Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucyjne plany dotyczące komunikacji kolejowej w Świętokrzyskiem. Pociągiem z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego w godzinę

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Od lewej: wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz świętokrzyski poseł i lider partii w regionie Michał Cieślak
Od lewej: wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz świętokrzyski poseł i lider partii w regionie Michał Cieślak
Świętokrzyski poseł Michał Cieślak prezentuje rewolucyjne plany dotyczące komunikacji kolejowej w regionie. Jak przekonuje parlamentarzysta, podróż pociągiem z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego zajmie godzinę 10 minut. Kiedy będzie sunąć po torach z „prędkością światła”?

W poniedziałek w Krakowie wicepremier oraz szef partii Porozumienie Jarosław Gowin i świętokrzyski poseł, a zarazem prezes tego ugrupowania w regionie Michał Cieślak, opowiadali o korzyściach dla województw małopolskiego i świętokrzyskiego z wybudowania Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Rząd planuje przedsięwzięcie, które będzie miało wpływ nie tylko na Polskę. To przedsięwzięcie uczyni z Polski jeden z głównych hubów komunikacyjnych w Europie - mówił Jarosław Gowin.

Jak zaznaczył, w ramach projektu Centralny Port Komunikacyjny zrealizowane zostaną także ogromne inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną. - Powstanie około 1300 kilometrów nowych linii kolejowych. Polacy będą mogli szybko dojeżdżać do centralnego punktu w Polsce. 120 największych polskich miast będzie połączonych z CPK w taki sposób, żeby czas dojazdu był nie dłuższy niż 2,5 godziny - mówił Jarosław Gowin.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez posła Michała Cieślaka przewidywany budżet inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego to ponad 40 miliardów złotych. Połowa tej kwoty przeznaczona zostanie na budowę lotniska, dziewięć miliardów na drogi, a osiem miliardów na realizację połączeń kolejowych.

- W ramach tego planu przewidziane jest ekspresowe połączenie kolejowe między Centralnym Portem Komunikacyjnym a województwami świętokrzyskim i małopolskim w linii: Centralny Port Komunikacyjny - Kielce - Busko-Zdrój - Tarnów - Nowy Sącz. To połączenie kolejowe będzie miało wpływ nie tylko na szybkie przemieszczanie się mieszkańców, ale również na zmianę kierunku rozwoju gospodarczego tych miast - podkreślił Michał Cieślak.

Jak dodał, do 2027 roku, kiedy planowane jest otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego, zrealizowany zostanie pierwszy etap budowy linii kolejowych, który polega na modernizacji i remontach istniejących już odcinków. - Od 2027 do 2035 roku realizowany będzie drugi etap: budowa nowych odcinków i magistrali - powiedział Michał Cieślak.

- Oczywiście znaczna część tych środków będzie pochodzić z ponadnarodowego budżetu Unii Europejskiej. W najbliższym czasie będą rozstrzygnięte przez obecną europejską Komisję Infrastruktury polskie wnioski w tej sprawie - zaznaczył Michał Cieślak.

Parlamentarzysta podał wyliczenia, według których po realizacji inwestycji w sieć kolejową podróż pociągiem z Kielc do Warszawy będzie trwała godzinę 10 minut, a z Buska-Zdroju do stolicy - godzinę 50 minut. Z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego skład dotrze natomiast w czasie 60 minut.

- W tej inwestycji ważne jest również to, że miasta takie jak Kielce, Tarnów, Nowy Sącz, rozpoczną nowy etap współpracy gospodarczej na osi północ-południe. Dziś głównie odbywa się to w relacji wschód-zachód. Dodatkowy kierunek stwarza dużą szansę rozwoju dla tych miast - mówi Michał Cieślak.

- Warto dodać, że nasz port w rozwijającej się światowej infrastrukturze lotniczej będzie miał kluczowe znaczenie dla całej Unii Europejskiej w zakresie połączeń towarowych i osobowych między Europą a Azją. Bezwzględnie należy go postrzegać jako możliwość szerszej współpracy Polski z Chinami w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku - podkreśla Michał Cieślak.

Dodajmy, że w zeszłym roku władze samorządowe województw łódzkiego i święto-krzyskiego podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy modernizacji i rozbudowie linii kolejowej numer 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Opoczno - Skarżysko-Kamienna. To jedyny niezelektryfikowany odcinek sieci kolejowej w południowo-wschodniej części Polski. Modernizacja tego połączenia kolejowego wpisuje się w plan skomunikowania Kielc z Centralnym Portem Komunikacyjnym, który powstanie w miejscowości Stanisławów, w gminie Baranów w województwie mazowieckim.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie