OP. W swojej ponad 70-letniej działalności chór występował nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Jako przedostatni zaprezentowali się członkowie Kameralnego Zespołu Wokalnego „Modo Maiorum” co z łaciny można tłumaczyć jako „na sposób przodków”. Formacja powstała z myślą o wykonywaniu najwybitniejszych dzieł chóralnych dawnych mistrzów renesansu i baroku. Próbkę tego mogliśmy usłyszeć wczoraj w Kozienicach. Chór pochodzi z Warszawy i występuje pod dyrekcją Michała Straszewskiego.

Gość Festiwalu

Na zakończenie wiele pięknych utworów wykonał Chór Mieszany Katedry Wawelskiej z Krakowa pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego.

Chór Mieszany Katedry Wawelskiej powstał w 2006 roku z inicjatywy Ks. Kard. Stanisława Dziwisza, obok już istniejącego chóru męskiego. Ideą nowego zespołu stało się kultywowanie muzycznych tradycji Katedry Wawelskiej.

W jego skład wchodzą młode osoby, które są w większości uczniami krakowskich liceów, średnich szkół muzycznych oraz studentami uczelni wyższych. Dyrygentem i założycielem chóru jest Andrzej Korzeniowski. W swoim repertuarze Chór posiada dzieła polskiej i zagranicznej muzyki dawnej.

Pamięci Papieża Polaka

Ostatnim punktem Festiwalu była wspólna modlitwa pod pomnikiem Jana Pawła II dla uczczenia 5. rocznicy kanonizacji Papieża Polaka. Miała ona miejsce 27 kwietnia 2014 roku – dokładnie tego samego dnia w Kozienicach odbył się II Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika. Właśnie od tamtej pory Festiwal rokrocznie organizowany jest w Niedzielę Miłosierdzia Bożego zaraz po Świętach Wielkanocnych. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem papieskim.

Kwiaty pod pomnikiem złożyła delegacja gminy Kozienice: przewodniczący rady miejskiej Rafał Sucherman, burmistrz Piotr Kozłowski, wiceburmistrz Dorota Stępień oraz radny Arkadiusz Molenda oraz przedstawiciele powiatu kozienickiego: starosta kozienicki Andrzej Jung i wiceprzewodnicząca rady powiatu Małgorzata Bebelska. Towarzyszył im radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka. Kwiaty złożył również dyrektor PSP nr 4 w Kozienicach Tomasz Trela.

Wartę przy pomniku pełnili uczniowie PSP nr 4, której patronem jest właśnie Jan Paweł II oraz Rycerze Kolumba.

Patron Festiwalu

Józef Furmanik (1867-1953) - wybitny kompozytor, organista, wykładowca, wychowawca wielu pokoleń organistów, muzyków, śpiewaków oraz człowiek wielokrotnie wyróżniany najwyższymi odznaczeniami. Pozostawił po sobie nie tylko wiele opracowań muzyki organowej i liturgicznej, ale także wzór postawy człowieka, który bez reszty oddał się muzyce. Ostatnie 6 lat swojego życia spędził w Kozienicach.

Organizatorem festiwalu byli: Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Parafia pw. Św. Krzyża w Kozienicach, a współorganizatorem: Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawali: Rafał Sucherman – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kozienicach, Piotr Kozłowski – Burmistrz Gminy Kozienice, Włodzimierz Stysiak – Przewodniczący Rady Powiatu Kozienickiego, Andrzej Jung – Starosta Powiatu Kozienickiego, Antoni Józwowicz – Prezes Zarządu Enei Wytwarzanie, ks. dziekan Władysław Sarwa – Proboszcz Parafii pw. Św. Rodziny w Kozienicach oraz ks. kanonik Kazimierz Chojnacki – Proboszcz Parafii pw. Św. Krzyża w Kozienicach.

Partnerem głównym Festiwalu była Enea Wytwarzanie.

After Party i Jagoda i Brylant w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie