Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy Skalbmierza wyszli na ulicę świętować. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

OPRAC.:
Aleksandra Wieczorek
Aleksandra Wieczorek
W sobotę, 11 listopada uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta w kierunku skweru Stanisława ze Skalbmierza.
W sobotę, 11 listopada uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta w kierunku skweru Stanisława ze Skalbmierza. Miasto i Gmina Skalbmierz/Facebook
W sobotę, 11 listopada w całym kraju odbyły się uroczystości, upamiętniające 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To wyjątkowe święto obchodzili także mieszkańcy Skalbmierza. Została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, przedstawiciele poszczególnych delegacji złożyli też wiązanki przed Pomnikiem Niepodległości. Uroczystości zostały zwieńczone tradycyjnym posiłkiem. Zobaczcie, jak 11 listopada świętowali mieszkańcy Skalbmierza.

105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Skalbmierz przybrał patriotyczne barwy

Zobaczcie w galerii zdjęć, jak świętowali mieszkańcy Skalbmierza

Tegoroczne gminne obchody Święta Niepodległości w Skalbmierzu składały się z części oficjalnej, skupionej na oddaniu pamięci bohaterom wojennym oraz tej luźniejszej, umożliwiającej integrację mieszkańców gminy.
W sobotę, 11 listopada uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta w kierunku skweru Stanisława ze Skalbmierza. Wszyscy odśpiewali hymn narodowy włączając się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu” i wysłuchali hejnału miasta i gminy Skalbmierz. Biało-czerwoną flagę wokół Pomnika Niepodległości rozpostarły panie z Kół Gospodyń Wiejskich, natomiast w biało-czerwonym szpalerze z balonami stanęły przed nim najmłodsi mieszkańcy gminy – uczestnicy zajęć organizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Przy Pomniku Niepodległości poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów oddając cześć poległym, pomordowanym i tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

Wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości złożyły delegacje:

  • Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Skalbmierz
  • Rada Miejska w Skalbmierzu na czele z jej Przewodniczącym
  • Rada Powiatu Kazimierskiego oraz Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej
  • Miejsko-Gminne Koło Prawa i Sprawiedliwości w Skalbmierzu
  • Miejsko-Gminne Koło Polskiego Stronnictwa Ludowego w Skalbmierzu
  • Zespół Placówek Oświatowych w Skalbmierzu
  • Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Topoli
  • Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu (ZSZ Skalbmierz)
  • Zespół Szkół Centrum Edukacji Ustawicznej w Skalbmierzu – Przedszkole Integracyjne im. Marii Montessori w Skalbmierzu
  • Uczestnicy zajęć w Klub Senior+ w Skalbmierzu
  • Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Skalbmierzu
  • Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Skalbmierz
  • Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Skalbmierzu oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skalbmierzu wraz z dziećmi – uczestnikami zajęć

Po złożeniu wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości, uczestnicy uroczystości przeszli na mszę świętą w intencji Ojczyzny do skalbmierskiej świątyni. Liturgię sprawował proboszcz skalbmierskiej parafii ks. Krzysztof Balcer oraz ks. kmdr Leon Szot – emerytowany kapelan Akademii Marynarki Wojennej, obecnie profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Słowo do uczestników uroczystości skierował na zakończenie mszy świętej burmistrz Marek Juszczyk. Modlitwę w intencji Ojczyzny zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”.

Po zakończeniu mszy świętej mieszkańcy Skalbmierza wzięli udział w uroczystym pochodzie ponownie na Rynek miasta, by wysłuchać koncertu orkiestry dętej OSP Skalbmierz. Pochód prowadził zespół mażoretkowy „Rytm”.

Święto Niepodległości w Skalbmierzu zostało podsumowane smacznym poczęstunkiem, przygotowanym przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Drożejowicach i Topoli, druhny z Kobiecej Drużyny Pożarniczej OSP Skalbmierz oraz społeczność ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Topoli. Na stołach królowały: zalewajka świętokrzyska, potrawy z gęsiny, rogale świętomarcińskie oraz jesienna rozgrzewająca herbata.

- Pamiętajmy, że wskrzeszony 105 lat temu ogień wolności, to nie tylko wydarzenia historyczne i minione dzieje, ale przede wszystkim nasze obecne postawy i działania. Czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń pamiętajmy, że to my wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość i w jakiej atmosferze żyjemy. Niech dobro Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej i naszej Małej Ojczyzny, jaką jest Gmina Skalbmierz, będzie dla nas życiowym celem, a poprzez uczciwą pracę dążmy do jej ciągłego rozwoju

- czytamy na facebookowym profilu miasta i gminy Skalbmierz.

Zobaczcie w galerii zdjęć, jak świętowali mieszkańcy Skalbmierza

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie