10 asyst Urosa Zormana w meczu Słowenia - Chorwacja!

Z Belgradu Paweł KOTWICA
Aż 10 asyst zanotował środkowy rozgrywający Vive Targi Kielce Uros Zorman w meczu reprezentacji Słowenii i Chorwacji na mistrzostwach Europy piłkarzy ręcznych w Serbii. Mimo to Słoweńcy przegrali 29:31. W meczach grupy D grali również inni zawodnicy Vive Targi Kielce - Thorir Olafsson i Denis Buntić.

Bogdan Wenta, trener reprezentacji Polski:

- Mecz ma wielką stawkę, bo wszystko wskazuje na to, że jego wynik będzie zaliczony do drugiej fazy. Jeśli przegramy, zostaniemy z zerem. Mam nadzieję, że ta wizja nas nie sparaliżuje, że nie zapomnimy, jak się nazywają nasze zagrywki i jak ma krążyć piłka. Absencja Krzyśka Lijewskiego to dla nas kluczowa sprawa, ale mamy jeszcze 15 zdrowych ludzi.

Polska - Dania. Mecz o wszystko już w czwartek - czytaj więcej

Dwóch zawodników kieleckiego klubu wystąpiło w meczu Chorwacja - Słowenia. Spotkanie było bardzo zacięte, toczone w niebywale szybkim tempie. Chorwaci wygrali 31:29 (16:12), choć w drugiej połowie Słoweńcy, którzy w 33 minucie przegrywali już 12:17, kilka razy doprowadzali do remisu. Ostatni raz w 47 minucie (22:22).

W podstawowej siódemce Chorwatów wyszedł Denis Buntić. Trafił dwa z sześciu rzutów (oba gole praktycznie z pozycji skrzydłowego, z 9 metra same pomyłki), ponadto miał jedną karę, dwie asysty i stratę. Na boisku spędził ponad 38 minut, potem zmienił go Marko Kopljar. Najskuteczniejszymi zawodnikami obu zespołów byli skrzydłowi - Chorwat Ivan Cupić (9 bramek) i Słoweniec Dragan Gajić (8).

Słoweniec Uros Zorman spędził na boisku ponad 48 minut. Wprawdzie trafił tylko jeden z czterech rzutów (jeden niecelny, jeden zablokowany, jeden obroniony), ale miał aż 10 (!) asyst i wypracował dwa rzuty karne. Gdyby jego koledzy wykorzystali więcej jego świetnych podań, a nie przegrywali pojedynków z chorwackim bramkarzem Mirko Aliloviciem, Słoweńcy wcale nie musieli tego spotkania przegrać. Po dwóch kolejkach spotkań Zorman jest drugi w klasyfikacji asyst - ma ich 16, wyprzedza go tylko Rosjanin Paweł Ataman (17).

W innym meczu grupy D, Islandia pokonała Norwegię 34:32 (18:20). Prawoskrzydłowy Vive Targi Kielce Thorir Olafsson zdobył 3 bramki (w tym jedną bardzo ważną, doprowadzającą do remisu 30:30 w końcówce spotkania), oddając 4 rzuty. Skończył dwie z trzech akcji ze skrzydła i jeden kontratak. Na boisku przebywał 42 minuty.

Po dwóch kolejkach spotkań w grupie D, prowadzi Chorwacja (4 pkt.), przed Islandią (2), Norwegią (2) i Słowenią (0). W ostatnich meczach, w piątek, Islandia zagra ze Słowenią, a Chorwacja z Norwegią.