Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieganie coraz bardziej popularne. Biegamy dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Michał Wojciechowski z tarnobrzeskiego Klubu Witar bez reszty poświęcił się wyczynowemu bieganiu i z roku na rok odnosi coraz większe sukcesy.
Michał Wojciechowski z tarnobrzeskiego Klubu Witar bez reszty poświęcił się wyczynowemu bieganiu i z roku na rok odnosi coraz większe sukcesy. Grzegorz Lipiec
O popularności biegania świadczą chociażby strony internetowe, fora i blogi, które wyrastają w polskiej sieci jak grzyby po deszczu. Przybywa akcji promocyjnych, biegów ulicznych, a także tych, którzy biegają dla rekreacji, rano albo wieczorem alejkami w parkach lub wzdłuż miejskich ulic.

Z roku na rok jest coraz więcej zawodów, gdzie możemy zmierzyć się ze swoimi słabościami, pokonać kolejną czasową barierę. Ekonomiści wyliczyli, że wartość rynku biegowego w naszym kraju szacuje się już na 1,5 miliarda złotych.

BIEG ZA BIEGIEM

Z roku na roku oprócz tego, że przybywa biegaczy, jest także więcej imprez sportowo-rekreacyjnych, podczas których biegający mogą się wykazać. W Stalowej Woli "Stalowa Dycha", albo Międzynarodowy Uliczny Bieg Konstytucji 3 Maja, 11 listopada odbył się Uliczny Bieg Niepodległości, plus doskonała promocja biegania w wykonaniu Roberta Fili, starosty powiatu stalowowolskiego.

- Imprezy biegowe to jakiś fenomen. Z jednej strony rywalizacja, walka, niesamowity wysiłek i duża frekwencja na startach, a z drugiej dużo uśmiechu, radości, życzliwości. Biegam nie tylko w zawodach w Polsce, ale i na Węgrzech, Słowacji czy Chorwacji. Udział w takim widowisku sportowym to wielka frajda i wspaniałe przeżycie - przyznaje Robert Fila.

W Tarnobrzegu do mających już renomę Biegu Siarkowca i Biegu Nadwiślańskiego imienia Alfreda Freyera dołączyły dwie imprezy rozgrywane wokół Jeziora Tarnobrzeskiego: Maraton Vitarade, a także Zimowy Bieg wokół Jeziora Tarnobrzeskiego. Jest także Pielgrzymka Biegowa na Jasną Górę.

- Druga edycja Maratonu Vitarade zgromadziła 300 uczestników. Wiele osób nie pokonywało maratońskiej trasy, ale biegło w półmaratonie. Ładna trasa, piękne widoki i co najważniejsze promocja biegania - dodaje Adam Maślanka z Klubu Witar w Tarnobrzegu.

KONDYCJA I ZDROWIE

Systematyczne bieganie stopniowo zwiększa kondycję człowieka, co doskonale mogą zauważyć na sobie początkujący biegacze. Zaczyna się od godzinnych treningów, w których bieg przeplata się z marszem, by po kilku miesiącach móc biegać na długich dystansach bez zadyszki. To jednocześnie jeden z najskuteczniejszych ze sposobów na zachowanie prawidłowej masy ciała i uniknięcie problemów związanych z nadwagą.

Wyniki badań potwierdziły również, że bieg jest najlepszym sposobem na uchronienie się przed wieloma chorobami. Trening znacznie podnosi odporność organizmu, a dzięki pracy całego ciała można wzmocnić wszystkie mięśnie. Na bieganiu korzysta również serce, wiele zyskują także płuca.

Biegając nie możemy zapominać o kilku podstawowych zasadach. Bardzo ważna jest rozgrzewka, rozciąganie mięśni, uzupełnianie płynów i nie wolno się forsować. Na przykład do startu w biegu na 10 kilometrów, czyli najbardziej powszechnym dystansie na zawodach w naszym kraju, trzeba się przygotowywać minimum sześć miesięcy. Stopniowo i powoli zwiększajmy obciążenia treningowe.

BIEŻNIE I STADIONY

Wraz z wzrostem zainteresowania bieganiem wielu pasjonatów chciałoby mieć gdzie trenować. Do tego potrzebne są profesjonalne bieżnie i stadiony lekkoatletyczne. Na północy województwa podkarpackiego wyśmienitą bazę treningową ma Mielec, a także Stalowa Wola. W Nowej Dębie lekkoatleci miejscowej Stali z niecierpliwością czekają na przebudowę stadionu Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Nie tak dawno na ten temat rozmawialiśmy z Grzegorzem Sudołem, chodziarzem rodem z Nowej Dęby, który był blisko medalu na ostatnich mistrzostwach świata. Nowa Dęba to miejsce, gdzie jest wiele lekkoatletycznych "perełek". Na przykład Kamil Gurdak, który zdobył w biegu na 800 metrów wicemistrzostwo Polski.

- Rozmawiam z burmistrzem Nowej Dęby na ten temat. Jeśli tylko znajdą się pieniądze unijne to stadion doczeka się przebudowy. W planach jest nie tylko profesjonalna bieżnia, ale i całe zaplecze. Jestem dobrej myśli, a pomoc ze mojej strony jest zapewniona - przyznaje sportowiec. - Także Tarnobrzeg ma lekkoatletyczne tradycje. Warto zainwestować w budowę stadionu, gdzie młodzież i nie tylko będzie mogła rozwijać swoją sportową pasję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie