Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 lat szkolnictwa zawodowego w Starachowicach. Będzie wielkie święto. 18 września gala jubileuszowa

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Już w przyszłą sobotę, 18 września, w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 będzie obchodzony Jubileusz 100-lecia szkolnictwa zawodowego w Starachowicach. Będzie msza, zwiedzanie szkoły i gala jubileuszowa w Parku Kultury.

Przygotowania do tego święta są już na finiszu. W działania jubileuszowe zaangażowani są nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice, a także absolwenci, między innymi Michał Dańko, który przygotował projekt logo jubileuszu, Cezary Jasiński ufundował torby reklamowe. Wykonane zostaną na tę okoliczność także statuetki, kubki okolicznościowe i inne gadżety. Koordynatorem wszystkich działań jest kierownictwo szkoły, z panią dyrektor Grażyną Małecką na czele. Przygotowania zaczęły się już na długo przed wakacjami, bowiem zorganizowanie wszystkiego w tak krótkim czasie po przerwie letniej byłoby niemożliwe.
Przygotowania do jubileuszu widać na każdym kroku. Budynek szkolny też nabiera odświętnego charakteru. Na korytarzach pojawiły się tematyczne antyramy i dekoracje, które przygotowała pani Małgorzata Wejner. Dzięki sponsorowi na budynku szkoły umieszczony został nowy napis - Zespół Szkół Zawodowych nr 2.

Jubileusz nie mógłby się odbyć bez gości, dlatego zaproszenia, które zaprojektowały panie Katarzyna Zawadzka i Małgorzata Wejner, już znalazły się u adresatów. Pomocą w dostarczaniu zaproszeń służyli pracownicy szkoły.
Nad scenariuszem i próbami części artystycznej Jubileuszu 100-lecia szkolnictwa zawodowego w Starachowicach czuwały panie: Iwona Myszka i Justyna Kaczmarczyk. Dopełnieniem całości będzie prezentacja, przedstawiająca historię szkoły, opracowana przez panią Magdalenę Tuz- Zieję i panią Justynę Kosmalę oraz dekoracje wykonane przez panie: Zawadzką i Wejner.
Zadbano także o bufet, w którym będzie można spróbować między innymi wyśmienitego gulaszu.

Od dłuższego czasu trwały też prace nad monografią szkoły. Dzięki skrupulatności pani Grażyny Kmiotek , pani Donaty Zielińskiej – Miśkiewicz , pana Sławomira Gwardysia prace nad monografią zostały ukończone. Praca trafiła do druku i wszyscy zainteresowani będą mogli ją nabyć. Starosta Piotr Babicki z Zarządem Powiatu przeznaczyli środki na pokrycie kosztów druku monografii.
- Wszystkie działania podjęte przez dyrekcję szkoły oraz osoby zaangażowane mają na celu wspólne świętowanie, wspominanie lat szkolnych, spotkania z przyjaciółmi, a nade wszystko ukazanie rangi szkolnictwa zawodowego w naszym mieście, mieście, w którym przemysł rozwija się dzięki specjalistom i fachowcom, kształconym między innymi w Zespole Szkół Zawodowych numer 2 – powiedziała dyrektor placówki, Grażyna Małecka, serdecznie zapraszając na uroczystości wszystkich emerytowanych pracowników szkoły, absolwentów i przyjaciół szkoły.

Uroczystości rozpoczną się 18 września mszą świętą w kościele Wszystkich Świętych o godzinie 10. Następnie, w godzinach 11.30 – 13.30 odbędzie się Gala Jubileuszowa w Parku Kultury, a na zakończenie zaplanowano wizytę w szkole. Będzie zwiedzanie, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wpis do księgi pamiątkowej i poczęstunek.

Patronat honorowy nad uroczystością sprawować będą posłowie na Sejm Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec a także Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Babicki, Prezydent Starachowic Marek Materek, Rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor doktor habilitowany inżynier Zbigniew Koruba. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje między innymi redakcja „Echa Dnia”.

Jak to się zaczęło

Minęło 100 lat, w czasie których szkoła, mimo wielu zawirowań dziejowych i licznych zmian w kształceniu zawodowym przetrwała. Jej mury opuściło niemal 30 tysięcy absolwentów.

Na początku lat 20 XX wieku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, powstał projekt zorganizowania w Starachowicach szkolnictwa zawodowego. Był ściśle związany z zapotrzebowaniem ówczesnych Zakładów Starachowickich na kadrę wykwalifikowanych robotników.

Inicjatorem starachowickiego szkolnictwa zawodowego był inżynier Jan Rechnio, który jesienią 1921 roku zorganizował Kursy Wieczorowe Ogólnokształcące dla dorosłych w celu szerzenia i popularyzowania wiedzy ogólnej. Program kursów obejmował naukę czytania i pisania, matematykę, fizykę oraz kreślenie techniczne i szkicowanie części maszyn…

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie