MKTG SR - pasek na kartach artykułów

125 zł zwrotu za prąd w 2024 roku? Sprawdź, czy otrzymasz niższy rachunek za prąd w tym roku

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Część odbiorców ma szansę uzyskać 125 zł zwrotu za prąd w 2024 roku. Kto, kiedy i dlaczego?
Część odbiorców ma szansę uzyskać 125 zł zwrotu za prąd w 2024 roku. Kto, kiedy i dlaczego? Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Jeden z rachunków za prąd, który otrzymasz w 2024 roku, będzie niższy o ponad 120 zł. Zanim jednak pojawi się obniżka, Tauron wyśle do swoich klientów wiadomości e-mail. Chodzi o wyjaśnienie, w jakich przypadkach i komu będzie przysługiwać obniżka cen prądu? Jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy!

Spis treści

Zwrot za prąd 2023. Spełniłeś warunki? Otrzymałeś rabat

We wrześniu 2023 roku w życie weszły przepisy noweli rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ten sposób zmusiło sprzedawców energii elektrycznej, aby w swoich rozliczeniach uwzględnili oni 12-procentową obniżkę rachunków za energię w całym 2023 roku.

W odpowiedzi na kryzys energetyczny i wojnę wywołaną przez Rosję na działania osłonowe dla obywateli w latach 2022-2023 wydamy w sumie blisko 100 mld zł. Rozporządzenie ws. dodatkowej obniżki cen to dodatkowe zabezpieczenie osłonowe przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej dla polskich rodzin. Zmiany pozytywnie wpłyną także na kształtowanie polityki konsumenckiej przez przedsiębiorstwa energetyczne - mówiła Anna Moskwa, ówczesna minister klimatu i środowiska.

Jednorazowa obniżka rachunków za prąd miała dotyczyć gospodarstw domowych, a wartość rachunków dla wielu gospodarstwa domowych w Polsce została obniżona o 125,34 zł. „Jest to roczna kwota oszczędności dla odbiorcy w gospodarstwie domowym” - tłumaczyła Anna Moskwa.

Zobacz także: Babciowe będzie już w 2024 roku! Dopłata to 1500 zł co miesiąc

Jak dostać 125 zł zwrotu za prąd w 2024 roku?

Podobną obniżek cen prądu można uzyskać także w 2024 roku. 125 zł zwrotu za prąd w 2024 roku otrzymają wszyscy, którzy w ubiegłym roku nie spełnili warunków koniecznych do zmniejszenia rachunków.

Rozporządzenie zakładało, że w przypadku spełnienia przynajmniej jednego z wymienionych warunków, rozliczenie obniżki ma nastąpić „bez zbędnej zwłoki”. Ministerstwo podawało, że ma to nastąpić nie później niż na ostatniej fakturze za 2023 r.

Przepisy przewidują jednocześnie, że jeśli odbiorca nie spełnia żadnego z powyższych warunków, naliczona w 2023 r. obniżka zostanie skorygowana w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., nie później jednak niż do 31 grudnia 2024 r. To oznacza, że na 125 zł zwrotu za prąd mogą obecnie liczyć osoby, które nie otrzymały niższych rachunków w ubiegłym roku.

Sprawdź: Zarabiam miesięcznie 5000 zł brutto. Jakie oszczędności zgromadzę w PPK po 5 latach?

Niższy rachunek za prąd 2023. Warunki były proste

Na obniżki rachunków za prąd w 2023 roku mogli liczyć ci odbiorcy, którzy spełnili przynajmniej jeden z wymienionych poniżej warunków:

  • są prosumentami energii odnawialnej (wykorzystują i wytwarzają energię elektryczną)
  • zmniejszyli o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023
  • zweryfikowali i potwierdzili poprawność swoich danych, które podane zostały przedsiębiorstwu energetycznemu
  • wyraził zgodę na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną
  • wyraził zgodę na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach przez niego świadczonych

Możliwe było także złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 125 zł zwrotu za prąd w 2024 roku? Sprawdź, czy otrzymasz niższy rachunek za prąd w tym roku - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie