MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się proces tworzenia radomskiego giganta zbrojeniowego

Janusz Petz [email protected]
Polska Grupa Zbrojeniowa z siedzibą w Radomiu złożyła wniosek do sądu rejestrowego o podwyższenie kapitału akcjami spółek, należących do Polskiego Holdingu Obronnego, czyli dawnego Bumaru.

Tym samym zostały zakończone wszystkie procedury związane z utworzeniem Pegaza - jednej z największych grup zbrojeniowych w Europie. Oficjalne ogłoszenie strategii odbędzie się we wrześniu podczas Międzynarodowych Targów Przemysłu Zbrojeniowego w Kielcach.

Zbrojeniówka razem

Celem utworzenia giganta zbrojeniowego z siedzibą w Radomiu była integracja wszystkich polskich przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej oraz zakładów podległych Ministerstwu Obrony Narodowej w jednej narodowej grupie kapitałowej.
Grupa ma być krajowym liderem w zakresie wytwarzania, obsługi i remontowania sprzętu wojskowego, ale też graczem na rynkach międzynarodowych. Pomysł zrodził się z tego, aby polskie firmy częściej koordynowały narodowe programy rozwojowe i korzystały z polskiego potencjału naukowo-przemysłowego zamiast, jak się to zdarzało, rywalizować ze sobą za namową obcych producentów z branży zbrojeniowej.

W pierwszym etapie tworzenia Pegaza włączono do grupy 13 spółek obronnych, w tym dwie nadzorowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa, 11 nadzorowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz cztery podmioty skupione w Agencji Rozwoju Przemysłu. W drugim etapie do Grupy PGZ wniesione zostały pakiety akcji udziały kolejnych ośmiu firm produkcyjnych i handlowych.

Rakiety, pistolety, nawet drony

Polska Grupa Zbrojeniowa sprawuje nadzór nad pojedynczymi firmami zbrojeniowymi i szuka zagranicznych rynków zbytu. Uczestniczy w tworzeniu konsorcjów, które mają odpowiadać na zamówienia z wojska.

Dotyczą one wszystkich dziedzin związanych z armią i zbrojeniami, w tym budową systemów rakietowych, marynarką wojenną, a nawet budową dronów i technologiami kosmicznymi. Pegaz liczy na to, że polskiej zbrojeniówce uda się rozwinąć skrzydła na rynkach zagranicznych. Naszymi sztandarowymi wyrobami mają być na przykład rosomaki, rakiety produkowane w skarżyskim Mesko, ale też modułowy system broni strzeleckiej wytwarzany w Fabryce Broni w Radomiu. W planach inwestycyjnych grupy ważną rolę pełni budowa nowoczesnej Fabryki Prochu w Pionkach, kosztem 44 milionów złotych.

Siedzibą biura Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest od niedawny biurowiec Office Park na osiedlu Słonecznym w Radomiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie