Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 lat Niepodległej. Skalbmierz rusza z projektem - w hołdzie dla wolnej Polski

ALI
Skalbmierz ma ostatnio słabość... do „okrągłych” dat. Rok temu świętował hucznie 800-lecie pierwszego zapisu historycznego, wsparte 675. rocznicą lokacji, teraz czas na „setkę” - z niepodległością na sztandarach.

Spektakularny projekt z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ma ruszyć wiosną. To wspólne przedsięwzięcie, za którym stoją trzy instytucje, działające na rzecz kultury: Towarzystwo Kultur Wszelakich, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.

- Sto lat to czas wielu, mniej lub bardziej ważnych wydarzeń w historii Polski. Postaramy się, aby nasz projekt był szczególny i wyjątkowy - deklaruje Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. - Tak jak wyjątkowa jest setna rocznica odzyskania niepodległości.

Skalbmierz ma dużą wprawę w organizowaniu obchodów ważnych rocznic, jubileuszy. Wystarczy sięgnąć pamięcią do minionego roku. 800-lecie pierwszego historycznego zapisu o Skalbmierzu oraz 675-lecie lokacji - te dwa wydarzenia świętowano z dostojeństwem i radością. O imprezie na rynku mówi się do dzisiaj.
Na gali pojawił się sam Stanisław ze Skalbmierza - najbardziej znany obywatel miasta, do tego z królewską asystą. Byli też inni zacni goście, a gigantyczny... tort, z napisem „800 lat Skalbmierza”, został zjedzony co do okruszka.
Fakt, 100-lecie niepodległości Polski wymaga innego rodzaju celebry, lecz doświadczenia, jakie organizatorzy wynieśli z tamtego projektu, teraz będą procentować. Główne zadanie nosi szyld: „100 najważniejszych wydarzeń na 100 lat Niepodległej”.

- Taką listę właśnie przygotowaliśmy. Chcemy ją przedstawić jak najszerszej grupie historyków - wyjaśnia Agata Jackiewicz. - Mam na myśli nauczycieli historii w szkołach podstawowych i średnich w naszym regionie. Zamierzamy również dotrzeć do wykładowców uniwersytetów w Krakowie i Kielcach, do historyków zrzeszonych w stowarzyszeniach miłośników historii - dodaje szefowa skalbmierskiej kultury.

Szerokie grono ekspertów ma duże znaczenie dla wiarygodności skalbmierskiego projektu. Ranking „100 najważniejszych wydarzeń” przybierze w drugiej fazie formułę „10 najważniejszych z ważnych”. Ta dziesiątka zostanie następnie przedstawiona w sposób wybrany przez organizatorów.

- Do prezentacji każdego z tych wydarzeń użyjemy innej formy artystycznej. Planujemy nakręcenie filmu, przygotowanie spektaklu teatralnego, konkursu recytatorskiego czy wystawy fotograficznej - uchyla rąbka tajemnicy dyrektor Agata Jackiewicz. - Będzie także konkurs wiedzy, wydanie książki - w formie opowiadań lub reportaży, wykład naukowy, rajd pieszy bądź rowerowy, wycieczka do miejsca związanego z ważnym wydarzeniem.

To plany. Jak naprawdę będzie wyglądał „niepodległościowy ranking”, dowiemy się najwcześniej w połowie marca - po zebraniu materiału badawczego, opinii historyków i ekspertów. Póki co, trwają przygotowania do akcji „Stulatek na 100-lecie”.
- Pragniemy dotrzeć do osób urodzonych w 1918 roku. Stulatków - w gminie Skalbmierz, ale i w powiecie kazimierskim. Ich życie to całe sto lat niepodległości naszego kraju - podkreśla dyrektor Agata Jackiewicz.
Scenariusz akcji jest następujący: młodzi ludzie współpracujący ze skalbmierskimi instytucjami kultury mają dotrzeć do każdego ze stulatków i przeprowadzić rozmowę. Taki cykl wywiadów ukaże się potem w wydawnictwie pod tytułem „100 lat mojego życia”.
100 lat - moje i ojczyzny. To wspaniały materiał o życiu Polaków - rówieśników niepodległej Polski.

Skalbmierski projekt „100 lat Niepodległej” już ruszył, choć na oficjalną - z fanfarami - musimy poczekać do wiosny. Dokładnie znany jest natomiast finał tego przedsięwzięcia: 11 listopada 2018 roku. To dzień, w którym - jak Polska długa i szeroka - będziemy świętować 100-lecie odzyskania wolności.
- Mamy więc około pół roku na zrealizowanie projektu. Jestem przekonana, głęboko wierzę, że to się uda - kończy dyrektor Agata Jackiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie