Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 tysięcy na biznes na wsi. Sprawdź, czy możesz skorzystać

Redakcja
freeimages.com
Pora przygotowywać się do pisania wniosku o premię 100 tysięcy złotych na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na wsi. Nabór rozpocznie się 13 marca i potrwa do 11 kwietnia tego roku.

ZOBACZ PROGRAM:  Strefa Agro: setki wypadków, hodowcy ryb w tarapatach, 100 tysięcy na własny biznes

 

O 100 tysięcy złotych premii  lada moment będą mogli  ubiegać się rolnicy, ich małżonkowie oraz domownicy. Pieniądze wypłacane będą w dwóch ratach, pierwsza wynosi 80 procent, druga – 20, po realizacji biznesplanu. Co ważne przynajmniej 70 tysięcy złotych trzeba wydać na inwestycje w środki trwałe. Dokumenty kierować trzeba będzie do dyrektora świętokrzyskiego oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

 

Kto może starać się o wsparcie?

Premię może otrzymać osoba, która podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie przez co najmniej 24 miesiące do dnia złożenia wniosku. Ważne jest również, aby wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej przez ostatnie dwa lata. Gospodarstwo rolne, w którym pracuje rolnik nie może mieć wielkości ekonomicznej większej niż 15 000 euro oraz musi znajdować się na terenie gminy wiejskiej lub gminy miejsko – wiejskiej w wyłączeniem miast powyżej pięciu tysięcy mieszkańców, lub gminy miejskiej  wyłączeniem miejscowości powyżej pięciu tysięcy mieszkańców. 

 

Dodatkowo bardzo ważnym kryterium jest, aby wnioskodawca składał wniosek o płatności bezpośrednie.

O pomoc nie mogą starać się beneficjenci programów „Premie dla młodych rolników”, „Restrukturyzacji małych gospodarstw” z PROW 2014-2020 oraz „Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej” z PROW 2007-2013.

 

Na jaką działalność?

Firma, która zostanie założona dzięki temu wsparciu, może zajmować się między innymi  przetwórstwem i sprzedażą produktów nierolniczych, rzemiosłem, rękodzielnictwem, turystyką wiejską, usługami opieki nad dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi, a także działalnością informatyczną, architektoniczną i inżynierską, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi, technicznymi czy działalnością weterynaryjną.

 

Za co punkty?

Każdy wniosek zostanie poddany ocenie punktowej. Na podstawie liczby przyznanych punktów ustalona zostanie kolejność przyznawania pomocy w poszczególnych województwach.

 

Znaczący przy przyznawaniu punktów będzie wiek -  jeśli ubiegający się o pomoc będzie miał w dniu złożenia wniosku nie więcej niż 40 lat wniosek otrzyma ich więcej. Podobnie w przypadku jeśli wnioskowdawca będzie beneficjentem poddziałania "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi".

 

Ponadto brana pod uwagę będzie skala bezrobocia w powiecie, w którym realizowane będzie przedsięwzięcie, to czy podjęta działalność gospodarcza będzie innowacyjna, a także ile nowych miejsc pracy zostanie utworzonych.    

 

W boksie Załączniki zamieszczamy poradnik dla wnioskodawców.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie