Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi. Jakie kryje tajemnice? Od kiedy istnieje? Ile ma cyfr po przecinku?

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Pi to najbardziej znana liczba w matematyce. Określa stosunek długości obwodu koła do jego średnicy i w przybliżeniu wynosi 3,14. We wtorek, 14 marca przypada jej święto, bowiem zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada to wartości liczby Pi. Okazuje się, że tę celebrytkę wśród liczb, znano już w starożytności. Jakie Pi kryje tajemnice? Ile ma cyfr po przecinku?

Dzień Liczby Pi. Najsłynniejsza liczba w matematyce kryje wiele ciekawych tajemnic

We wtorek, 14 marca przypada Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Pi to najbardziej znana liczba w matematyce. Określa stosunek długości obwodu koła do jego średnicy i w przybliżeniu wynosi 3,14. Pojawia się między innymi w geometrii na przykład we wzorach na pole koła i objętość kuli.

Symbol Pi (π) wprowadzony został dopiero w 1706 roku przez angielskiego matematyka Wiliama Jonesa, a spopularyzował go Loonhard Euller w 1736 roku. Jednak jak podkreślają tegoroczni maturzyści, uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach z klasy 2M z rozszerzoną matematyką, liczbę Pi znano już w starożytności.

- Istnieją dowody, że liczbę Pi analizowano od najdawniejszych czasów i próbowano ją przybliżać. Jedno z pierwszych przybliżeń to to najbardziej znane - 3,14. Stąd mamy Dzień Liczby Pi właśnie 14 marca, chociaż nie jest to jedyne przybliżenie. Mamy także drugi Dzień Liczby Pi, który obchodzony jest 22 lipca, a to dlatego, że Pi można przybliżyć również ułamkiem 22/7, co także jest dosyć ciekawe. To jedna z najbardziej fundamentalnych stałych w matematyce. Znano ją od najdawniejszych czasów. Służyła matematykom od starożytności i jest używana po dziś dzień, nie tylko w matematyce, ale również w fizyce i wielu różnych dziedzinach nauki

- wyjaśniał uczeń Adam Śmigaj.

- Dzięki liczbie Pi możemy zmierzyć koło albo opisać w rzeczywistości to co jest okrągłe. To co jest fascynujące dla tej liczby to to, że jest niewymierna, czyli nie możemy jej w żaden sposób zmierzyć, a jednak ona istnieje

- dodał tegoroczny maturzysta, Michał Kruczek.

Jak przyznają uczniowie, wiele dziedzin nauki nie mogłoby się rozwinąć gdyby nie liczba Pi.

Liczba ta używana jest między innymi do testowania algorytmów i komputerów, posiada bowiem precyzyjną sekwencję cyfr i jeśli komputer nie jest bez skazy, niektóre z cyfr będą błędne.

Liczba Pi ma nieskończoną ilość cyfr po przecinku. Okazuje się, że istnieją osoby, które znają na pamięć nawet ich kilka tysięcy...

- Istnieją różne techniki jeżeli chodzi o zapamiętywanie liczby Pi. Są ludzie, którzy się w tym specjalizują i zapamiętują dosłownie tysiące cyfr po przecinku. Służą do tego różne metody. Swego czasu ja również się tym interesowałem. Są na przykład wierszyki, które pozwalają nam zapamiętać liczbę Pi. Co ciekawe, takie wierszyki pisała również Wisława Szymborska. Istnieją również nieco bardziej zaawansowane techniki polegające na zapamiętywaniu cyfr w bardzo specyficzny sposób za pomocą tak zwanego pałacu pamięci i to pozwala zapamiętać naprawdę ogromne liczby tych cyfr po przecinku - dodał uczeń Adam Śmigaj.

Dzień Liczby Pi to święto, które ma promować matematykę i nauki ścisłe. Po raz pierwszy, Dzień Liczby Pi obchodzono 14 marca 1988 roku w San Francisco, z inicjatywy Larry'ego Shawa.

Ciekawostki o Liczbie Pi

Istnieje wiele ciekawostek na temat Liczby Pi. Oto tylko kilka z nich:

  • William Shanks w XIX wieku obliczył pierwsze 707 cyfr Pi ręcznie, niestety popełnił błąd po 527 miejscu. Obliczenia trwały 15 lat.
  • W pierwszych 31 cyfrach po przecinku liczby Pi nie ma zer.
  • Liczba Pi jest wspomniana w Biblii.
  • 14 marca 2018 roku zmarł Stephen Hawking – brytyjski fizyk teoretyczny i matematyczny, specjalizujący się w astrofizyce, w tym kosmologii, a także wpływowy popularyzator tych dziedzin. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie