Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalew po wyrobisku pokopalnianym po cementowni w Wierzbicy czarnym punktem na Mazowszu! Obowiązuje zakaz kąpieli

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Niesamowity odcień ma woda po były. wyrobisku w Wierzbicy. Zalew został wciągnięty na czarną listę w województwie mazowieckim.
Niesamowity odcień ma woda po były. wyrobisku w Wierzbicy. Zalew został wciągnięty na czarną listę w województwie mazowieckim. Michał Kwiatek
Samorząd Mazowsza wraz z mazowiecką policją prowadzą akcję oznaczania niebezpiecznych kąpielisk tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku na listę niestrzeżonych akwenów trafiły kolejne cztery, w tym zalew po wyrobisku pokopalnianym po cementowni w Wierzbicy.

Zalew po wyrobisku pokopalnianym po cementowni w Wierzbicy czarnym punktem na Mazowszu! Obowiązuje zakaz kąpieli

W 2021 roku na terenie Mazowsza doszło do 38 utonięć. Dla porównania w 2020 roku w województwie utonęło 58 osób, co oznacza, że mamy do czynienia z tendencją spadkową. Najczęstszą przyczyną utonięć są brawura, lekkomyślność oraz alkohol. Poza tym często wypoczywający nad wodą zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i korzystają z dzikich kąpielisk, które nie są do tego przeznaczone.

Dlatego też od 2009 roku samorząd województwa mazowieckiego we współpracy z Wojewódzką Komendą Policji w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji w Warszawie prowadzą akcję prewencyjną polegającą na oznaczaniu miejsc niebezpiecznych tzw. czarnymi punktami wodnymi. Przed kąpielą w takich miejscach i jej zgubnymi skutkami ostrzegają charakterystyczne czarno-żółte tablice. Oznaczenie akwenu czarnym punktem jest tożsame z zakazem kąpieli.

W tym roku na listę wciągnięto zalew w Wierzbicy (powiat radomski) przy wyrobisku pokopalnianym po cementowni. Niestety, w ubiegłym roku doszło w tym miejscu do tragedii. Utonął 21-latek. To miejsce po dawnej Cementowni Przyjaźń w Wierzbicy, którego właścicielem jest firma Lafarge. Woda ma niesamowity turkusowy odcień, dlatego przyciąga wiele osób. Były nawet plany, aby zalew udostępnić mieszkańcom, ale jak do tej pory to się nie udało. Swoje ćwiczenia przeprowadzali nad wodą w ubiegłym roku strażacy z Wierzbicy.

Zobacz więcej:

Czarne punkty na Mazowszu

Czarne punkty są ponadto w Krukach (powiat ostrołęcki) w Słopsku (powiat wyszkowski) i Godziszu (powiat garwoliński). Łącznie po aktualizacji na Mazowszu będzie 125 miejsc oznaczonych „Czarnymi punktami wodnymi”. Najwięcej niebezpiecznych miejsc jest w subregionie ostrołęckim (25 czarnych punktów) i w Warszawie (22 czarne punkty). Następne w kolejności są subregiony: ciechanowski (21 czarnych punktów), radomski (17 czarnych punktów), siedlecki (17 czarnych punktów), żyrardowski (8 czarnych punktów), warszawski zachodni (8 czarnych punktów), płocki (5 czarnych punktów) i warszawski wschodni (2 czarne punkty).

Czarne punkty w Radomiu i regionie radomskim

W regionie radomskim, oprócz wierzbickiej kopalni, na liście znajdują się:

  • Jagodno (gmina Przytyk, powiat radomski, zalew),
  • Jasieniec Iłżecki (gmina Iłża, powiat radomski),
  • Wilczkowice Górne (gmina Kozienice, rzeka Wisła),
  • rzeka Wisła w Kolonii Raju oraz Kłudzie (powiat lipski),
  • Kłoda, Kępeczki, Kuźmy, Zajezierze (kozienicki),
  • rzeka Radomka w Goryniu (gmina Jastrzębia),
  • staw przy ulicy Rataja w Radomiu,
  • staw w Janusznie (gmina Pionki),
  • rzeka Iłżanka oraz jezioro w Iłży,
  • trzy stawy w Marynie (gmina Jedlnia Letnisko),
  • staw w Woli Worowskiej (gmina Grójec),
  • wyrobisko pokopalniane w Szydłowcu.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie