11 świętokrzyskich medali w wędkarstwie rzutowym

SAW
8186 - Reprezentacja Okręgu kieleckiego PZW na mistrzostwa Polski w Szamotułach; od lewej Magda Kuza, Maciej Kuza, Donata Żelazowska, Paweł Kita, Jan Kita, Jagoda Żebrowska i Renata Kuza. Fot. archiwum prywatne
Podczas 59. Mistrzostwa Polski w wędkarstwie rzutowym, które odbyły się w dniach 27 - 29 sierpnia 2011 roku w Szamotułach, reprezentacja okręgu kieleckiego Polskiego Związku Wędkarskiego wywalczyła 11 medali (6 złotych, 2 srebrne i 4 brązowe), wygrywając po raz czwarty z rzędu klasyfikację medalową imprezy. Wyprzedziła ekipy Poznania i Bydgoszczy.

Komplet, trzy złote medale, zdobyła najlepsza nasza juniorka Magdalena Kuza (Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Busku-Zdroju), okraszając sukces rekordem Polski juniorek w rzucie na odległość linką muchową (50,03 m). Największą niespodziankę w naszej drużynie sprawił jednak junior, 15-letni Maciej Kuza (Koło PZW Busko). Debiutując w wyższej kategorii wiekowej (15 - 18 lat), zdobył komplet, tj. dwa złote medale (w 3-boju spinningowym i 5-boju). Nie zawiódł najbardziej utytułowany zawodnik z Buska, senior Jacek Kuza (ojciec Magdaleny i Macieja), który po raz dziewiąty w karierze zdobył złoty medal w najbardziej prestiżowym 5-boju oraz srebrny w 2-boju odległościowym.

Srebrny medal w seniorskim wieloboju czyli 2-boju multiplikatorowym, zdobył Jan Kita z koła PZW w Brodach. Dwa brązowe medale (w 3-boju spinningowym i 5-boju) zdobyła druga nasza juniorka Jagoda Żebrowska z koła w Busku-Zdroju. Brązowy zdobyła też w 5-boju Renata Kuza - nauczycielka wychowania fizycznego w SG nr 3 w Busku-Zdroju.

Od środy 31 sierpnia troje naszych najlepszych zawodników, będzie reprezentować Polskę na rzutowych mistrzostwach świata seniorów, które odbędą się w Czeskich Budziejowicach. Będą to Magdalena Kuza w kat. kobiet, Jacek Kuza w kat. seniorów (oboje będą bronić tytułów mistrzowskich wywalczonych przed rokiem w Chorwacji) oraz debiutant na imprezie tej rangi - Jan Kita. Mistrzostwa świata zakończą się w niedzielę.