Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 grudnia Światowy Dzień AIDS. Gdzie szukać pomocy?

Luiza Buras
123RF
Około 37 milionów osób na świecie żyje z wirusem HIV. To mniej więcej tyle, ile liczy populacja Polski. Do zakażenia dochodzi średnio co 6 sekund. Tylko w naszym kraju 2-3 osoby dziennie dowiadują się, że są nosicielami wirusa, a ponad 70 procent chorych nie jest świadomych tego faktu. Obchodzony 1 grudnia Światowy Dzień AIDS ma za zadanie przekonać, jak poważna to choroba i jak duża jest rola badań w kierunku wykrycia zakażenia.

Leczenie pozwala żyć

AIDS to zespół nabytego niedoboru odporności, końcowe stadium zakażenia wirusem HIV. Choroba wiąże się z wyniszczaniem układu immunologicznego, co skutkuje zwiększoną zapadalnością na niektóre formy nowotworów, grzybic, nietypowe zapalenia płuc mogące skończyć się śmiercią.

Jak tłumaczy doktor Paweł Pabjan, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, istnieją trzy drogi przenoszenia HIV: przez krew i czynniki krwiopochodne, przez kontakty seksualne, z ciężarnej matki na dziecko w czasie porodu i podczas karmienia piersią. - Zwykły uścisk dłoni czy nawet bliższe, ale ostrożne kontakty nie stanowią ryzyka zakażenia - podkreśla lekarz i dodaje, że na początku epidemii, w latach 80-tych, do zakażenia dochodziło najczęściej w wyniku dożylnego przyjmowania narkotyków. - Obecnie wirus przenosi się głównie drogą seksualną, dlatego tak ważne jest stosowanie prezerwatyw - przestrzega doktor Pabjan.

Zdaniem specjalisty kwestia opieki nad nosicielami wirusa HIV w Polsce, w tym ciężarnymi kobietami, rozwiązana jest bardzo dobrze. - Jeśli tylko chory wyraża chęć leczenia, ma dostęp do skutecznych terapii ograniczających namnażanie wirusa we krwi i pozwalających żyć tyle, ile statystyczny mieszkaniec danego regionu nie będący nosicielem. W 1994 roku wprowadzono w Polsce program zapobiegania zakażeniom odmat-czynym. Ogromną rolę odgrywa tu diagnostyka. Wczesne wykrycie wirusa pozwala na zastosowanie leczenia jeszcze w czasie ciąży, a następnie podanie leków nowonarodzonemu dziecku, co zmniejsza ryzyko transmisji wirusa do 1 procenta - tłumaczy doktor Paweł Pabjan.

Narażeni młodzi mężczyźni

Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tysięcy osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać innych.

Marzena Haponiuk, kierownik Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach zauważa, że największa zapadalność dotyczy ludzi młodych i powołuje się na sprawozdanie z realizacji krajowego programu zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczania AIDS z 2014 roku, opracowane przez Krajowe Centrum do Spraw AIDS.

- Z przedmiotowego sprawozdania wynika, że wśród nowo zakażonych zdecydowanie dominują mężczyźni - stanowią nieco powyżej 82 procent, natomiast udział kobiet jest mniejszy i wynosi około 16 procent. Pozostałe 2 procent to brak danych. Osoby, wśród których rozpoznano zakażenie HIV w 2014 roku, to przede wszystkim osoby bardzo młode i młode, w przedziale wieku 20–29 oraz 30–39 lat - wymienia Marzena Haponiuk. - Zdecydowana większość zakażonych – 66 procent, nie podała prawdopodobnej drogi transmisji zakażenia HIV. Wśród pozostałych osób, tych które udzieliły informacji, największą grupę stanowili mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z innymi mężczyznami. To 22 procent wszystkich zgłoszonych przypadków. W 76 przypadkach zakażenia HIV, stanowiących prawie 8 procent zakażeń, jako prawdopodobną drogę zakażenia wskazano ryzykowne kontakty heteroseksualne - dodaje Marzena Haponiuk.

Tu znajdziesz pomoc

Każde zachowanie ryzykowne powinno zawsze skutkować badaniem w kierunku wykrycia wirusa HIV.

W Świętokrzyskiem bezpłatne, anonimowe badania można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym działającym przy Stowarzyszeniu Nadzieja Rodzinie, ulica Karczówkowska 36 w Kielcach, czynnym we wtorki w godzinach 16-19 i czwartki w godzinach 9-12, telefon: 41-345-56-65. Informacji na temat AIDS udziela także telefon zaufania Krajowego Centrum do spraw AIDS: 801-888-448 lub 22-692-82-26.

1 grudnia Światowy Dzień AIDS. Gdzie szukać pomocy?

Zapytaliśmy przechodniów, czy wiedza na temat AIDS jest odpowiednio rozpowszechniana?

Dominika: - Ten temat był często poruszany u mnie szkole. Przedstawiono nam szczegółowo specyfikę problemu oraz poinformowano, jak powinniśmy się chronić przed wirusem HIV. AIDS to bardzo niebezpieczna choroba i trzeba uważać.

Sylwia: – Uczę się na profilu biologiczno-chemicznym, więc tematyka problemu jest mi znana. Wiem, co robić, by nie narażać się na tę groźną chorobę. Nie wiem jednak, jak to jest w klasach o innych profilach. Myślę, że nieco gorzej i to mnie martwi.

Jacek: – Kojarzę, że w szkole były jakieś zajęcia poświęcone tematowi AIDS. Natomiast martwi mnie obecna cisza w tym temacie. Uważam, że w mediach powinno być to bardziej nagłaśniane. Mam tu na względzie szczególnie młodzież.

Adrian: – Raz, czy dwa był ten temat poruszany w szkole. Myślę, że to właśnie młodzież posiada całkiem bogatą wiedzę na temat HIV i AIDS. Gorzej z osobami starszymi. Potrzeba większej ilości informacji na ten temat. Media muszą się tym zająć. (PG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie