Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyły się prace konserwatorskie przy kwaterze II Wojny Światowej na cmentarzu w Zwoleniu. Odnowiono 40 nagrobków. Zdjęcia

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Odrestaurowanych zostało czterdzieści nagrobków.
Odrestaurowanych zostało czterdzieści nagrobków. Urząd Miejski w Zwoleniu
Zakończyły się prace konserwatorskie przy kwaterze II Wojny Światowej na cmentarzu rzymskokatolickim w Zwoleniu. Odnowionych zostało łącznie czterdzieści mogił z krzyżami. Roboty prowadzone były na wniosek Urzędu Miejskiego w Zwoleniu, a finansowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Zakończyło się odrestaurowywanie kilkudziesięciu mogił przy kwaterze II Wojny Światowej na cmentarzu parafialnym w Zwoleniu

Prace konserwatorskie dotyczyły cmentarza rzymskokatolickiego w Zwoleniu, który jest wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Wpis ten obejmuje między innymi kwatery wojenne z I i II wojny światowej, grób żołnierzy podziemia antykomunistycznego "wyklętych" oraz najcenniejsze nagrobki i płyty nagrobne sprzed 1950 roku.

Kwatera II Wojny Światowej zawiera 40 mogił z krzyżami, dwa krzyże wolnostojące oraz pomnik, a także centralnie ułożoną posadzkę. Elementy z kamienia były zanieczyszczone, nie brakowało ubytków i innych uszkodzeń ubytki. Na dwóch mogiłach brakowało też krzyży. W związku z tym Urząd Miejski w Zwoleniu, wspólnie z miejscową Parafią Rzymskokatolicką, zgłosił wniosek do IPN o konserwację tego cennego zarówno dla mieszkańców Zwolenia, jak i społeczności regionu zabytku.

Bardzo szybko udało się nawiązać współpracę, dzięki czemu ruszyły prace modernizacyjne w całości finansowane przez IPN. Zwoleński samorząd z kolei udzielił wsparcia po stronie formalnej.

Wykonawcą prac konserwatorskich odpowiedzialna była firma Mario Konserwacja Zabytków Mariusz Borkowski. - Pan Mariusz jest konserwatorem zabytków z odpowiednimi kwalifikacjami. Posiada dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki i stosowne uprawnienia. Na swoim koncie ma też wiele prac konserwatorskich, które były wykonane bez zarzutu - podkreśla Grzegorz Molendowski, zastępca burmistrza Zwolenia.

Bezpośredni nadzór nad pracami konserwatorskimi ze strony IPN prowadził Karol Dardziński, zastępca naczelnika Wydziału Administracyjnego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Warszawie.

Kwatera II Wojny Światowej wymaga kompleksowych prac konserwatorskich. Usunięte zostały poprzednie, tymczasowe naprawy cementowe i oczyszczono powierzchnię kamienia. W ramach wykonywanych prac przeprowadzona została również dezynfekcja, izolacja, hydrofobizacja. Wzmocniony został również piaskowiec. Dwa brakujące krzyże zostały zrekonstruowane, a posadzka ułożona od nowa na równiejszym i bardziej stabilnym podłożu. Naprawione zostały też dwa betonowe krzyże.

Zobacz efekty prac konserwatora na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Zwoleniu:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie