Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

115 milionów złotych na inwestycje w gminie Włoszczowa. "To najszczęśliwszy dzień w historii"

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Ojcowie chrzestni pierwszego etapu obwodnicy Włoszczowy - w większości członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Ojcowie chrzestni pierwszego etapu obwodnicy Włoszczowy - w większości członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. UG Włoszczowa
Ponad 43 miliony złotych będzie kosztować budowa pierwszego etapu obwodnicy Włoszczowy o długości 7,5 kilometra. W środę podpisano uroczyście umowę. - To najszczęśliwszy dzień w historii gminy – twierdzi burmistrz.

Z udziałem marszałka województwa Adama Jarubasa i wicemarszałka Jana Maćkowiaka w Urzędzie Gminy we Włoszczowie podpisano w świetle kamer umowę z wykonawcą obwodnicy.

W wydarzeniu tym uczestniczyła silna ekipa z powiatu i gminy – w większości członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pojawił się też zasłużony dla gminy Włoszczowa 83-letni Ryszard Macherski, który od wielu lat usilnie zabiegał o tę inwestycję.

Przez włoszczowski rynek przejeżdża na dobę kilka tysięcy samochodów, w tym duża część to tiry. Dla mieszkańców powoduje to ogromne uciążliwości. Ruch jest bardzo duży, a ciężarówki niszczą barierki chroniące pieszych. Sytuację ma zmienić właśnie obwodnica.

Zostanie ona wybudowana w taki sposób, aby odciążyć ulice miasta, w tym centrum z ruchu tranzytowego. W tym celu powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej 786 Kielce - Częstochowa, który pobiegnie wschodnimi i północnymi obrzeżami miasta.

Budowa obwodnicy rozpocznie się od drogi powiatowej w Łachowie w kierunku wschodnim i zakończy przed mostem na Czarnej Strudze w okolicach Beliny. Planowany termin rozpoczęcia to wrzesień 2018, a zakończenia - 30 listopada 2020 roku.

W ramach tego zadania zostanie też przebudowane 2,3 kilometra drogi wojewódzkiej 742 (ulicy Jędrzejowskiej), którą obwodnica przetnie, wraz z odwodnieniem, oświetleniem oraz infrastrukturą techniczną. Wartość całej inwestycji to 43,5 miliona złotych. Przedsięwzięcie to będzie finansowane z funduszy europejskich.

Będzie to największa inwestycja drogowa od dziesięcioleci realizowana we Włoszczowie. Wykonawcą będzie firma Drog - Bud z Częstochowy, która cztery lata temu remontowała drogę 786 na odcinku Włoszczowa - granica województwa.

I to nie była jedyna dobra wiadomość dla gminy, którą 20 grudnia przywieźli goście z województwa. Marszałek Adam Jarubas poinformował, że Zarząd Województwa zakwalifikował do dofinansowania program rewitalizacji Włoszczowy (jeden z siedmiu w regionie). Nasza gmina otrzyma z Unii Europejskiej ponad 15 milionów złotych (całe zadanie pochłonie 22 miliony).

Wicemarszałek Jan Maćkowiak przekazał kolejną dobrą wiadomość o budowie łącznicy kolejowej w Czarncy z Centralną Magistralą Kolejową. Łączna wartość tego zadania to 49,5 miliona złotych.

- To najszczęśliwszy dzień w historii naszej gminy – mówi burmistrz Grzegorz Dziubek. Trudno się dziwić. Około 115 milionów złotych zostanie wpompowane w gminę Włoszczowa w najbliższych latach!

ZŁOTA SETKA 2017. Zobacz listę najbogatszych firm w Świętokrzyskiem

ZOBACZ TAKŻE: Marek Wasiuk: Jak prowadzić biznes i zdobywać rynek?

(Źródło: poranny.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie