Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz nowe, niesamowite wystawy w Orońsku

Barbara Koś
Tak wyglądają rzeźby Sylwestra Ambroziaka
Tak wyglądają rzeźby Sylwestra Ambroziaka Centrum Rzeźby Polskiej
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 10 listopada, o godzinie 14 na wystawę Sylwestra Ambroziaka "Szklane paciorki" oraz prezentację pracy Magdaleny Abakanowicz "Tur" z cyklu "Coexistence" - najnowszego nabytku do kolekcji Centrum.
To wlaśnie "Tur" Magdaleny Abakanowicz
To wlaśnie "Tur" Magdaleny Abakanowicz Centrum Rzeźby Polskiej

To wlaśnie "Tur" Magdaleny Abakanowicz
(fot. Centrum Rzeźby Polskiej)

Wystawa Sylwestra Ambroziaka "Szklane paciorki" - Instalacja rzeźbiarska i animacje otwarta zostanie w Muzeum Rzeźby Polskiej.

- Ostatnie realizacje Ambroziaka z lat 2010-11, w tym właśnie "Paciorki", można uznać za rewelację w skali krajowej i międzynarodowej - podkreśla Krzysztof Stanisławski, kurator ekspozycji.

"Szklane paciorki", jak mówi kurator, to projekt oryginalny i nowoczesny, wykorzystujący tradycyjny warsztat rzeźbiarski w połączeniu z multimediami- audio i video. To jednocześnie dzieło o wysokich walorach artystycznych, reprezentatywne dla aktualnych dokonań polskiej rzeźby współczesnej.

Oprócz walorów czysto artystycznych, trzeba,zdaniem Stanisławskiego, zwrócić uwagę na przesłanie "Szklanych paciorków": uniwersalne, humanistyczne i dramatyczne, potęgowane ekspresyjną formą rzeźb, oświetleniem, dźwiękiem i wideo.

Cykl "Paciorków" uzupełni prezentacja 4 dużo formatowych rzeźb z cyklu "Laleczki". Pomalowane na ostre kolory, bardzo wyraziste "Laleczki" zapraszają na kameralny i wymagający skupienia pokaz "Paciorków".

Instalacji rzeźbiarskiej z cyklu "Szklane paciorki" będą towarzyszyły specjalnie przygotowane nagrania dźwiękowe odtwarzane w sali wystawowej.Ważnym elementem wystawy będą projekcje dwóch eksperymentalnych filmów animowanych: "Pokój" i "Baranek", przygotowanych przez artystę.

Filmy prezentowane za pomocą projektora multimedialnego pokazywane będą na ścianach sal ekspozycyjnych.

Odbędzie się też promocja katalogu-albumu, prezentującego całą twórczość Sylwestra Ambroziaka na tle panoramy współczesnej sztuki światowej i polskiej ze szczególnym uwzględnieniem jej korzeni w niezależnym ruchu Nowej ekspresji lat 80. XX wieku.

Całej zaś wystawie będzie towarzyszył przegląd dokumentacji i filmów telewizyjnych poświęconych Sylwestrowi Ambroziakowi i jego pracom.

Sylwester Ambroziak jest jednym z najważniejszych polskich rzeźbiarzy współczesnych, reprezentującym pokolenie debiutujące w latach 80. XX w. w czasach Nowej Ekspresji, wiodącego nurtu sztuki niezależnej, rodzącej się w Polsce w trakcie i po stanie wojennym, jako wyraz buntu przeciwko represyjnemu systemowi. W bogatym dorobku wystaw tego artysty znajdują się liczne indywidualne (ponad 70) i zbiorowe (ponad 120) ekspozycje w kraju oraz w Niemczech, Austrii, Belgii, Francji i Włoszech.

Rzeźba Magdalena Abakanowicz - "Tur" pokazana będzie w Galerii Kaplica.

Kolekcja Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wzbogaciła się o tę cenną rzeźbę Magdaleny Abakanowicz dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Tur" z cyklu "Coexistence" prezentowany był ostatnio w na wystawie "Alfabet Rzeźby". Ze względu na duże zainteresowanie będzie udostępniony do oglądania jako jednostkowa ekspozycja w Galerii Kaplica do końca roku.

W latach 70. XX w. Magdalena Abakanowicz odbyła podróż do "źródeł energii" - odwiedziła Nową Gwineę, Celebes, Bali, Jawę i Tajlandię. Sztuka, z którą się tam zetknęła, odbiła się na jej twórczości. W cyklu rzeźb "Coexistence" odciski ludzkich torsów zostały zaopatrzone w zwierzęce głowy. W jednej postaci koegzystuje ze sobą człowiek i zwierzę.

Z kawałków zgrzebnego workowego płótna, zszywanego, sztukowanego i spajanego żywicą syntetyczną artystka tworzy serie wydrążonych ludzkich figur. Ciało staje się tu negatywem, skorupą, formą odlewniczą, lecz jednocześnie stanowi pozytyw, trzon i masę. Od lat 80. syntetycznie ujęta postać człowieka staje się głównym motywem jej prac.

Za swoją twórczość Magdalenę Abakanowicz (ur.w 1930) uhonorowano miedzy innymi, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Sztuki i Literatury (Francja 1999), Orderem Zasługi dla Republiki Włoskiej (2000), Orderem Sztuki i Literatury( Francja 2004), Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą ( Niemcy 2010), tytułami doktora honoris causa licznych uczelni na świecie m.in.: ASP w Łodzi, Royal College of Art w Londynie i Rhode Island School od Design w Providence, School of the Art Institute w Chicago.

Jako pierwsza cudzoziemka została laureatką Distinction in Sculpture nowojorskiego Centrum Rzeźby (1993). Jej dzieła prezentowano w najważniejszych ośrodkach wystawienniczych w Polsce i za granicą. Brała udział w międzynarodowych przeglądach sztuki w Madrycie (1969), Sao Paulo (1979), Wenecji (1980), Paryżu (1991).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie