Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Zrób test na HIV

Iza BEDNARZ
sxc.hu
Po alkoholu i środkach psychoaktywnych uprawiamy seks byle gdzie, z byle kim. Test robi tylko co dziesiąta osoba aktywna seksualnie.

Ważne

Ważne

Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny Stowarzyszenia "Nadzieja Rodzinie" mieści się w Kielcach, przy ulicy Karczówkowskiej 36. Bezpłatne anonimowe badania można zrobić we wtorki w godzinach 16 -19 i czwartki 9 -12, telefon 41/ 345 56 65.

To mnie nie dotyczy - najczęściej myślą Polacy o możliwości zakażenia HIV. Niestety, przybywa osób heteroseksualnych, które zakaziły się podczas przygodnego seksu lub na imprezie.

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Statystyki UNAIDS (Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw HIV/AIDS alarmują: w 2011 roku na świecie odnotowano 2,5 miliona nowych zakażeń wirusem HIV. Połowa z 34 milionów osób seropozytywnych żyjących na świecie nie ma pojęcia o swoim zakażeniu. W Europie Wschodniej i Azji Centralnej liczba zakażeń wciąż rośnie lawinowo. Główną drogą szerzenia się zakażeń są środki odurzające podawane dożylnie oraz przekazywanie wirusa partnerom seksualnym. W 2011 roku w Polsce zanotowano blisko 1300 nowych zakażeń wirusem HIV. Z tego w województwie świętokrzyskim, jak informuje Marzena Haponiuk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach, było 11 nowych zakażeń i 4 zachorowania na AIDS. Do połowy listopada 2012 roku w świętokrzyskim było 6 nowych zakażeń HIV, jedna osoba zachorowała na AIDS. Od 1990 roku zarejestrowano w naszym regionie 126 przypadków zakażeń HIV. - Ale trzeba te dane pomnożyć przynajmniej dwukrotnie, żeby oszacować realną liczbą zakażonych - mówi.

KAC - ZABAWA

Jak informuje Edyta Laurman - Jarząbek, koordynator - doradca punktu konsultacyjno - diagnostycznego HIV/AIDS w Kielcach i Krakowie, do końca września 2012 do kieleckiego punktu zgłosiły się 504 osoby, u 90 wykonano test na HIV, u jednego pacjenta heteroseksualnego w przedziale wiekowym 40-49 lat potwierdzono zakażenie. - Bardzo często pacjenci robią badania w innych województwach, dlatego dane mogą być niepełne i myląco optymistyczne. Wciąż panuje brak tolerancji i ostracyzm społeczny wobec osób zakażonych. Z tego względu w ogóle nie badają się u nas osoby o orientacji homoseksualnej, a nie wierzę, żeby nie były aktywne seksualnie - zauważa.

To trzeba wiedzieć

To trzeba wiedzieć

Wirus HIV może być przekazany przez: * - kontakt seksualny (zakaźne są wszystkie wydzieliny układu płciowego męskiego i żeńskiego); * - krew (przedostanie się zakażonej krwi innej osoby do naszego krwioobiegu na przykład poprzez niejednorazowe wykorzystywanie igieł i strzykawek, lub innych urządzeń mających kontakt z krwią. Transfuzję krwi - szczególnie w krajach, gdzie zapasy krwi nie zostały przebadane na obecność HIV); * - przez matkę dziecku (w czasie ciąży, podczas porodu, przy karmieniu piersią).

Wśród osób, które podejmują ryzykowne zachowania w naszym regionie przeważają ludzie młodzi, w wieku 18-29 lat, 60 procent stanowią mężczyźni. - Najczęściej impuls do takich zachowań wyzwala alkohol plus środki psychoaktywne. Po takiej mieszance uprawia się seks z byle kim, byle gdzie, zupełnie nieświadomie, bez możliwości wyboru partnera, o zabezpieczeniu nawet nie wspominam - tłumaczy Laurman - Jarząbek. Wśród badających się było kilka dziewcząt, którym podano "pigułkę gwałtu". - Niestety, dziewczyny wstydzą się zgłaszać takie sprawy policji.

WYJAZD INTEGRACYJNY

Druga grupa badających się to "białe kołnierzyki" - mężczyźni i coraz częściej także kobiety w wieku 29 - 39 lat, którzy podejmują ryzykowne zachowania seksualne na tak zwanych wyjazdach integracyjnych. Uprawiają seks z osobami świadczącymi usługi seksualne, albo z koleżankami z wyjazdu. - Tłumaczą potem, że przecież to była porządna osoba, z innego działu - wyjaśnia koordynator punktu HIV/AIDS w Kielcach. - Nie dociera do nich, że zakażenie może dotyczyć każdego. Jak podaje ostatni raport na temat seksualności Polaków, tylko 9 procent aktywnych seksualnie osób zrobiło sobie test na HIV.

PIĘKNA NIEZNAJOMA

Trzecią grupę, 5 procentową, stanowią panowie po 50-60 roku życia, którzy uprawiają seks przygodny z osobami świadczącymi usługi seksualne. - Kiedy pytam, dlaczego nie bali się, że zakażą się HIV, niektórzy wyjaśniają: "bo ona tak zdrowo wyglądała". Tymczasem prezerwatywa nie zabezpiecza w pełni przed zakażeniem. Wiele zależy od tego, czy została prawidłowo założona, czy nie było mikrouszkodzeń - dodaje. Niektórzy w tej grupie badają się nawet kilkakrotnie w roku, traktując test na HIV jak źle pojętą profilaktykę. - Ale dobrze, że przynajmniej mają świadomość, że po ryzykownym zachowaniu należy się zbadać.

NIE KŁAM, KOCHANIE

Dobrą oznaką są coraz częściej badające się pary, które chcą rozpocząć współżycie seksualne, a miały wcześniej innych partnerów. To nawet 10-15 procent zgłaszających się do kieleckiego punktu HIV/AIDS. - Trzeba pamiętać, że wchodząc w nowy związek, warto porozmawiać z drugą stroną o naszych wcześniejszych partnerach seksualnych i budować relację w oparciu o bezpieczeństwo przed zakażeniem - tłumaczy Laurman - Jarząbek.

Coraz częściej na badania zgłaszają się również kobiety w ciąży - w tym roku było już 118. - Proszę je, żeby przyprowadziły także swojego partnera, męża, jeżeli przed nimi miał inne partnerki seksualne. I coraz częściej kobiety tak robią - mówi. Test na HIV najlepiej wykonać po 12 tygodniu ciąży, bo wcześniej wynik może być fałszywie dodatni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie