Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 tysięcy na nawadnianie w gospodarstwie. Ostatnie dni pierwszego naboru - sprawdź, czy możesz dostać pieniądze

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
pixabay.com
Do piątku 22 listopada trwa pierwszy nabór wniosków na nawadnianie gospodarstwa rolnego w ramach działania Modernizacja gospodarstw rolnych z programu rozwoju obszarów wiejskich. Jest to pierwszy z planowanych cyklicznie naborów. O szczegółach rozmawiamy z Dagmarą Orlińską - Wilkosz, kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego w Świętokrzyskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

Termin naboru wniosków upływa w piątek 22 listopada. Jakie jest zainteresowanie nawadnianiem w naszym województwie?
Dagmara Orlińska-Wilkosz:Dość znaczące. Wielu beneficjentów pyta o możliwości, są też tacy, którzy kompletują dokumentację i zamiarują złożyć ją jeszcze w tym naborze. Co ważne, jest to pierwszy z cyklicznych naborów, więc jeśli ktoś jest w trakcie pozyskiwania pozwoleń wodno - prawnych, lub dopiero się przygotowuje do ich gromadzenia, będzie mógł ubiegać się o pomoc w kolejnych naborach.

Kto może zatem ubiegać się o pomoc?
O pomoc może ubiegać się osoba fizyczna, wspólnicy spółek cywilnych, osoba prawna, spółka osobowa prawa handlowego, oddział przedsiębiorcy zagranicznego), który jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego obejmującego co najmniej 1 ha i nie więcej niż 300 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami. Pomoc w ramach nawadniania jest przeznaczona także dla właścicieli nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej położonych a także gospodarstw, w których prowadzi w celach zarobkowych działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb i działalność ta nie jest prowadzona w celach naukowo-badawczych. Rolnik musi mieć nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Jakie rodzaje operacji podlegają wsparciu na nawadnianie?
Chodzi o inwestycje polegające na ulepszaniu istniejącej instalacji nawadniającej, polegające na powiększaniu obszaru nawadnianego oraz operacje dotyczące łącznie ulepszania istniejącej instalacji i powiększania obszaru nawadnianego.

Co wchodzi w zakres kosztów kwalifikowalnych?
Inwestycje w ramach operacji związane są wyłącznie z nawadnianiem, czyli wykonanie ujęć wody na potrzeby nawadniania w gospodarstwie, w tym studni lub zbiorników, zakup nowych maszyn i urządzeń, w szczególności do poboru, mierzenia poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, a także nowych instalacji do rozprowadzania wody oraz instalacji nowych systemów nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem, budowa, zakup lub instalacja elementów infrastruktury technicznej niezbędnych do nawadniania w gospodarstwie, w tym zakup i instalacja urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania na potrzeby nawadniania w gospodarstwie,
opłaty za patenty lub licencje, koszty ogólne, tj. związane z przygotowaniem i realizacją operacji - w wysokości nieprzekraczającej 20% pozostałych kosztów kwalifikowalnych. Są to np. koszty przygotowania kosztorysów, projektów architektonicznych lub budowlanych, operatów wodnoprawnych.

Można uzyskać do 100 tysięcy złotych pomocy. Jak odnosi się ta kwota do kosztów całej inwestycji?
Wysokość wsparcia wynosi 60 procent kosztów kwalifikowalnych, w przypadku operacji realizowanej przez „młodego rolnika”, albo
50 procent kosztów kwalifikowalnych w przypadku operacji realizowanej przez rolnika niebędącego „młodym rolnikiem”. Operacja może być realizowana tylko w jednym etapie a złożenie wniosku o płatność końcową nastąpi w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 roku. Do realizacji mogą być przyjęte operacje, w których planowana wysokość kosztów kwalifikowalnych wynosi powyżej 15 tysięcy złotych.

Jaki jest czas na rozpatrzenie wniosku?
Agencja ma na rozpatrzenie wniosku o przyznanie pomocy 6 miesięcy od dnia zakończenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

Ile wynosi minimalna ilość punktów ?
Agencja nie przyzna pomocy, jeżeli przyznano mniej niż 4 punkty.

Za co można otrzymać punkty?
Beneficjent będzie mógł uzyskać punkty po pierwsze za inwestycje przyczyniające się do oszczędności wody - maksymalnie 10 pkt (jeżeli oszczędność wynosi 50 procent). Po drugie za lata, w których wystąpiła susza, jeżeli susza wystąpiła we wszystkich latach od 2007- do 2018 r, wówczas przyznajemy 15 pkt, natomiast jeżeli susza była tylko w niektórych latach tego okresu wówczas przyznajemy punkty proporcjonalnie. Po trzecie jeżeli podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy realizuje zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w określonym w rozporządzeniu zakresie – można uzyskać od 1 do 2 punktów.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie