Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-lat życia Skalbmierza w albumie "Skalbmierz prawie z tego samego miejsca" (ZDJĘCIA)

Maciej Barwinek
Album "Skalbmierz prawie z tego samego miejsca" autorstwa Zbigniewa Pudo i Sławomira Mertyny wydało Stowarzyszenie dla Skalbmierza dzięki wsparciu finansowemu Pana Zygmunta Iwańskiego i dotacji z Urzędu Marszałkowskiego.
Album "Skalbmierz prawie z tego samego miejsca" autorstwa Zbigniewa Pudo i Sławomira Mertyny wydało Stowarzyszenie dla Skalbmierza dzięki wsparciu finansowemu Pana Zygmunta Iwańskiego i dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. Facebook
"Skalbmierz prawie z tego samego miejsca" to tytuł albumu Zbigniewa Pudo i Sławomira Mertyny ukazujący ostatnie 100-lat życia mieszkańców Skalbmierza oraz jego historię.

Pomysł stworzenia albumu zrodził się w głowach autorów 15. lat temu. Stwierdziliśmy, że obraz Skalbmierza zanika i warto byłoby przypomnieć mieszkańcom oraz pokazać młodym jak wyglądało nasze miasto - powiedział Zbigniew Pudo. Twórcy przez lata gromadzili zdjęcia z różnorakich źródeł i w ten sposób powstała pokaźna baza danych. Album zawiera około 400 zdjęć przedstawiających Skalbmierz na przestrzeni ostatnich stu lat, a na większości storn możemy zobaczyć, fotografię z przeszłości zestawioną z obecnym obrazem miasta. -Zdjęcia zebraliśmy głównie od mieszkańców Skalbmierza i choć większość z nich porozjeżdżało się za pracą w różne miejsca, to chętnie współpracowali i wysyłali fotografie za pomocą poczty elektronicznej. Obecnie w naszej kolekcji posiadamy ponad 6,5 tysiąca zdjęć - mówią nam autorzy. Zbigniew Pudo i Sławomir Mertyna nie zamierzają zwalniać tempa i już planują kolejne albumy.

- Ten album jest pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Jeżeli się poświęca tyle czasu na pracę, rozmowy z ludźmi, a temat jest ciągle aktualny i nie widać jego końca to rodzą się całkiem nowe i ciekawe pomysły. Na dobry początek planujemy serię 10. albumów podobnego typu. W tej chwili jesteśmy w trakcie opracowywania drugiego egzemplarza, którego tytuł prawdopodobnie będzie brzmiał Samoloty i Ludzie" - dodaje Zbigniew Pudo. Album będzie poświęcony początkom skalbmierskiego lotnictwa. - Nikt zapewne nie wie, że w Skalbmierzu w 1925 roku powstało trzecie lotnisko sanitarne w Polsce, czyli jednostka podobna do dzisiejszego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mamy z tego okresu bardzo dużo fajnych fotografii między innymi z obchodów święta lotnictwa. Chcemy to opisać w krótki, zwięzły sposób, który jednocześnie oddawałby klimat i specyfikę tamtych czasów. Pragniemy, żeby Skalbmierz stał się bardziej popularny i próbujemy ocalić wszystko co się jeszcze da - dodają twórcy.

Ogromne wrażenie robi już sama okładka nowego albumu, a właściwie druk jaki się na niej znajduje. Ilustracja pochodzi z 1744 roku i przedstawia widok ze wzgórza Jeruzalem, z wąwozu świętego Stanisława na kościół wybudowany około 300 lat temu. Jednym z ulubionych zdjęć autorów jest również piękna fotografia z obchodów Bożego Ciała odbywających się w 1925 roku na centralnym rynku w Skalbmierzu. Uwagę czytelnika może przykuć także zdjęcie z 1924 roku, które przedstawia dopiero, co powstałą grupę orkiestry dętej powstałej z inicjatywy Aleksandra Redycha.

Na fotografii widzimy między innymi miejscowego kapelmistrza i organistę Romana Błaszczyńskiego, doświadczonego muzyka, wieloletniego członka kieleckiej, wojskowej orkiestry dętej, który uczył wówczas 15.-letnich chłopców z okolicznych wsi gry na instrumentach. W albumie nie zabrakło zdjęcia pochodzącego z dnia 1. kwietnia 1927 roku, czyli z okresu zaraz po odzyskaniu przez Skalbmierz praw miejskich, kiedy to do miasta jako dzielnice zostały przyłączone wsie Zagrody oraz Zamoście.

Nowy album ma się ukazać za około pół roku, a "Skalbmierz prawie z tego samego miejsca" będzie dostępny dla czytelników już w grudniu. Projekt został wydany przez Stowarzyszenie dla Skalbmierza dzięki wsparciu finansowemu Pana Zygmunta Iwańskiego i dotacji z Urzędu Marszałkowskiego.

Historia Skalbmierza

Według archeologicznych badań pierwsze osady pojawiły się na terenach obecnego Skalbmierza i okolic około 4000. lat przed naszą erą. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie powstało miasto. Legenda głosi, że założycielem miejscowości i kościoła był potwierdzają, że w okolicach Skalbmierza były osady, które sięgają nawet 4000 lat p.n.e. Początki Skalbmierza osnute są mrokami dziejów, przez co nie można precyzyjnie określić daty powstania miasta. Według legendy, fundatorem osady i miejscowego kościoła był rycerz Skarbimir, pochodzący z rodu Awdańców. Jednak po jego wygnaniu z kraju, Skalbmierz wpadł w ręce biskupów krakowskich.

W 1234 roku miasto należało do Konrada Mazowieckiego, a w 1342 roku Kazimierz Wielki wydał dla miasta dokument lokacyjny na prawie średzkim, dzięki któremu miasto zyskało między innymi autonomię oraz system sądownictwa. Najlepszy okres Skalbmierz przeżywał w XV i XVI wieku. Niestety rozwoju został przerwany w wieku XVII, a miasto zniszczone licznymi pożarami, epidemią dżumy i potopem szwedzkim. Ponad 200. lat później Skalbmierz stracił prawa miejskie, które odzyskał dopiero w 1927 roku.

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie