Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 listopada w Opatowie. Mieszkańcy uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości [NOWE ZDJĘCIA]

Michał Kolera
Michał Kolera
W poniedziałek, 11 listopada opatowianie świętowali 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Na Rynku składali kwiaty pod pomnikiem Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego, powstańca styczniowego.

Najpierw w Kolegiacie pod wezwaniem świętego Marcina w Opatowie odbyła się uroczysta msza święta. Jej ranga była tym większa, ze własne 11 listopada jest w kościele wspomnieniem patrona opatowskiej świątyni,

Później mieszkańcy przemaszerowali na Rynek. Pod pomnikiem powstańca styczniowego Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego ustawiły się poczty sztandarowe najważniejszych instytucji w stolicy powiatu.

Głos zabrał burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski. - Dzisiejsze obchody są bardzo ważne dla nas wszystkich. Dziękuje tym, którzy wywiesili flagę biało-czerwoną - powiedział.

Powiat opatowski reprezentowała Małgorzata Jalowska, wicestarosta opatowski. -Dziękuje wszystkim, którzy dziś przyszli na Rynek, w szczególności uczniom szkół. Chciałabym także podziękować za poparcie, które państwo wyrazili dla mojej osoby w wyborach parlamentarnych - powiedziała wicestarosta.

Przy opatowskim pomniku złożone zostały wieńce od szkół, prokuratury, policji, straży miejskiej, jednostki wojskowej z Sandomierza oraz ośrodków szkolno-wychowawczych, domów pomocy społecznej, harcerzy i wielu innych instytucji.

W składaniu wieńców asystowali uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie.

- Bardzo cieszymy się z tego, ze mogliśmy pełnić jedna z głównych ról w tak ważnej uroczystości. Tym bardziej, ze wszyscy trzej planujemy związać się w przyszłości z mundurem. Całą pierwszą klasę trenowaliśmy musztrę. Uczestnictwem w obchodach pokazujemy swój patriotyzm - mówili Kacper Adamczak, Daniel Walczyk, Dominik Ciach, uczniowie.

Pod pomnikiem byli tez Antoni Gardynik i Jarosław Czub, opatowianie, członkowie grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej tradycje 2. Pułku Piechoty Legionów, który przed druga wojną światową stacjonował w Sandomierzu.

- Staramy się od trzech lat uczestniczyć w tych uroczystościach. Staramy się kultywować te tradycje. Jednostka, którą odtwarzamy była bardzo silnie związana z Opatowem, Staszowem i Pińczowem - mówili.

Na Rynku odbyło się także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, legionowych i niepodległościowych.

POLECAMY: ROZMAITOŚCI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie