Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa garbarnia przy ulicy Warszawskiej w Radomiu niszczeje w oczach. Co na to konserwator?

Janusz Petz
W ścianach zabytkowego obiektu garbarni w Radomiu widać duże ubytki, które trudno przypisać działaniom sił naturalnych.
W ścianach zabytkowego obiektu garbarni w Radomiu widać duże ubytki, które trudno przypisać działaniom sił naturalnych. Fot. Tadeusz Klocek
Stara garbarnia „Praca” w Radomiu w katastrofalnym stanie. Czy wkrótce całkowicie zniknie?

Zespół budowlany dawnej garbarni „Praca” przy ulicy Warszawskiej w Radomiu przypomina obraz nędzy i rozpaczy. Właściciel obiektu wystąpił do konserwatora zabytków o wykreślenie budynku z ewidencji obiektów zabytkowych. Czy za chwilę zniknie w Radomiu kolejny kolejny zabytek?

Dlaczego to rozbierają? - pyta internauta

W sprawie garbarni alarmujący list napisał internauta. „ Chcę zwrócić uwagę na trwające obecnie wyburzenia dawnej garbarni przy ulicy Warszawskiej w Radomiu oraz obiektów ,które się na tym placu znajdują. Trzy obiekty - budynek główny, budynek magazynowy a także komin - zostały objęte ochroną prawna przez konserwatora zabytków, więc z jakich to powodów trwają prace przy usuwaniu tego? Owszem zgadzam się, że nie są one w najlepszym stanie i grożą zawaleniem, ale czy nie można było tego załatwić w jakiś inny sposób?”- pyta internauta.

Na terenie byłej garbarni oraz w samym budynku nie są prowadzone obecnie żadne prace. W ścianach zabytkowego obiektu garbarni widać duże ubytki, które raczej trudno przypisać działaniom sił naturalnych. Czy rzeczywiście budynek stopniowo jest rozbierany?

Nie ma zgody

- Właściciel obiektów zwrócił się do nas o skreślenie ich z ewidencji zabytków. My się w tej chwili zastanawiamy. Jeśli są tam podejmowane jakieś działania rozbiórkowe, to są one nielegalne - powiedział Antoni Oleksicki, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Warszawie. Zapowiedział uruchomienie służb konserwatorskich do zbadania sprawy. - Jeśli okaże się, że tam prowadzone są jakieś prace rozbiórkowe zażądamy, by je wstrzymano. Tak nie wolno - mówił Antoni Oleksicki.

Zespół budowlany dawnej garbarni „Praca” z przełomu XIX i XX wieku, zlokalizowany przy ulicy Warszawskiej w Radomiu został wpisany do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości naukowe i historyczne. Zakłady garbarskie w dzielnicy Obozisko w Radomiu zostały uruchomione w 1897 roku przez Józefa Samsonowskiego. Produkowano skórę na rynek wewnętrzny i na eksport do między innymi Francji i na Bliski Wschód.

Od 1919 roku funkcjonowały jako spółka Zakłady Garbarskie „Praca”. W czasie wojny, majątek zakładowy zajęły i skonfiskowały niemieckie władze okupacyjne. Obiekty fabryczne zachowały się niemal bez zmian, tak samo ogólna koncepcja architektoniczna i kompozycyjna zespołu, forma zewnętrzna budynków wraz z detalem i pozostałościami oryginalnej ślusarki okiennej.

Zespół budowlany dawnej garbarni to także ważny dokument historii miasta. Pierwsze zakłady garbarskie powstały w pierwszej połowie XIX wieku,a pod koniec XIX wieku garbarstwo stało się wiodącą gałęzią przemysłu w Radomiu.

Mimo wielu prób, nie udało nam się skontaktować z właścicielem obiektu - szefem jednej z dużych radomskich firm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie