Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100. urodziny siostry Czesławy Skury z Sandomierza, służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Życzenia od biskupa

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Biskup Krzysztof Nitkiewicz złożył jubilatce życzenia i podarował jej ikonę Matki Bożej.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz złożył jubilatce życzenia i podarował jej ikonę Matki Bożej. ksiądz Wojciech Kania
Siostra Czesława Skura, Służka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej świętowała swoje 100 urodziny. Biskup Krzysztof Nitkiewicz złożył jubilatce życzenia i podarował jej ikonę Matki Bożej. Z życzeniami i kwiatami jubilatkę odwiedzili odwiedził także burmistrz Marcin Marzec oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz sprawował w intencji siostry mszę św. w kaplicy Domu Prowincjalnego w Sandomierzu. Razem z biskupem modliła się cała wspólnota zakonna z przełożoną prowincjalną siostrą Ewą Janek oraz rodziną jubilatki.

Siostra Czesława Skura urodziła się 2 grudnia 1921 roku. Pierwszą profesję zakonną złożyła 2 lutego 1945 r. Posługiwała m.in. na placówkach w Częstoborodzicach, Wilkowa oraz w Sandomierzu.

Zdolności plastyczne s. Czesławy dostrzegła mistrzyni Nowicjatu s. Bronisława Rościszewska. Wyznaczyła ją do ręcznego przygotowywania kartek świątecznych na życzenia. Najczęściej więc były robione własnoręcznie przesz siostry. Rozpoczęło się rysowanie religijnych symboli i obrazków na kartkach z życzeniami. Do rysunku dołączana była jeszcze jakaś myśl lub sentencja i kartka gotowa. Z czasem doszedł papier listowy do oficjalnych pism sygnowany znakami Zgromadzenia malowanymi przez s. Czesławę. Opracowała również szablony, które pomogły znaczyć i zdobić korespondencję sióstr. Dzięki nim ozdobny papier listowy stał się powszechniejszy a siostry zaczęły wykorzystywać go również do listów prywatnych. W zgromadzeniu i nie tylko s. Czesława znana jest przede wszystkim z pisania ikon. Jak sama kiedyś przyznawała powstają etapami. Opowiadała o nich z przejęciem. Dla niej samej najszczególniejszą była zawsze Madonna Częstochowska. Ile kopii wyszło spod pędzla s. Czesławy? Jak sama twierdzi przestała liczyć. Mówi, że wiele. Można je spotkać w wielu miejscach nie tylko Zgromadzenia ale Polski i świata. Czarna Madonna stała się już niemal „wizytówką” s. Czesławy. Zawsze na płycie pilśniowej lub na dykcie po płaskiej stronie. Nie ma tylko reguły co do wielkości.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie