Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 mieszkań dla potrzebujących w Skarżysku - Kamiennej

Beata RYGIEL [email protected]
Jasełka dla dzieci niepełnosprawnych przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Końskich.
Jasełka dla dzieci niepełnosprawnych przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Końskich.
Zakończyła się budowa nowego budynku z lokalami socjalnymi przy ulicy Sportowej w Skarżysku-Kamiennej. Mieszkania przeznaczone są dla dwunastu rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Będą mogły się tam wprowadzić już po Nowym Roku.

- Mieszkania są bardzo ładne. W budynku znajduje się sześć mieszkań jednopokojowych i sześć dwupokojowych. Każdy lokal ma kuchnię i łazienkę. Mniejsze mają powierzchnię 39 metrów kwadratowych, większe ponad 52 metry. Mieszkania wyposażone są w instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną i etażowe centralne ogrzewanie - mówi Urszula Bojek, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej.

KTO MOŻE SIĘ UBIEGAĆ

Specjalne zarządzenie w sprawie zasad wynajmu lokali socjalnych przy ulicy Sportowej wydał prezydent Skarżyska, Roman Wojcieszek. - Lokale socjalne są niezwykle potrzebne rodzinom o niskich dochodach. Dochód ten nie może przekraczać w przypadku rodziny 50 procent najniższej emerytury brutto na osobę - informuje Urszula Bojek.

W tej chwili najwięcej lokali socjalnych znajduje się na osiedlu Skałka i osiedlu Zachodnim. Są to lokale o obniżonym standardzie technicznym. Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Romana Wojcieszka lokale w nowopowstałym budynku w pierwszej kolejności będą przyznawane najemcom mieszkań socjalnych pozostających w trudnych warunkach materialnych, nie posiadającym zadłużenia, ani konfliktu z prawem. Odzyskane po nich lokale socjalne będą przeznaczone na przesiedlenia najemców z budynków zakwalifikowanych do rozbiórki w najbliższych latach oraz na eksmisję - mówi Urszula Bojek.
BOJĄ SIĘ O PRZYSZŁOŚĆ

- Na razie wpłynęło do nas kilka wniosków. Podejrzewam, że przyczyną małego zainteresowania nowymi mieszkaniami jest niespełnienie kryterium dochodowego, które brane jest pod uwagę w pierwszej kolejności. Zastanawialiśmy się nad podniesieniem progu, jednak z powodu braku środków na budowę nowych lokali jesteśmy zmuszeni zawężać krąg uprawnionych - tłumaczy Urszula Bojek.

Kolejną przyczyną według Urszuli Bojek może być zwykły lęk o przyszłość. - Lokale socjalne są lokalami przejściowymi dla ludzi najbiedniejszych czy nieporadnych życiowo. Gmina musi takim osobom zaproponować mieszkanie socjalne, ale umowa może być podpisana na okres od roku do trzech lat. Po upływie tego czasu trzeba od nowa składać podanie o przyznanie mieszkania. Część osób, która mieszka w lokalach socjalnych takich jak te na osiedlu Skałka, ma umowy na czas nieoznaczony. Takie osoby mogą nie chcieć przenosić się do nowych lokali, ponieważ obawiają się, że ich dochody mogą ulec zmianie i będą mieć problemy z mieszkaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie