Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Plastycznych uczci w piątek Andrzeja Wajdę

/bk/
Marian Strudziński
"Spotkanie z mistrzem" to wystawa z cyklu "Honorowi Obywatele Radomia" poświęcona Andrzejowi Wajdzie.

Otwarta zostanie w piątek 9 grudnia, o godzinie 12 w Zespole Szkół Plastycznych imienia Józefa Brandta przy ulicy Grzecznarowskiego 13.

Oprócz wystawy biograficznej mówiącej o związkach reżysera z Radomiem oraz o jego dorobku artystycznym dyrekcja i pracownicy "plastyka" przygotowują również ekspozycję plakatów do filmów Andrzeja Wajdy z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi, która pokazana zostanie podczas uroczystości "Spotkanie z Mistrzem".

Do Radomia dziewięcioletni Andrzej Wajda dotarł w 1935 roku. Stało się tak za sprawą ojca, kapitana Jakuba Wajdy, który jako zawodowy żołnierz, przeniesiony został z Pułku Piechoty w Suwałkach do 72. Pułku Piechoty im. Płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu.. Rodzina Wajdów zamieszkała w domu oficerskim przy ulicy Malczewskiego 20.

Andrzej Wajda był uczniem w Szkole Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wacława Dobrowolskiego w latach 1942-46. Przez dyrektora tej szkoły skierowany został do nauki w Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie, bo wykazywał talent plastyczny.

Regularne kontakty reżysera z Radomiem trwają od 1989 roku. Reżyser przekazał, między innymi, ponad 100 prac do radomskiej kolekcji sztuki w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Z jego inicjatywy powstaje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Podczas uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci jego ojca, zamordowanego w Miednoje, otrzymał tytuł Honorowego Profesora Sztuki Politechniki Radomskiej, który zostanie wręczony wiosną przyszłego roku. Honorowym Obywatelem Miasta Radomia jest od 2000 roku.

Wystawy edukacyjne z cyklu Honorowi Obywatele Miasta Radomia przygotowywane są przez Łaźnię od kwietnia tego roku. Właścicielem każdej z wystaw jest placówka oświatowa, w której następuje otwarcie.

Poprzez przystępną formułę, projekt służy przypominaniu radomskiej młodzieży postaci ważnych dla miasta i kraju. Gospodarze poszczególnych wystaw przygotowują z okazji otwarć różne uroczystości szkolne, angażujące młodzież i nauczycieli. Do tej pory przygotowano wystawy o: arcybiskupie Zygmuncie Zimowskim, Janie Pawle II, Lechu Wałęsie, Kazimierzu Paździorze, Antonim Czortku i biskupie Edwardzie Materskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie