Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 września rusza Powszechny Spis Rolny 2020. W Świętokrzyskiem jest 97 tysięcy gospodarstw. Zobacz o co pytać się będzie rolników

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Agnieszka Piotrowska-Piątek – dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.
Agnieszka Piotrowska-Piątek – dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach. Archiwum
We wtorek, 1 września, rozpoczyna się Powszechny Spis Rolny 2020. W województwie świętokrzyskim spisanych zostanie około 97 tysięcy gospodarstw. Powszechny Spis Rolny będzie się odbywać przez internet, telefon lub podczas wizyty rachmistrza.

- Powszechny Spis Rolny trwać będzie od 1 września do 30 listopada bieżącego roku. Ma na celu zebranie informacji o gospodarstwach rolnych, prowadzonych przez osoby fizyczne czyli – o gospodarstwach indywidualnych, oraz które prowadzą osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej - mówi Agnieszka Piotrowska-Piątek – dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Podstawową metodą zbierania informacji będzie samospis internetowy na stronie spisrolny.gov.pl, dodatkowo od 16 września ruszą także wywiady telefoniczne do osób, które nie dokonały spisu przez internet. Dla osób które nie spiszą się przez internet i nie uda się do nich dotrzeć przez telefon od 1 października prowadzone będą wywiady bezpośrednie, prowadzone przez rachmistrza terenowego.

Od 1 września – dodatkowo - można będzie przekazać dane spisowe za pomocą specjalnej infolinii.

Jakie informacje zbiera Powszechny Spis Rolny? - Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów. Pytania dotyczą między innymi: powierzchni i zagospodarowania gruntów, pogłowia zwierząt gospodarskich oraz chowu i hodowli ryb; budynków gospodarskich oraz maszyn i urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie; zużycia i rodzajów nawozów, a także stosowanych środków ochrony roślin; sprzedaży wytworzonych w gospodarstwie produktów rolnych czy struktury dochodów gospodarstwa domowego oraz osób pracujących w gospodarstwie rolnym. Chciałabym jednak podkreślić, że formularz nie zawiera pytań, na które odpowiedzi pozyskaliśmy już ze źródeł administracyjnych – informuje dyrektor Agnieszka Piotrowska-Piątek.

- Ile czasu zajmie przeprowadzenie wywiadu bądź wypełnienie formularza w internecie? - To, na ile pytań będzie musiał odpowiedzieć rolnik, a tym samym, ile czasu zajmie samospis lub wywiad, zależy od wielkości gospodarstwa i rodzaju prowadzonej działalności. Na stronie spisrolny.gov.pl przedstawiamy zakres informacji, które będziemy zbierać w poszczególnych działach formularza. Zapoznanie się z nim z pewnością ułatwi i skróci czas trwania samospisu czy wywiadu. Dlatego zachęcam do odwiedzenia tej strony bądź kontaktu z naszą infolinią spisową (telefon 22 279 99 99) i przygotowania się do wypełnienia formularza- dodaje pani Agnieszka.

W czasie spisu pytania dotyczyć będą szeregu zagadnień. - Pytamy o wiele kwestii, ponieważ metodologia spisu oparta jest na zaleceniach międzynarodowych Unii Europejskiej, Eurostatu, Organizacji narodów Zjednoczonych. Ale nie będziemy pytać na przykład o wysokość osiąganych wynagrodzeń, lecz strukturę dochodów gospodarstwa domowego. Nie mamy żadnych sygnałów, że rolnicy sprzeciwiają się przeprowadzeniu spisu. Nie mamy też takich informacji od gminnych biur spisowych. Mamy nadzieję, że akcja przebiegnie w spokojnej, życzliwej i bezpiecznej atmosferze – informuje Agnieszka Piotrowska-Piątek

Wyniki spisu rolnego posłużą do dokładnej charakteryzacji polskiego rolnictwa. Badanie przeprowadzane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w Polsce w 2010 roku.

Wszystkie gospodarstwa rolne są zobowiązane są do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi za pomocą samopisu internetowego, wywiadu telefonicznego lub bezpośrednio w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie