Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej we Włoszczowie. Strażacy wybrali nowy Zarząd (ZDJĘCIA)

Iwona Boratyn
W tym roku przypada jubileusz 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W gminnych jednostkach trwają zebrania sprawozdawczo-wyborcze. Włoszczowa wybierała w minioną sobotę.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej we Włoszczowie w tym roku będzie obchodziła jubileusz 120-lecia. W minioną sobotę, 3 lipca, druhowie wybierali nowe władze na kolejną kadencję. Gośćmi zebrania byli burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek i prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Wiktor Krotla.

Skład nowego Zarządu Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej we Włoszczowie:

Prezes - Rafał Michalski

Wiceprezes - Paweł Kwietniewski

Naczelnik - Andrzej Pacanowski

Zastępca naczelnika - Rafał Klimas

Skarbnik - Marek Czerwiński

Sekretarz - Piotr Czerwiński

Kronikarz - Izabela Michalska

Gospodarz - Daniel Krauz

Członek Zarządu - Krzysztof Gawron

Komisja Rewizyjna

Przewodniczący - Rafał Pacanowski

Sekretarz - Jacek Marcinkowski

Członek - Sebastian Ciosek

Delegaci na Zjazd Miejsko-Gminny

Paweł Kwietniewski

Rafał Pacanowski

Zjazd Miejsko - Gminny jest zaplanowany na 9 listopada 2021 roku. W gminie Włoszczowa działa 14 jednostek ochotniczych, służbę pełni w nich ponad pół tysiąca strażaków. W tym roku jubileusz istnienia, oprócz Włoszczowy, będzie obchodziła jednostka w Czarncy, jest równolatką Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej - powstała w 1921 roku z inicjatywy kierownika szkoły Stanisława Sowińskiego i dzierżawcy folwarku Franciszka Rzepeckiego.

Pierwsze organizacje strażackie powstawały już w XIX wieku. W czasie I wojny światowej strażacy wszystkich zaborów walczą o niepodległość w Polskiej Organizacji Wojskowej, w powstaniu Wielkopolskim oraz w Powstaniach Śląskich. W listopadzie 1918 roku - aktywnie uczestniczą w rozbrajaniu garnizonów niemieckich i austriackich. We wrześniu 1921 roku Związki działające pod zaborami łączą się w jeden - Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Lata II wojny to walka na wszystkich frontach. W grudniu 1939 roku utworzona zostaje strażacka organizacja konspiracyjna "Skała", która w 1943 roku weszła w skład Korpusu Bezpieczeństwa. W latach 1939-1945 tysiące strażaków poległo w szeregach Wojska Polskiego i organizacji podziemnych. W 1949 roku Rada Ministrów wydaje rozporządzenie o rozwiązaniu Związku. W grudniu 1956 roku Związek Ochotniczych Straży Pożarnych zostaje reaktywowany. W kwietniu 1992 roku, podczas IX Zjazdu Krajowego, przyjęto nazwę Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W strażacką tradycję i misję wpisuje się Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej we Włoszczowie, która w tym roku będzie obchodziła jubileusz 120-lecia istnienia.

W galerii prezentujemy zdjęcia z sobotnich wyborów, a także archiwalne zdjęcia z pierwszych lat istnienia włoszczowskiej straży pożarnej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie